Metodika zaručenej konverzie

Nedas aj nejake testovacie cislo, ktore si tam mozeme skusit, aby som videl co to urobi?

Cislo mozem dat, ved register, a udaje ktore ukazuje su verejne (definovane priamo vo vyhlaske 331/2018), a musia byt verene overitelne.
To hovorim pre to, ze cislo nie je testovacie ale ostre.
Tak napriklad konverzia ktoru robil tuto náš spoludiskutujúci člen @Marty_MacFly: 563-200108-2

image

Moja chyba, zle som to skopiroval: 1563-200108-2, aspon si spravil aj negativny test :slight_smile: .

Hmm a na co je toto dobre? To, ze tam existuje nejaky dokument mi predsa nijako nepomaha.

podla poslednej novely 331/2018, ak tam zápis nie je, tak mas v ruke neplatnu Zarucenu Konverziu a mozes (skôr asi musíš) ju odmietnut prijat… Cize ZK robene po 1.12.2019 by si mali uradnici overovat v tomto registri a podla toho sa rozhodovat ci je ZK autenticka, alebo nie je.
Zatial existuje len to zapisovanie a uradnikom stat zatial nedal do ruky nastroj, v ktorom si to mozu overit

Asi stale nerozumiem co toto garantuje. Pride niekto ku mne (uradnikovi) niekto s nejakym papierom a ja si pozriem, ci tam existuje identifikator toho papiera a nejako magicky uz viem, ze ci to co je na tom papieri napisane nie je podvrh?

to nie je magicky to je zabezpecene procesom. Proces vykonava povinna osoba (ä na svoju zodpovednost). Takze za to ze v osvedcovacej dolozke je pravda ruci advokat / notar / starosta.
Doteraz si len nevedel skontrolovat ci to ten notar / advokat aj skutocne vydal a cele to nie je podvrh.
Po novom sa po vykonani ZK odovzdava opravenou osobou podpisany zaznam o ZK do centralneho registra, kde este vsetko prechadza overovanim. A register bud zaznam prijme a vyhlasi za platny, alebo neprijme a je odmietnuty.
V registri je samozrejme cela dolozka, a cast udajov je verejna. K druhej casti potrebujes vyssiu autorizaciu.
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/331/#paragraf-8a

A OVM si tutu skutocnost maju v tom registri overovat.
Rovnaky model je aj v CR: https://www.czechpoint.cz/overovacidolozky/search.do

pomozte advokatom digitalneho veku prejst na https

1 Like

@robert.kuchar Zdravím, dovoľujem si verejne nadviazať na info z podpisuj.sk, citujem

"podľa § 9a vyhlášky 331/2018 Z. z. má každá osoba, ktorá vykonala konverziu do 30.11.2019, zaslať takéto záznamy do centrálnej evidencie vo forme v akej ich má uchované, a to od 1.4.2020 do 1.8.2020. Zasielanie záznamu o konverzii spolu s uvedením informácie o dátovej štruktúre tohto záznamu oznámi osoba do 31.1.2020."

Čiže do konca januára (o tri dni) treba niečo oznámiť úradu. Keďže (ako všetci advokáti), sme od 2016-teho používali softvér od Ditecu (aplikácia Zaručená konverzia, resp. neskôr D.Convert), tak som ich oslovil, že ako postupovať. Odpísali mi (27.01.2020) nasledovné:

V najbližších dňoch by mal na svojej internetovej stránke Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu zverejniť podrobnejšie informácie k oznamovacej povinnosti. Bude potrebné zadať aplikáciu, prostredníctvom ktorej ste vykonávali zaručenú konverziu, čiže D.Convert. Dátovú štruktúru záznamov oznámime úradu my.”

Tak len načínam tému - či niekto viete reálne kde a ako to úrad zverejní. Lebo @robert.kuchar za podpisuj.sk dal takýto návod:

Máme pre Vás oznámenie, ktoré prosím, zašlite za svoju kanceláriu/organizáciu na adresu ezzk@vicepremier.gov.sk , s kópiou na info@archimetes.com najneskôr do 31.1.2020: Oznamujem Vám, že záznamy o zaručenej konverzii vytvorené do 30. novembra 2019 Vám budem zasielať ako JSON alebo XML súbory obsahujúce čitateľný text v kódovaní UTF-8, ktorých dátová štruktúra bude odpovedať štruktúre záznamov o konverzii tak, ako sú definované v prílohách vyhlášky o zaručenej konverzii. Celá dávka bude skomprimovaná do formátu ZIP.

Samozrejme text oznámenia od podpisuj.sk mi príde v súlade s vyhláškou, keďže obsahuje aj info o dátovej štruktúre. Na druhej strane netuším ako taký text napísať za konverzie z rokov 2016-2018, kedy sme používali soft od Ditecu a ako právnik nemám šajnu o dátovej štruktúre toho čo to robilo (a ani kde to ukladalo a či to vôbec máme).

Neriešil to niekto, že ako to nahlásiť za používateľov D.Convertu?

Mne sa je tazko vyjadrovat. Pre nas je D.Convert konkurencia a tak vyjadrenia mozu byt vnimane hociako. Pravda vsak zje ze len v roku 2019 boli (a stale su) vyhlasky porusovane mnohokrat. My kedze sme david proti goliasovi si ale nemozme dovolit robit nieco, co nie je v sulade s vyhlaskou. A chceli sme sa k tomu povodne postavit rovnako (kedze je to viac sexi), ze za vsetkych zakaznikov vybavime nielen ten oznam, ale ze odosleme v aprili rovno aj data, nakoniec sme od toho upustili, lebo to by nebolo v sulade s platnou vyhlaskou. Za ine spolocnosti sa nemozem vyjadrovat.
Rovnako sme zistovali preco nie je zneplatneny zaznam v Ulozisku formularov pre stare Formulare osvedc. dolozky, patriace k uz neplatnej vyhlaske 275/2014 . Neoficialna info od kamarata kamarata, kamarata zodpovednej osoby je, ze je taky pokyn nezneplatnovat to … ja si myslim, ze kedze vyhlaska je neplatna , tal sa ani formular k nej patriaci nesmie pozuvat. a ma byt v ulzisku zneplatneney. resp. k datum D, hodine H ma byt v Uložisku formulárov platná IBA JEDNA VERZIA formulára. takto uradnikov vsetci iba zniestuju a matu… Cize OVM ak dostanu ZK vytvorenu po 1.12.2019 so starou Doložkou by mali odmietať ako neplatne.

1 Like

No veď toto ma na tom zaujalo, že text tej vyhlášky je úplne jasný, že ja ako oprávnená osoba mám nahlásiť aj štruktúru údajov…NoA prístup D.Convertu mi príde, že nie je podľa toho, keďže oni to akože urobia za mňa… Whatever, oznámil som im to ako najlepšie som vedel.

Este sa vratim k tomuto, lebo fakt tomu asi nerozumiem:

  1. pridem k notarovi s nejakym uplne zbytocnym dokumentom, vykonam zarucenu konverziu do papiera.
  2. toto ciselko z papiera zoberiem a dam ho na nejaky velmi dolezity papier.
  3. papier donesiem kam treba, oni si overia ze nejaky dokument s tym cislom existuje => ANO.

Co toto presne skontrolovalo?

1 Like

dostanes nejaký jedinecný kod vramci statu - kod ukonu opravnenej osoby.
A potom si to ma (podla dikcie zakona) prislusny OVM ktoremu donesies skonvertovaný dokument (ci uz papier, alebo subor) skontrolovat voci registru EZZK.
Oficialny checker je na http://ezzk.iomo.sk, nas checker je na http://ezzk.podpisuj.sk. Tu by ti mal EZZK povedat ci ZaKo je autenticka, alebo nie.
Inšpirovane českom:
Úložiště ověřovacích doložek

Ale ako vždy pokrivene :slight_smile:
Kym v ČR sa papierove verzie doložiek nevytvaraju, u nas ano (a zial vznikaju obcas aj diskrepancie).
Kym v Česku je ten overovač Referenčný, na slovensku je Informatívny (za tazke miliony)
Pred rokom sme sa venovali tomu Zákonu a tým objednavkam, a je skoda za to ustalo, obstarko bolo nanajvys cudne.
V juli a va septembri sme na MIRRI rokovlai ukazovali im nezrovnalossti, navrhovali zmeny.
Pripravuje sa niekedy na april 21 velka novela, ale vela o nej nevieme.

Stale sa miname. Skus mi presne povedat, ze co ten OVM spravi a co voci comu skontroluje. Overi, ze idcko nejakej konverzie existuje a nijako neriesi, ze sa to idcko tyka toho papiera co vidi pred sebou?

na Doložke je cislo/kod konverzie a OVM si to ma skontrolovat voci registru. Ak v registri prislusnu konverziu nenajde, tak nie je autenticka (podvrh ?) a organ by ju nemal prijat. Ale podla pravnika je aj tak rozhodnutie o tom ci dokument prijme, alebo nie iba na tom OVM-ku.

Nie nie nie. Skus, mi konkretne popisat tie kroky, fakt ako malemu decku.

  1. pridem s papierom kde je nejake ciselko.
  2. on toto ciselko zoberie hodi do registra.
  3. register vypluje - ano existuje.

Toto je overenie autenticity toho papiera? Podla mna je toto overenie akurat toho, ze nejaka konverzia s tym ciselkom existuje.

Ako je zabezpecene, ze toto ciselko sa nedostane na iny papier?

:slight_smile: to je otazka na autorov EZZK… ale vysledkom overenia v registri je aj par udajov, ktore si vies skontrolovat s papierom.
Cesi napriklad papier nedaju, daju ti len cislo, alebo barkod a v state maju ulozisko doloziek. Vsetko digitalne.