Metodika zaručenej konverzie

Btw. stále nemajú na slovlexe úplne znenie výnosu 55/2014. Je to strašne zavádzajúce a trvá to už mesiace. Tu je priamo znenie novely https://www.slov-lex.sk/chronologicky-register-opatreni/prilohy/SK/OP/2018/11/20180315_9a1763fb-a496-4381-a6fb-213da523dfda.pdf

Z môjho pohladu zásadná je podpora PDF/A-1 a A-2 v celom rozsahu, takze conformancf level a/b/u a PDF 1.7. PDF/A-1a bolo príliš obmedzujúce a primitívne a väčšina kolegov/advokatov s tým mala obrovské problémy, keďže dokumenty už v dnešnej dobe niesu len “plaintext” A4.

asi redakciu slov-lexu nik este neupozornil …

Na slov-lexe aktuálne (konsolidované) znenie výnosu MF SR č.55/2014 je, tu: https://www.slov-lex.sk/chronologicky-register-opatreni/SK/OP/2018/11/

Prečo sa im to takto rozbilo, ani prečo to ÚPVII nemá normálne vyvesené na svojich stránkach, samozrejme zostáva záhadou. Už na to boli viackrát upozornení.

Hovorím o vyhlasenom/úplnom znení. Ak si niekdo vyhľadá text “standardov”, ukáže mu znenie bez účinných zmien v podzakonnom predpise, to je chyba na ktorú upozorňujem. Z môjho pohladu veľmi zásadná, keďže komerčný poskytovatelia služieb autorizácie a zaručenej konverzie dokumentov nadobudnú mylný dojem o platných štandardoch a pôjde o zbytočnú developersku prácu.

Ale upozornil :wink: ako to často dopadá vidíme v praxi

Pozeram, ze na Slov-lexe je 128 pripomienok. Sam som zvedavy, co z toho vznikne.

UPPVII argumentuje novym zakonom o tvorbe pravnych predpisov, ktory uz nepozna pravny predpis typu Výnos…preto vsetky zmeny robi Opatreniami…
Podla mna sprostost az to huci, z viacerych dovodov…ten najzasadnejsi je chaos, ktory to vnasa do zbierky zakonov v ktorej nie je ziadna vazba medzi zmenami opatreniami a vynosom…vysledok je taky ze mame zavazne znenie v zbierke zakonov a dalsie znenie zverejnene na stranke UPPVII…

Vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania

Moc tych pripomienok za S.D. akceptovanych nebolo, naratal som asi 2 alebo 3.

Okrem inych “zaujala” druha pripomienka ÚJDSR - “Všeobecne: medzi podporovanými formátmi pre zaručenú konverziu by mal byť aj formát .xzep a všetky formáty, ktoré generuje el. schránka organizácie”.

Dobru pripomienku dalo podla mna NBU v casti “Validačná správa …”, a odzrkadluje to podla mojho nazoru celu zbytocnost vymyslania overovacich postupov a z nich plynucich sprav pri overeni podpisu, po slovensky “autorizacie” v casti konverzie E->L. Osvedcovacia dolozka, resp. zaznam o vykonani konverzie (E->L) je podla mna zbytocny pokus o vymyslenie spravy z overenia o (ne)platnosti podpisu/podpisov. Taketo veci sa riesia napr. v Signature Validation Report a nasa osvedcovacia dolozka resp. zaznam sa na toto chytaju len ciastocne (opat si ale myslim, ze je to zbytocna snaha vymyslat vymyslene).

Dalsia zaujimavost, je pripomienka Slovenskej pošty, ktora sa pyta na nejaku vec s kodovanim Base64. Ak ste si bol niekto nieco konvertovat na poste E->L, tak v dolozke, ktoru ste ako papier dostali do ruky je uvedeny kontrolny sucet dokumentu ako nejaka Base64 kodovana hodnota. Kto si pozrie formular z UPVS, a vysvetlivku k tejto hodnote, najde tam postup a vysvetlenie, ktore urcite nema nic z Base64. A kto ma cas, tak nech si skusi doma zratat hash zo svojho elektornickeho suboru, s ktorym prisiel na postu a dospiet nejakym postupom k tomu co je uvedene v dolozke, ktoru dostal vytlacenu do ruky.

No pekne … to ale prakticky zablokuje vsetky sucasne vykonavane Zarucene Konverzie …

Odôvodnenie: Keďže stav autorizácie je výsledok validácie, validovať podľa nariadenia (EÚ) č. 910/2014 môže len kvalifikovaná dôveryhodná služba. Ak sa použije informatívna validácia z aplikácie, ktorej výsledok nie je autorizovaný kvalifikovanou validačnou službou, musí byť validačná správa autorizovaná osobou, ktorá vykonáva zaručenú konverziu a musí obsahovať výsledky všetkých bodov procesu validácie podľa čl. 32 nariadenie (EÚ) č. 910/2014, ktoré umožnia neskôr preveriť korektnosť procesu a výsledku validácie.

:slight_smile:

Preco, ja som to pochopil tak, ze osoba, ktora autorizovala (advokat) podpise vysledok (validacnu spravu). Akurat, si nemyslim, ze bude rozumiet tomu pod co sa podpisuje, ak sa teda podpise.

:grinning: ja som si len predstavil ako overovacom podľa eIDAS overujú tie xzepy čo vyrábajú ovmka.

Len tak informačne - keďže úrad sa zatiaľ nepochválil - dnes vyšla vyhláška o zaručenej konverzii číslo 331/2018, účinná od 1.1.2019.

Vyhodnotenie našich pripomienok: https://docs.google.com/document/d/19pyP1ZcGGsbfFct0tIkjglMMhZ-teYn960-hRaS9a0Q/edit?usp=sharing Pripomienky ani nič iné s nami nikto nepreberal.
Pripomienka aby maximálne ceny zostali ako sú teraz je vyhodnotená ako “akceptovaná”, ale nie je to tak, ceny sa zdvihli, niekedy aj o viac ako 100%, napr. cena za list A4, v súčasnosti 0,1 Eur, po novom 0,24 Eur.