Mesto Trenčín - nový web

uz chapem. junior developerom, ktori sa k nam hlasia tiez davame podobne cvicenia, ktorych vysledok ani nechceme pouzit, len si na tom chceme preverit ako robia. Z pohladu kvality buduceho webu SND je to fajn pristup, z pohladu efektivnosti a udrzatelnosti takychto VO je to plytvanie effortom. Uvedom si, ze ked si spocitas clovekohodiny, ktore do toho venovali jednotlivi sutiaciaci + konzultacie ludi zo s.d. tak len na priprave tendra sa spalilo mozno viac ako je hodnota celej zakazky. takze na jednej strane mame skorumpovane zakazky, ktore maju v porovnani s komercnymi projektmi absurdne vysoke marze a otaznu kvalitu. na druhej strane je tender ako SND, ktory je postaveny na nadseni a v porovnani s komercnou zakazkou je pre dodavatelov nezaujimavy ak to neberu ako podporu dobrej veci alebo svojho brandu.

Druha pripomienka je, ze pri tendri SND som nepochopil, ze web moze byt vyvijany agilne. Naozaj to je u SK klientov je skor vynimka, preto sa to oplati zdoraznit. Pre nas by to bol argument v prospech zapojenia sa do tendra. (Nevravim, ze len kvoli tomu by sme sa zapojili, ale rozhodne by to pozitivne zavazilo). Mozno som si to len v podkladoch nevsimol (na prezentacii v divadle som ja osobne nebol) ale mozno to nebolo dostatocne odkomunikovane.

Ja som bol napr. v UK zvyknuty na to, ze pri podobnych sutaziach (a sumy, ktore neboli v milionoch), boli kriteria nastavene tak, ze uchadzac ma “preukazat svoju kompetenciu formou relevantnych referencii”. Ziadne restrikcie. Samozrejme ak to bol projekt pre statnu spravu, tak referencie v statnej sprave zabrali ovela viac ako komercne. My sme si v SR odvykli od toho, ze ponuka je sales material. Ponuky sa znizili na uroven “predkladania dokumentov, aby sme presli cez KO kriteria”. Cize k tvojej otazke: vidim velky rozdiel v tom, ked sa kriterium nastavi tak, ze znie “preukazat relevantne skusenosti s podobnymi zakazkami” a ked sa povie “musi predlozit 3 referencie z verejnej spravy pocas predoslych 5 rokov, v uhrnnej hodnote minimalne 50k”. To prve dava priestor na “ukazanie sa / sales” a porote dava priestor na odborne zhodnotenie ponuky, to druhe je ciste “KO kriterium”, ktore este nic nezarucuje.

A podla mna sa presne snazime o to, aby klient vedel fixnu cenu a ramcovu funkcionalitu (pozor!, nie finalnu). O tom je T&M with cap. SND tiez nemalo zadanie tak detailne, aby v nom bola konkretna funkcionalita. Ale ramec bol jasny.

Hodiny su danou za to, ze to bol prvy takyto projekt. Ked sa to zindustrializuje a vychytaju sa nedostatky (napr. sa zjednodusia podmienky pre pozadovany dizajn v case VO), tak to moze fungovat.

2 Likes

jasne, to som mal presne na mysli

SND aj Trencin maju weby uz “roky” a teda poziadavky na obsah a funkcionalitu su na 90% ustalene. Casom by sme mali dospiet do stadia, ze standardne funkcionality budu uvedene uz vo VO.

Spominali sa moduly, ja myslim, ze prospesnejsie by boli recepty a kb. Napr. recept na videa, s popisom funkcionality (galeria, embedovanie, prehravanie, podpora zariadeni, hosting, atd.). VO by potom mohlo jednoducho odkazovat na recepty (napr.: “chceme tam videa, len embedovanie z tretostranovej sluzby, nechceme vlastny hosting, encodovanie a player”). Vidim to dokonca ako klikaciu sluzbu od s.d., kde si teta na urade naklika co chce na webe, dostane zopar doplnujucich otazok a vacsinu zadania ma hotovu.

1 Like

Po niekolkych iteraciach s mestom Trencin zverejnujeme prvy draft zadania VO na pripomienkovanie komunity: https://drive.google.com/open?id=13t9IjwuRAw7cZi8_PJt4og2G-xc6IXmq6o1cKEFy2IQ

Budeme velmi vdacni za komentare k zadaniu priamo do dokumentu.

Oproti zadaniu SND sme spravili niekolko mensich uprav:

  • snaha o zjednodusenie povinnych uloh (aby bola ucast v sutazi pre firmy menej narocna)
  • preskupenie vah jednotlivych kriterii
  • upresnenie hodnotenych kriterii (aby bolo jasne co je ramec, ku ktoremu sa uchadzaci zavazuju)
  • doplnenie specifickych poziadaviek mesta Trencin (predovsetkym v casti technicke riesenie)

Prilohou zadania budu aj statistiky navstevnosti.

Harmonogram obstaravania:

  • od 1.augusta 2016
    Verejné pripomienkovanie zadania prostredníctvom platformy Slovensko.digital

  • v týždni od 12. septembra 2016
    Realizácia workshopu k verejnému obstarávaniu

  • v týždni od 3. októbra 2016
    Zverejnenie podkladov k výberovému konaniu na stránke www.trencin.sk

  • v týždni od 10. októbra 2016
    Zverejnenie návrhu Zmluvy o dielo a licenčnej zmluvy na stránke www.trencin.sk.

  • v týždni od 31. októbra 2016
    Uzávierka predkladania ponúk uchádzačmi

  • v týždni od 14. novembra 2016
    Vyhlásenie výsledkov výberového konania s umožnením účasti uchádzačov a s následným zverejnením na www.trencin.sk

  • Do 7 dní od vyhlásenia výsledkov výberového konania
    Vyžiadanie dokladov od úspešného uchádzača na preukázanie splnenia podmienok účasti

  • do 16. decembra 2016
    Príprava a podpis zmluvy s úspešným uchádzačom výberového konania

4 a pol mesiaca na pripravu a realizaciu VO s relativne jednoduchym zadanim a cenou do 15tis s DPH.

VO na komplikovanejsi system s hodnotou o dve nuly viac bude trvat roky.
A ked sa to bude kuskovat na obstaranie analyzy, urobenie analyzy, obstaranie zeleza, dodanie zeleza, obstaranie softveru, vyvoj a dodanie softveru…tak to asi bude na doooost dlho.

Niekde je asi chyba. Alebo niekde v uvahe robim chybu ja ?

Dovod 1: keby existovali a dodrziavali sa metodicke usmernenia pre nakup statneho IT, cely ten proces by sa dal industrializovat a zrychlit. Ale kedze neexistuju, tak to musi supplovat komunita a to chvilu trva…

Dovod 2: dovolenkove obdobia

A teda ten kostruktivny navrh je aky? :slight_smile:

Ocenujem snahu znizit financnu a casovu narocnost pre ucast v tendri.

  • Paci sa mi posun v zadani pre kriterium Pouzitelnosti: V tendri SND bolo: “vypracovanie konceptu webového sídla”, teraz je to uz len “popísať základne úvahy o koncepte portálu a spôsob akým ich chce dodávateľ spoločne s klientom sfinalizovať.” To je fajn, nie je to narocne na pripravu ale stale to dava priestor dodavatelovi aby ukazal svoju expertizu.

  • Pri Dizajne sa to zjednodusilo len naoko. V zadani pre SND bolo: “návrh vizuálneho dizajnu s využitím existujúcich multimediálnych zdrojov SND (dodaných SND)”, teraz je to sice len “predložiť ideový koncept dizajnu,
    predložiť referencie predošlých prác” ale v upresneni sa pise naviac “vizuálny koncept riešenia hlavnej stránky, podstránok turistickej a iných špecializovaných”. Takze rovnako ako pri SND treba nakreslit normalne graficke navrhy jednotlivych podstranok. V com je to jednoduchsie pre dodavatela?

good catch! Pozrieme to.

Po stretnutí so zástupcami ÚVO sme zapracovali do súťažných podkladov niekoľko zmien. Jasnejšia definícia požiadaviek na predmet zákazky a ich oddelenie od “nadstavby” v podobe hodnotiacich kritérií.

Časti vyznačené modrou sa ešte stabilizujú.

Tento feedback mal za následok mierne zdržanie prijektu, preto časový harmonogram budeme upravovať.
Feedback komunity na novú verziu bude vítaný.

Nové zadanie: https://docs.google.com/document/d/1efbPdo0vi6SPadeRX2bJbJ-YkwIHBtcwz6Svwo_Dq68/edit?usp=sharing
Komentár k spôsobu hodnotenia: https://docs.google.com/document/d/12s3GyzCC3kZTxuri_hvNlLl07EERvkEJX3RGJI1tNLg/edit?usp=sharing

pridal som par komentov, snad nie je neskoro :slight_smile:

1 Like

Pondelok 28.11.2016 v čase 10:00-12:00 organizuje Slovensko.Digital spolu s Mestským úradom Trenčín k VO workshop v budove SND. Záujemcov o účasť z radov firiem zapojte na event:

@janhargas, @peterjakus, @mateklemp, @mtruban, @viliam, @mirom, @filip, @IvanK - budeme radi za každý typ na firmy, ktoré máme pozvať. Rozšírte prosím echo aj na vaše kontakty, nech sa nám podarí zapojiť čo najviac záujmcov.

2 Likes

Uff, ten termin je nestastny. Teraz ma vacsina agentur roboty nad hlavu, pretoze e-shopy maju sezonu a velke firmy zase dominavaju budgety a planuju dalsie. Z tych firiem ma narychlo napada Visibility, Triad, Core4, Daren&Curtis, Volis International, Riesenia, SCR, Zaraguza, AdBee… Niektore su mozno viac marketingove ako vyvojove firmy, ale ved pozvat ich mozete. Navrhnem aj u nas v ui42 aby sme sa zapojili. Drzim palce.

1 Like

Poznámky z workshopu k VO mesta Trenčín

Počas diskusie na workshope sme sa dotkli niekoľkých oblastí, kde je potrebné na súťažných podkladoch zapracovať. Do úvahy sme brali otázky prítomných zástupcov firiem a otázky, ktoré prišli na sli.do.

Do súťažných podkladov je potrebné doplniť:

  • Dovysvetlenie migrácie z Visit Trenčín - ako to bude celé vyzerať. Zadanei sa bude dotýkať 1 webky a nie 2. Ako bude Visit Trenčín prelinkovaný s webom mesta? Budú tieto weby zjednotené? Je potrebné rozhodnúť sa, ako dizajnovo upraviť samosprávnu a návštevnícku časť webu.
  • Analýza o správaní návštevníkov na stránke (flow diagramy) - tie je potrebné dodať v podobne linkov, na ktorých si súťažiaci budú môcť dáta pozrieť v reálnom čase. Ako sa návštevníci dostávajú na web mesta Trenčín? Ako sú návštevníci webu naviazaní na vyhľadávani v prehliadači a ako na Facebook komunity.
  • Ako bude vyzerať postup návštevníka webstránky - aké kľúčové slová sa vyhľadávajú, kam na stránke smerujú návštevníci? Treba to popísať, aby podľa toho mohla byť vytvorená štruktúra nového webu.
  • Hinty, ktoré weby zo zahraničia by mohli slúžiť ako inšpirácia. Spomenuté boli weby miest ako Salzburg či Calgary. Pre účastníkov súťaže to budú dobré návody, akým smerom sa pri vypracovaní návrhov uberať.
  • Hosting je mimo scope zadania - je to potrebné do zadania doplniť. Výber hostingu bude konzultovaný s firmou, ktorý bude tvorbu webu realizovať.
  • Informácie o migrácii dát - ako bude celý proces vyzerať. Napríklad videá zo zastupiteľstva budú na YouTube a nie na vlastnej stránke - to by projekt násobne predražilo.
  • Ako bude prebiehať prelinlovanie starých linkov na nové vo webovom prehliadači (najmä Google), je to v scope zadania?
  • Na záver treba ujasniť, ako bude vyzerať následná prevádzka samotného webu. Tá bude mimo scopu zadania vytvorenia webu.

Veľkou témou sa ukázala cena. Tu primátor mesta Trenčín pán Rybníček zareagoval, že mu ide o to mať web na úrovni nie len najlepšieho slovenského mesta, ale rád by sa priblížil kvalitným webom miest zo zahraničia. V diskusii pripustil, že cena za vytvorenie nového webu sa tak môže zvýšiť až na 25 000 - 30 000.

Zverejnenie finálnych súťažných podkladov je naplánové na 9.1. 2017. Chceme sa tak vyhnúť sviatkovému obdobiu na konci roka, s ktorým je pre termíny zlá skúsnosť s netransparentne prevedenými VO. Dovtedy budeme spolu s MÚ Trenčín pracovať na dopracovaní zadania.

3 Likes

Súťaž na nákup nového webu dnes bola vyhlásená: http://www.trencin.sk/index.php?s-cv-contentID=12288&s-cv-embeddedID=113964

Ponuky sa predkladajú do 10.2.2017. Držíme palce všetkým uchádzačom a zároveň vďaka každému, kto sa zapojil do pripomienkovania podkladov tu na platforme, alebo na workshope

1 Like

Ta zmluva je peklo, je nejaka sanca ze sa este zmeni? Asi by ste im mohli vysvetlit, ze ked chcu web na opensource tak ten opensource musel niekto najprv vytvorit a ked zakazu publikovanie hocicoho, tak ten opensource zabijaju. Takisto chyba specifikovanie rozsahu podpory, pretoze na zaklade tej zmluvy ak si zmyslia komletny redizajn a vytvorenie eshopu tak to spada pod udrzbu.

Zmluvu sme nepripomienkovali. Odporucam obe otazky polozit standardne cez vysvetlovacie konanie. Samozrejme ze nikto nepocita s re-designom a mas pravdu, ze bude lepsie ak sa to upresni. Presne na to sluzi to vysvetlovanie. V podkladoch je mail, kam treba poslat ziadost o vysvetlenie (kludne aj k zmluve)

Škoda že som to zachitil až teraz pri zverejnení súťaže ale toto z môjho skromného pohľadu vôbec nie je dobré zadanie webu.

Na základe čoho vznikla výsledná cena, kde je výskumná časť ? Ako je možné naceniť na € presne cenu vývoja keď neexistuje žiadna analytická časť a žiadny návrh webu ? A to ešte pri takto obsahovo bohatom webe ? Zaujímalo by ma, na základe akého výskumu vznikla napríklad požiadavka na RSS ? je to vhodné pre cieľovú skupinu ?

kde sa zobrala požiadavka na
"návrh ideového konceptu dizajnu hlavnej stránky a turistickej podstránky"

a aký má význam ho tvoriť vo fáze keď nie je vytvorená žiadna architektúra webu (žiadne wireframe, potencionálne neprebehol užívateľský výskum, analýza kľúčových slov a podobne - čo mám vlastne dizajnovať a pre koho) ? snáď najprv je potrebné riešiť účel(funkčnosť spolu s webovým scenárom, call to action prvkami …) a potom dizajn(formu)

Ja nechcem hejtovať a haniť niekoho prácu ale prečo sa to nerieši aspoň na dve časti - návrh extra a vývoj extra. Veď z kompletného návrhu vieme špecifikovať oveľa presnejšie cenu. Takto to buď tá firma musí risknúť, urobiť buď mega analytickej práce ktorú jej ale nik nemusí zaplatiť alebo to strieľat a spoliehať sa na profesnú intuíciu a dúfať že to potom dá aj z ohľadom na všetky pravidlá ohľadom prístupnosti a podobne.

Ahoj, tuto debatu sme mali este na zaciatku celeho procesu. Rozhodli sme sa projekt nerozdelovat na dve fazy z viacerych dovodov (strata knowledge medzi fazami, obmedzene financne zdroje klienta, atd.).

Projekt treba brat ako “Time & Material with cap”. Nie je to fix price, kde je uplne jasny scope do poslednej poziadavky. Klient ma nejaku zakladnu predstavu o tom, co od webu chce, ale hlada sa dodavatel, ktory ho cez ten proces bude vediet najlepsie previest (a to plati aj na manazovanie scope tak, aby sa vosiel do predpokladaneho budgetu).