Meranie progresu informatizácie

Ja to otocim.

Mame v sucasnosti zadefinovany graf struktury udajov CELEJ verejnej spravy alebo aspon ambiciu taketo nieco vytvorit a udrziavat aktualne?

Mozno som naivny, ale z toho grafu by mohlo vyplynut, ze na 80% veci staci spravit jeden genericky system a tych zvysnych 20% sa musi riesit specificky (specialne potreby na UI, zariadenia, atd.).

ano malo. bohuzial na uroven udajov ta granularita nie je. teda podla toho kam som sa zatial v metais dostal.

Jedna z ciest ako sprehladnit udaje je odrazenie sa od METAIS a jeho unikatnych identifikatorov URI pre strukturu subjekt / system / agenda / data a takto namapovat povedzme zakladne registre.
Teoreticky takyto plan uz dlho poletuje v OpenData komunite. Transformovat data registrov na linkovatelne na urovni data.gov.sk . To by ako tak urobil poriadok aspon v zakladnych registroch a ciselnikoch.

Na tomto zaklade by bolo mozne referencovat uz vacsinu agendy. Nemusime linkovat vsetko, ale zakladne struktry by bolo super mat linkovatelne.

2 Likes

Cize nebude vam robit problem odpovedat cez 211:

1.) Aky je celkovy pocet roznych formularov (X), ktore sa vo verejnej sprave pouzivaju?

2.) Kolko z tych X formularov je konvertovanych na elektronicku sluzbu/formular?

3.) Kolko z tych X formularov visi aspon na webe ako staticky subor (napr. pdf, doc, sken, a pod.)?

Tieto cisla, spolu s cislom o pocte pouziti jednotliveho formulara by mali tvorit rating informatizacie kazdeho statu. Za kazdy zruseny formular este aj bonusovy bod.

A samozrejme by mali tvorit zaklad pri rozhodovani v akej casovej postupnosti treba elektronizovat. To sme uz prepiskli, ale trufate si dat toto dokopy?

1 Like

Cize bude aj meratelny progress bar?

Diky za ponuku, ale zostanem zatial pri mojom konstruktivnom pripomienkovani. :wink:

Ked dodate data, tak nie je problem. Aj webik spravime s progressbarom. :wink:

A su tam cisla o pocte formularov?

OK, pohrabem sa v tom a dam vediet, co som zistil.

Druhe miesto dat je data.gov.sk - tam su tie elektronicke. https://data.gov.sk/dataset/upvs-eform (je to starsie) a toto https://data.gov.sk/dataset/upvs-esluzby

Inak nedame to do ineho topicu?

toto je v metaIS. sú tam všetky koncové služby, a zjavne aj všetky formuláre:

každý formulár by mal byť namapovaný na koncovú službu:

neviem, či sú tam všetky (a prečo niektoré KS nemajú formulár), ale kvalitnejšie dáta nenájdeš.
MetaIS je trochu boj, ale dajú sa z toho celkom dobré exporty ťahať - a aj nejaké API to má, ale to som zatiaľ neskúšal.

1 Like

Ja doplnim, ze vsetky sluzby a formulare, ktore su vypublikovane na UPVS, kedze MetaIS udaje su nevyhnutnym predpokladam pre publikaciu na UPVS. Cize ak niekto chce vypublikovat veci na UPVS, musi ich dat sem.
A mali by tam byt vsetky vseobecne, ale nie su - je to pomerne casovo/odborne narocna aktivita a kedze nesla nejaka vyzva na institucie aby ju robili, tak z vlastnej iniciativy to asi nikto nenaplna.