Manažment údajov Úradu vlády SR

Pozdravujem,

ideme do realizačnej fázy projektu Manažment údajov Úradu vlády SR. Ešte pred spustením VO chceme zverejniť všetky dokumenty, aby k nim mohla prebehnúť aj odborná diskusia.

Tento projekt sme zdedili. Vykonali sme jeho revíziu a zapracovali zmeny. Budeme radi za každú spätnú väzbu. Spolu s kolegami sa budeme snažiť priebežne odpisovať a reagovať.

Manažment údajov ÚV SR - dokumenty

1 Like

super by bolo, keby ste urobili take on-line predstavenie toho projektu a zverejnenej dokumentacie:

  • ciele projektu,
  • ake realne problemy mate a potrebujete ich riesit,
  • ako ste namysleli riesenie identoifkovanych problemov,
  • v com vidite rizika,
  • co zverejnujete,
  • v com by ste uvitali spatnu vazbu
  • atd.

takto by ste dostali strukturovanejsiu spatnu vazbu a ziskate aj viac ludi, lebo si nebudu musiet tolko toho studovat, reps. lepsie poruzumeju vasmu problemu, zmyslaniu a rychlejsie sa zorientuju v dokumentacii

Ja by som sa chcel opytat:

  • myslite ze je skutocne realne zacat v marci 2022? Kedze ste poradca premiera asi mate aky taky prehlad kolko projektov stihlo spustit, vyhodnotit, overit verejne obstaravanie za menej ako 6 mesiacov.
  • je mozne najst hodnotenie UHP pre tento projekt?

Dakujem

OK, nejdem nateraz nic rozporovat konkretne tomuto projektu UV SR, ale otazocka na MIRRI: Vie niekto vycislit, kolko projektov nakupi kolko MDM licenci za aku uhrnnu hodnotu? Tot “kanarik”, ze ci vobec bezi nejaka analytika napriec OPII ci informatizaciou a ze kolko rozpoctu na “menezment udajov” nam vycerpaju cisto licencie na jeden SW produkt.

Totiz ano, MDM aj CSRU mozu byt super fasa (aj ked ja to netvrdim a ani si to uplne nemyslim), len sa mi akosi nepozdava, ze pomaly kazdu SU a cenovu kalkulaciu, ktoru teraz otvorim (a ci uz sa menezmntu udajov priamo tyka alebo nie), tak tam figuruje radovo 100k€ na MDM. Pricom samotny projekt (ci viac projektov okolo) CSRU ma naklady na urovni milionov a takto IMHO schovava svoju skutocnu cenu tym, ze cast nakladov nie je v ich tabulke, ale je presunuta do tabuliek mnohych inych projektov.

Ak totiz bola/je pointa menezmentu udajov nasadit MDM cakumprask takmer vsetkym, tak to mal zastresit jeden projekt. IMHO.

2 Likes

za mna by pri takychto uz komoditach mala byt logika nasledovna:

  • stat ma centralne zmluvy, kde by som cakal uspory z rozsahu
  • v katalogu sluzieb vladneho cloudu su registrovane sluzby

a teda ked pripravujem projekt/SU/CBA, tak si najprv overim, ze co je k dispozicii:

  • centralnej zmluve
  • co je vo vladnom cloude

a az potom, ked mi to nevyhovoje - funckne, nakladovo a pod. a hlavne som si to aktivne prediskutoval s MIRRI ako gestorom architektury a centralnych zmluv si mozem nacenit nieco ine do SU

proces by mal byt aj opacny, aby MIRRI takto cez dohlad nad architekturou videlo, ze ktore typy produktov sa zacinaju replikovat a teda ako ich zohnat do statu - dat nieco vyvinut ako opensource? pouzit nejaky existujuci opensource? urobit centralnu zmluvu na exsitujuce riesenia?

Podla mna by to nemalo byt tak ze si to ma ziadatel/institucia zistovat, pisat maily alebo co, to by malo byt niekde zautomatizovane na jednoduche vyklikanie.

suhlas…proste use case, ze si zistujem co je “na sklade” a za kolko a podla toho robim dalsie kroky

UHP toto nehodnoti, je to maly projekt…nespada to do ich trash hold

problem tu je, pise @hanecak ze keby sa to zacalo sledovat horizontalne, tak takyto case by uz padol aj smerom k hodnoteniu UHP

1 Like

Podla mojho nazoru hodnoti. Vyska investicie je 2,9 mil. EUR a podla toho tolko medializovaneho uznesenia vlady myslim z oktobra minuleho roku UHP povinne hodnoti kazdy projekt nad 1 mil. EUR s DPH. Alebo ma UV SR vynimku z vlastnych uzneseni?

opytam sa priamo UHP…diky za tie hodnoty…ale nad 1 mil EUR, ved to by sa zblaznili :slight_smile:

absolutny suhlas, toto bol dalsi testovicov napad. Potom nema cas UHP riesit podstatne investicie. Podla mna by mali hodnotit projekty od 10 milionov vyssie tak ako kedysi, lebo potom sa zameriavaju na minoritne veci a zdrziavaju sa procesy inde, alebo im uniknu podstatnejsie problemy.

Paradox ze v case ked sa prijalo toto uznesenie, spustili na slovensko aj atomovu bombu za pol miliardy EUR. Tu asi UHP nehodnotilo.

3 Likes

Narazam na toto: Dátová integrácia (Konsolidácia nosnej údajovej základne pre sprístupnenie formou otvorených údajov) - #2 by milosm

Namatkovo par SU, “manazment udajov” v nazve na MetaIS, schvalene:

  • Manažment údajov Úradu vlády Slovenskej republiky: 186,960.00 € (cca 6.5% celeho projektu)
  • Manažment údajov PPA: 198,000.00 €
  • Manažment údajov v rezorte školstva: 112,000 €
  • Manažment údajov Dopravného úradu: 139,000 €
  • Manažment údajov ÚDZS - CRP, RZP, RPZS, RÚ: 109,000 €

Hlada sa tazko. T.j. zatial radovo 800k€.

Nuz a tu je napr. ramcovka na (up to) 4 696 325,00 € MDM licencii:

https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/497943

Pri tych miliardach … nie vela. Este aj tych uhrnnych 4.5M je “pod limit UHP”. (Pre porovnanie, za MS licencie platime cca 10x tolko kazde tri roky.) Plus teda vyzera, ze MIRRI nakupuje centralne a v SU sa uvadzaju ceny z “gov cloud katalogu”. (Aj ked, aj MS licencie sa nakupuju centralne ale potom si este X orgaznizacii aj tak kupuje osve.)

Zaver: neviem. (A pre toto vlakno uz off-topic.)