Má NASES prejsť pod Pellegriniho?

Vicepremiér pre informatizáciu v rádiu Expres hovoril o problémoch s ÚPVS:


(od 13:15)

Povedal aj, že “nastal čas na diskusiu, či by mal NASES naďalej zostať v rukách Úradu vlády, alebo či by nemal prejsť pod úrad, ktorý je priamo zodpovedný za informatizáciu, aby sme ho mohli priamo riadiť, aby sme neniesli zaň len politickú zodpovednosť, ale aby som mal aj fyzickú a výkonnú zodpovednosť”.

  • že momentálne reálne nemá dosah na to čo Nases robí
  • bude sa zaujímať o názor verejnosti, opozície, aj S.D, čo si o tom myslíme
  • má sa o tom diskutovať na zasadnutí hospodárskeho výboru NRSR 3.10. (mimoriadne zasadnutie k téme Nefunkčnosť systému elektronických schránok)

Ak si dobre pamätám, táto téma sa riešila už pri vzniku Pellegriniho úradu po voľbách v 2016. Interne, čiže detaily prečo zostalo súčasné nastavenie nepoznám. Ak o tom teraz hovorí znova a verejne, situácia musí byť vážna.

Pokiaľ ide o mňa, vidím tieto nedostatky dnešného stavu:

  • v niektorých témach si dlhodobo Nases a MF/ÚPVII akoby konkurujú, napr. zdieľanie údajov modul G2G vs. CSRÚ a z toho plynúce delenie MÚK v zákone - a to je čudné a neefektívne
  • informácie čo sa v Nasese plánuje/buduje sú len ťažko získateľné, a to pre každého a dlhodobo - napr. ešte za “starých čias” si pamätám ako na verejnej akcii zástupca Nasesu “prezradil” ako robia implementáciu jedného komponentu, čo vyvolalo živý záujem (úmyselne mierne vyjadrenie) Bojňanského z MF s tým, že nech okamžite o tom informujú sekciu informatizácie MF / AKVS
  • aj v pracovných skupinách ÚPVII som zatiaľ zástupcov Nasesu prehovoriť videl iba veľmi zriedkavo…
  • Nases si zčasti žije vlastným životom a prioritami, napr. v týchto ťažkých časoch veľkých nárokov na riadenie prevádzky ÚPVS a riešenia nových funkcionalít v jednej z tých zrušených výziev OP VaI podal žiadosť o príspevok na “výskum Internet of Thinks v prostredí e-Governmentu”
  • z manažérskeho pohľadu, zatiaľ som nepočul k e-Gov stavu, ÚPVS, atď. žiadne vyjadrenia z Úradu vlády (ktorý je formálne správcom všetkých ISVS v Nasese), od začiatku to vždy komunikuje Pellegrini

Nie som expert na riadenie štátu, ale skrátka tentokrát s Pellegrinim plne súhlasím.

6 Likes

Tu asi nestoji otazka tak, ze ci ma prejst NASES pod UPVII, ale ze preco tomu tak uz hned od zaciatku nie je. Lebo aby vykonna rozpoctovka nebola pod tym ustrednym organom, pod ktory obsahovo patri, to je asi unikum.

2 Likes

Takže Nases je definitívne preradený pod ÚPVII.
Schválené pri zmene kompetenčného zákona: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&ZakZborID=13&CisObdobia=7&CPT=1072
Viď. “Schválené znenie zákona”, čl.II - zmena z. o ISVS a čl.V - zmena ZeGov.
Účinné od 1.1.2019.

3 Likes

Zaujimave. Stava sa zaroven upvii aj spravcom govnetu ? Asi ano ? *

*som lenivy vyskladat si uplne znenie

“Úrad podpredsedu vlády vykonáva správu, prevádzku a rozvoj Govnetu.”
Stačilo dať v novele vyhľadať slovo Govnet, je tam len raz.

Pozdravujem

Nazov topicu je uz sice neaktualny, no chcem sa opytat ine ohladom NASES. V poslednej dobe bolo viacero sprav ze skoncil sef aj mnoho ludi z tohoto uradu.
Kedze mnoho z nas nezije v BA, ako to je naozaj, ak mate nejake zakulisne informacie?
Pri mojej poslednej navsteve v BA 2 tyzdne dozadu mi znami spominali ze tieto vymeny vo velkom vyuzil SWAN, takze urad aj vsetky klucove pozicie budu riadit biele kone/poskokovia a patolizaci z tejto firmy.

Je to naozaj tak?

Ano sef Sojka skoncil a s nim asi dalsich 6 ludi (podali vypovede). Kto ich nahradi neviem, kedze nasa komunikacia s NASES v rozbehnutych veciach od toho momentu trochu zaspala. Ja osobne zatial viem len o Duricovi, ktori je z 3sixty consultingu.

Pre uplnost: Od 1.1.2019 presiel NASES pod UPVII. Referencia:

https://www.partnerskadohoda.gov.sk/nases-sa-presunul-do-posobnosti-upvii/