LITA vypalnici

píšu mi z LITA-y (podobné ako SOZA), že vyberali peniaze za moje knižky. knižky som vydal pod licenciou CC (ako prvá knižka na Slovensku vydaná pod CC v novom zákone o copyrighte :slight_smile: ). samozrejme som im nedal poverenie kasírovať v mojom mene, ani som to nikdy nechcel (čo som úfal že zverejnením pod CC je jasné).

môže LITA brať peniaze od knižníc/kníhkupectiev za knižky vyslovene vydaných pod CC?

ako ich donútim vrátiť tieto peniaze kníhkupectvám či knižniciam?

1 Like

Veci znala kamoska z kniznice vravi toto:

LITA automaticky zastupuje vsetkych slovenskych autorov, pokial ich tito explicitne nepoziadaju, aby ich nezastupovali (pozri napr.

http://www.lita.sk/zastupovanie-zo-zakona). Takze prva cast otazky "nedal som poverenie" je zial neinformovanost autora.

CC sa primarne viazu na e-verziu sirenu v prostredi internetu, takze tam sa nerata s distribuciou cez knihkupectva, ani s "fyzickymi" vypozickami v kniznici - a prave za taketo pouzitie (vypozicka, predaj) diela sa odvadzaju poplatky. Ak kniha vysla v e-verzii a je sirena volne v ramci CC - nemala sa dostat do statistik pouzitych diel pre LITA.

Otazka je, ci vie LITA odlisit CC tituly autorov, ktorych zastupuje a v pripade, ze aj su bezplatnou sucastou distribucnej siete alebo kniznicnych vypoziciek tieto tituly vylucit zo spoplatnenia… Toto by bolo vhodne spytat sa priamo na Ministerstve kultury SR.

1 Like