Kvalitná príprava legislatívy pred začatím projektu

Viď problematické projekty ako IS IFO

V tejto oblasti sa prejavuje zas problem velkych projektov. Nejaky rezort si vysutazi dodavatela na vsetko a v cene je zvacsa aj suplovanie statu - priprava legislativy pre danu oblast. Kedze porjekty casto nemaju skutocneho zakaznika dodavatel nakoniec narazi casove limity. Kedze sa projekty pripravuju uzavreto nedochadza ku koordinacii na takej urovni, aby bola legislativa dodana pred startom projektov. Je sanca vyuzit program EVS prave pre takuto vcasnu pripravu legislativneho prostredia. Ci to ale dosiahneme len striktnym zavedenim pravidla Legislativa Ready… a kto dokaze posudit ci je ready, toť dost otazne. Hlavny problem je v tom, ze dnesny pristup je pisat legislativu spolu so systemom čo je pravdaze neskoro a paralelne projekty ani netušia o projektoch okolo.
Opacny postup by vyzadoval mat jasne vyformulovane zadanie na zaklade novej legislativy a az potom obstaravat dodavatela. Toto vobec nevyhovuje doterajsej praxe sektarskeho pisania zadani projektov… Ako z tohto realne von za dnesnej situacie fakt netusim.

1 Like

Z http://www.truban.sk/da-sa-vyriesit-slovenske-statne-it/#comment-2299895204

  • legislativa a procesy nie su koncipovane, aby vyuzivali podporu IT → ako som pisal vyssie v priklade s integraciou, tak co s takym potvrdenim “Ano/Nie”? legislativci sa skrabu na hlavach, ci to je potvrdenie v zmysle zakona o daniach alebo nie a ci take nieco uznat alebo nie…
  • pomerne castym javom je, ze vznika IT riesenie bez jasneho zadefinovania procesov a metodickych postupov → metodika a procesy sa menia za chodu, z dna na den, co ma niekedy fatalne dopady na IT riesenia, projekty sa predlzuju, predrazuju a pod.

Toto je najdôležitejší topic celej platformy a ako vidím je na tom, čo sa týka príspevkov, dosť biedne.
Čo ma zaujalo, keďže sa venujem legislatíve súvisiacej s budovaním eGovernmentu vo viacerých rovinách a za ten čas som pochopil, že právny predpis a proces v ňom si vykladá každý OVM sám.

Na tejto platforme sa riešia na mňa až príliš veľké konkrétnosti, ale riadiť nejaký úsek alebo agendu VS nie je ako riadiť firmu, to je častý omyl. Pochopíte až keď prídete do kontaktu s VS z každej strany, tz ako úradník, občan, podnikateľ, dodávateľ alebo konzultant IT riešení, kontrolór implementovaných IT riešení. Zároveň som písal niektoré procesné normy v zákone o športe a v zákone o národnej infraštruktúre priestorových informácií a teraz pomáham formulovať proces v zákone o štátnej službe.

Ako legislatívno-procesný analytik som videl väčšinu agendových zákonov, ktoré jednotliví prijímatelia OPISu navrhli zmeniť, často bez užšej spolupráce.Mal som možnosť, asi ako jediný v tejto republike, vidieť tú nekoncepčnosť v tvorení legislatívy celú naraz. Namiesto jednoduchého opisu že konanie sa začína na základe písomnej žiadosti/oznámenia/návrhu, bolo v mnohých procesných normách len doplnené spojenie: “…alebo elektronicky prostredníctvom…”. Takáto úprava robí zo slova elektronicky opozitum slovu písomne :smiley:
Aj keď opakom písomne je ústne, alebo konkludentne.

Toto slovíčkarenie, je to najmenej. Čo je však horšie je to, že proces sa v zákone vôbec nezmenil a úradníkovi tak ostala možnosť doslova prinútiť FO/PO nejakým úkonom prísť na úrad, alebo doručiť nejaké to TLAČIVO, ktoré sa nedá skonvertovať. Úradník stále nechápe, že nekontroluje papier ale overuje údaj!!! a preto sa celý proces sa presunul iba z papiera na monitor a úradníkov stále zaujíma viac TLAČIVO, ako ÚDAJ!

Takže zmena procesných noriem agendových predpisov je kľúčová, aby to bolo už nespochybniteľné. Dnešná úprava nám však už dáva nejaké tie možnosti, aby sme na nich tlačili k prekopaniu a zjednodušeniu procesov a potom sa budú ľahšie prepisovať aj zákony. Takže všetci povinne po eID a ZEPy, inak to budeme na platformách preberať zbytočne. Verte mi potrebujeme tlak zdola.

1 Like

Zákon o základných identifikátoroch, ktorý v zmysle ŠU definuje 4 základné identifikátory je už dávno napísaný, ale prečo nie je vonku doteraz nechápem. Pritom v nejakom materiáli k uzneseniu vlády z roku 2015 MV SR deklaruje takúto úpravu ale zákon nie je ani este ani v MPK.

1 Like

Najskôr si mal štát nakresliť nové efektívne procesy, potom mal pripraviť štúdie k projektom, ktoré by boli v súlade s týmito procesmi a potom mohli obstarávať.
Dnes je už asi neskoro, ale tak to býva. Nikto totiž tento vlak nezastaví a nerozhodne, že sa pôjdu robiť veci inak. Ak sa mýlim, nič to.

BTW s G2C súhlasím… tiež mám na veci podobný názor (ako určite mnohí, ktorí si jeho príspevok prečítali), nakoľko som človek z praxe s kritickým názorom.

Ešte jedna poznámka… OP EVS / MV SR sa tvári ako spasiteľ v mnohých oblastiach (bezpečnosť, verejné obstarávanie, teraz aj v oblasti efektivity verejnej správy)… ale podľa môjho názoru by mal robiť väčšiu osvetu a výraznejším spôsobom komunikovať na rezorty, robiť im aktívneho konzultanta. Je však možné, že Kaliho ľudia na to nemajú kapacity tak mentálne ako ani personálne. Uvidíme.

1 Like

Ak chceme, aby ludia z oboch stran barikady dobrovolne spolupracovali, asi by sme sa nemali takto napadat. Nikto nie je rad, ked ho povazuju za menejcenneho. Hlavne ked to pride od nejakeho anonymneho “nimanda”. :smirk:

Michal sorry, nikoho som nenazval nímandom, len som vyslovil podozrenie, že si niekto naložil viac, než je schopný uniesť. Toho tvojho “nimanda” nebudem komentovať :slightly_smiling: Ale očividne sa cítiš dotknutý.