Kurikulárna reforma ZŠ

Zatial dam anekdotu, kedze to nejako hlbsie premyslene nemam a navyse ani nie som ucitel resp. niekto, kto by sa rozumel vzdelavaniu:

Tot uz od cca 2012 sa kadekto (napr. Aliancia Fair play ci SOIT, vid napr. [1] a [2]) snazi vniest urcity poriadok do pouzivania “kancelarskych nastrojov” vo VS vseobecne. Alebo aj konkretne v kontexte vymeny udajov/dokumentov s obcanmi, vid napr. [3]. Tieto natahovacky su komplikovane a o.i. narazaju aj na neznalost zaludnosti offfice formatov a ake to ma sirsie suvislosti pre fungovanie trhu.

Jednou z nadeji je, ze aj vo VS sa obmienaju generacie a teda ze “ti mladi” neskor budu lepsie podkuty aj na taketo debaty.

Ale nadej je mozno neopravnena, lebo napr. moje dieta ma teraz predmet “IT” a ucia sa prepytujem “Microsoft Word”, “Microsoft Excel” a “Microsoft PowerPoint”. Ked som namietral, ponukli moznost vyuzit doma skolsku studentsku licenciu “zadarmo”. Ked som opat namietal a dal protinavrh, nech prejdu vo vyucbe na LibreOffice, tak nechapali, co mi vlastne vadi, ked je to “zadarmo”.

T.j. TL;DR: Aktualne pri vyucbe prace s PC na “bezne kancelarke ukony” zrejme vacsina nasich skol ide v rezime “trenujeme buducich zakaznikov konkretnej firme”, pricom si za to este aj platime (ano, je tam na licencie velka zlava, ale predsa len platime, plus aj plat vyucujuceho a dalsiu reziu platime my, nie firma). Co s tym?


[1] IBM: Obnovenie zmlúv s Microsoftom? Dá sa ušetriť aj 70 % - Aliancia Fair play - (blog.sme.sk)
[2] Štátna zmluva s Microsoftom - Spoločnosť pre otvorené informačné technológie - SOIT
[3] 78/2020 Z.z. - Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Sl... - SLOV-LEX

Poznamka k [3]: Tieto ustanovenia sa v praxi bezne porusuju jednym alebo oboma z nizsie uvedenych sposobov:

1 Like