Kto s kým a ako – alebo modul úradnej komunikácie (CSRU, G2G, MVSR-RFO a spol., RPO)

viac menej by sa to malo riešiť v novej NKIVS, v tejto aktuálne v rámci možnosti MPK…

Najziarivejsi príklad rezortizmu stelesneny priamo v legislatíve je práve MUK.

Modul úradnej komunikácie zabezpečuje prostredie pre elektronickú komunikáciu medzi agendovými systémami a inými informačnými systémami v správe rôznych orgánov verejnej moci pri výkone verejnej moci elektronicky a poskytuje funkciu podpory petícií.12a) Modul úradnej komunikácie pozostáva z
a)
komunikačnej časti, ktorá je určená na výmenu elektronických správ a inú elektronickú komunikáciu orgánov verejnej moci, ak nie je doručovaná do elektronických schránok; správcom komunikačnej časti modulu úradnej komunikácie je úrad vlády,
b)
prístupovej časti, ktorá je určená na jednotný prístup informačných systémov k informačným systémom orgánov verejnej moci na účely výkonu verejnej moci elektronicky; správcom prístupovej časti modulu úradnej komunikácie je úrad vlády,
c)
dátovej časti vnútornej správy, ktorá je určená na zabezpečenie synchronizácie údajov pri referencovaní a jednotného spôsobu poskytovania údajov z referenčných registrov, ktorých správcom je ministerstvo vnútra alebo okresné úrady, a základných číselníkov,9c) ktorých gestorom je ministerstvo vnútra; správcom tejto časti modulu úradnej komunikácie je ministerstvo vnútra,
d)
dátovej časti ostatných úsekov, ktorá je určená na zabezpečenie synchronizácie údajov pri referencovaní a jednotného spôsobu poskytovania údajov z referenčných registrov a základných číselníkov9c) iných než podľa písmena c); správcom tejto časti modulu úradnej komunikácie je ministerstvo financií.

poďme to rozobrať, ako by to malo byť podľa Teba?

hmmm … v tej ktoru uz roknikto nevie schvalit ?

Ale no. Budme presny. V MPK sa zapracovali pripomienky a pojde to coskoro na vladu.

Ano, G2G UPVS je interne vlastne BizTalk a podla integracneho manualu ho vyuzivaju aj na internu komunikaciu. Okrem toho je to uz len pristupovy bod do UPVS pre ostatne ISVS. Nie je mi vsak jasne, preco sa za to fakturuje samostatne, je to integralna sucast UPVS. Zeby licencie?

@anton-somora, k RPO uz mozes pristupovat len cez MUK (CSRU) na zaklade zakona o eGov. Su uz referencnym registrom.

Inak, odporucam si pozriet novy dokument NKIVS a kapitolu 6.2.3. Nasledne vyhodnotenie hromadnej pripomienky bod 41 a zamietavu odpoved k nemu. Z toho ako to chapem ja, to vyzera tak, ze CSRU, ako jedna z casti MUK, sa zahubi a dojde k migracii povodnych sluzieb CSRU na novu integracnu platformu (as a service samozrejme).
Viete niekto povedat k comu toto vsetko?

1 Like
  1. ved si v SR
  2. ano mal to byt urcite jeden z prvych IS, ale s jasne definovanym konceptom agregacie, spravy a konsolidacie dat,bez toho je to skoro jedno, ci by bol prvy alebo posledny
  3. ano stanu, uz sa tak aj deje…napr. prave RPO je toho ukazkovym prikladom
  4. CSRU a referencne udaje otvaraju dalsie problemy…ako napr. RPO ti ponuka nejake sluzby, ale cez CSRU nedostanes ekvivalenty tychto sluzieb

a co tak, keby zakon umoznoval vybudovat MUK lubovolnemu subjektu, certifikovat ho a nechat potom na konzumentoch nech si vyberu?

ktory konkretny IS si mam pod tymto bodom predstavit? vie mi niekto povedat…

1 Like

ja tomuto konceptu v zmysle textov NKIVS nerozumiem, priznam sa…

a čo takto podateľňu, čo takto IAM, čo takto platobný modul, toto sme tu už mali a neviedlo to k dobrým výsledkom
úplne bude stačiť keď to tu bude raz a poriadne

bola takato strategia?

co bolo pricinou neuspechu?

ja nie som moc zastanca tychto libertarianskych pristupov. myslim, ze velmi tazko najdes niekoho, kto sa odhodla investovat xxx tisic do IT systemu len pre statne institucie, ak nema garantovanu navratnost. na strane druhej, nejaka forma otvorenia prostredia egov mimo zakulisne dohody by pomohla. koniec koncov o to sa snazi asi aj slovensko.digital.
domnievam sa ze slovenske it firmy maju cca 30-70% obratu so statu. kazdy sa usiluje o tento prijem neprist, resp. ho znasobit. a zda sa mi ze by sa vsetkym lepsie zilo, keby tam fungovala normalna sutaz. neviem ako nato, plaforma navrhla napr. mensie zakazky, atd., ale podla mna zakladom problemu je:

  • je tu velmi velmi velmi vela penazi
  • stat nema mentalnu kapacitu ich rozumne investovat, tak sa pyta firiem ze co s tym
  • nikto so sukromneho sektora si nenecha ujst prilezitost dostat k tymto peniazom
  • tak ponukaju riesenia ktore su z ich pohladu pre nich najvyhodnejsie (nie je pre stat)

takze podla mna je riesenie dostat know how (jasnu predstavu) na stranu statu, potom mozme nieco budovat

5 Likes

Tie prve tri zaplatime, ten stvrty budeme realne pouzivat. :>

tak potom pozor na supportne zmluvy :slight_smile: