Kradnuté telefóny

Po nahlásení ukradnutého telefónu ( je to iba priestupok ) , policajt iba vloží IMEI do “pátrania” a ignoruje dáta posielané telefónom cez wi-fi ( poloha , používané appky , . . . ) .
Ako sa tento predPotopný postup “pátrania” dá dorobiť , aby sa prestalo oplatiť kradnúť telefóny ?
Poslal som podnet PPZ-OKP3-2024/028698-002 ( vybavuje Mjr. Mgr. Petra b. ) , odpísali , že budú “vyhodnocovať” , či sa doterajší neúčinný postup bude vôbec vylepšovať.
Čo teraz ?

a ako by mala policia pristup k udajom co posiela telefon cez wifi? by si dal policii pristup na konto telefonu (samsung, google, iphone)?

Áno , dal by som policajtom heslo k profilu + SIM kartu , ak neviem vypnúť 2FA .
Ešte lepší by bol prístup od poskytovateľa polohy ( v mojom prípade Samsung ) , ale to by vyžadovalo hromadnú žiadosť ( predŽalobnú výzvu ) od viacerých nahlasovateľov ukradnutého telefónu. Priamy prístup by sa dal integrovať do súčasného systému , ktorý “hľadá” telefón iba cez IMEI ( aby to policajtovi stačilo zapísať iba do jedného systému )

dobrovolne mozes poskytnut vypis lokacii z google uctu a pod., ak to pomoze vysetreniu, ale zas pri telefonoch necakaj nejake specialne riesenie, je ich prilis vela a aj napriek hodnote to podla mna nie je zaujem riesit.

Presne to je podstata problému , musí nás byť viac , ktorým ukradli telefón , aby sme mohli podávať hromadné žiadosti ( sťažnosti )

Pred 17 rokmi policajt zapísal IMEI do zošita, aj to sa mu muselo diktovať lebo nevedel prečítať drobné písmo na krabici.

Teraz nejako spolupracujú s operátormi, v záložni používajú svoju SIM kartu na otestovanie funkčnosti telefónu a občas tam príde policajt zobrať mobil lebo je ukradnutý. Záložňa sa akože potom môže súdiť s tým čo ho tam založil.
Takže operátor posunie info polícii kto si do mobilu vložil kartu.

Šikovný zlodej zmení IMEI telefónu.

To pri novších už vyžaduje dráhy úkon , hlavne som chcel vytvoriť nejaký centrálny zoznam informácií , ktoré vysielajú nahlásené telefóny bez SIM. Toto by spôsobilo , že od vreckových zlodejov by priekupníci vykupovali kradnuté telefóny za MENEJ. Môj a12 vysielal hlavne z dediny závadka. Jednoducho by vreckoví zlodeji prestali kradnúť telefóny , aby nemali pri sebe nebezpečnú “plošticu” .

a co vysiela mobil bez simky a wifi? Aby mal ten telefon wifi a mohl nieco vysielat, tak bys musel mit stesti a on musel byt zapnuty v dosahu nejakej siete ku ktorej ma zapnuty autoconnect, takze podle me ti zustava akorat tak imei pri registracii do lubovolnej siete kvuli nudzovym hovorom. A toto je centralne znama informacia ktora uz cenu vykupu kradnuteho telefonu (ak vobec) upravila jiz v minulosti. Telefony ktore su exportovane do cudziny kde se nebude riesit ze je kradnuty budou mat za sebou factory reset.

Aby som takéto vymazanie oddialil , mal som vypnutý zámok telefónu.
Videl som polohu + čas kedy bežala ktorá appka , keďže to boli F-book a Y-tube , dá sa zistiť ( z IP adresy ) kto bol prihlásený v týchto appkách ( aj keby používal prezývku bez priezviska )

no a ako nalozila policia s tvojimi informaciami? chytila pachatela?
moj tip je, ze nie. a nemyslim si, ze keby mali aj popisovany system na zber udajov, ze by sa objasnenost kradezi mobilov dramaticky zvysila.

Ako som písal na začiatku , Mjr. Mgr. Petra b. ma poslala na lampáreň ( vraj budú v budúcnosti uvažovať o nejakej zmene postupu )

Tu bude asi problém aj to, že sa zvyšuje hodnota malej škody. Potom už bude takmer každý ukradnutý telefón len priestupok. Poškodený je síce povinný pri objasňovaní spolupracovať, ale polícia na informácie od neho často neprihliada. Môžem pri oznámení ukázať aj aktuálnu polohu zariadenia ale to, či policajt zdvihne zadok a niekoho tam pošle, je len na ňom. Štatistika objasnenosti drobných krádeží nemá vplyv na odmeny ani na funkcie a reálne, ak mi jedna hliadka s autom a dvoma policajtmi naháňa telefón, naozaj môže chýbať niekde inde. Ak sa na jednom mieste zíde tých telefónov naraz viac, potom to pre nich začne byť zaujímavé - zatiaľ však za najefektívnejší považujú zoznam IMEI a občas možno prečešú záložne.
Neviem či ste zachytili, že nové modely pôjde (a niektoré už ide) aktualizovať aj offline a dokonca aj vypnuté cez iné blízke zariadenia. Ale jadro problému zostáva to isté…

Nie , problém je , že dáta odosielané každým ukradnutým niesu nikde POKOPE
Napríklad môj a12 vysielal aj ID , kto je prihlásený na FB + Y-tube + detaily o jeho DOMÁCEJ wifi .
Keďže tieto ukazujú na fyzickú osobu , stačí aby pri akejkoľvek kontrole TEJTO fyzickej osoby zablikali policajtovi / kurátorovi / pracovníkovi pošty info o tej príslušnej aktivite ( FB + Y-tube + info od providera domácej wifi )
Môžu tieto info ignorovať , ale aspoň budú vidieť , že TÁTO fyzická osoba niekoho kryje , alebo používa nevedome kradnutý telefón , ale hlavne vie , od koho má ten telefón.