Kradnuté telefóny

Po nahlásení ukradnutého telefónu ( je to iba priestupok ) , policajt iba vloží IMEI do “pátrania” a ignoruje dáta posielané telefónom cez wi-fi ( poloha , používané appky , . . . ) .
Ako sa tento predPotopný postup “pátrania” dá dorobiť , aby sa prestalo oplatiť kradnúť telefóny ?
Poslal som podnet PPZ-OKP3-2024/028698-002 ( vybavuje Mjr. Mgr. Petra b. ) , odpísali , že budú “vyhodnocovať” , či sa doterajší neúčinný postup bude vôbec vylepšovať.
Čo teraz ?

a ako by mala policia pristup k udajom co posiela telefon cez wifi? by si dal policii pristup na konto telefonu (samsung, google, iphone)?

Áno , dal by som policajtom heslo k profilu + SIM kartu , ak neviem vypnúť 2FA .
Ešte lepší by bol prístup od poskytovateľa polohy ( v mojom prípade Samsung ) , ale to by vyžadovalo hromadnú žiadosť ( predŽalobnú výzvu ) od viacerých nahlasovateľov ukradnutého telefónu. Priamy prístup by sa dal integrovať do súčasného systému , ktorý “hľadá” telefón iba cez IMEI ( aby to policajtovi stačilo zapísať iba do jedného systému )

dobrovolne mozes poskytnut vypis lokacii z google uctu a pod., ak to pomoze vysetreniu, ale zas pri telefonoch necakaj nejake specialne riesenie, je ich prilis vela a aj napriek hodnote to podla mna nie je zaujem riesit.

Presne to je podstata problému , musí nás byť viac , ktorým ukradli telefón , aby sme mohli podávať hromadné žiadosti ( sťažnosti )

Pred 17 rokmi policajt zapísal IMEI do zošita, aj to sa mu muselo diktovať lebo nevedel prečítať drobné písmo na krabici.

Teraz nejako spolupracujú s operátormi, v záložni používajú svoju SIM kartu na otestovanie funkčnosti telefónu a občas tam príde policajt zobrať mobil lebo je ukradnutý. Záložňa sa akože potom môže súdiť s tým čo ho tam založil.
Takže operátor posunie info polícii kto si do mobilu vložil kartu.

Šikovný zlodej zmení IMEI telefónu.

To pri novších už vyžaduje dráhy úkon , hlavne som chcel vytvoriť nejaký centrálny zoznam informácií , ktoré vysielajú nahlásené telefóny bez SIM. Toto by spôsobilo , že od vreckových zlodejov by priekupníci vykupovali kradnuté telefóny za MENEJ. Môj a12 vysielal hlavne z dediny závadka. Jednoducho by vreckoví zlodeji prestali kradnúť telefóny , aby nemali pri sebe nebezpečnú “plošticu” .

a co vysiela mobil bez simky a wifi? Aby mal ten telefon wifi a mohl nieco vysielat, tak bys musel mit stesti a on musel byt zapnuty v dosahu nejakej siete ku ktorej ma zapnuty autoconnect, takze podle me ti zustava akorat tak imei pri registracii do lubovolnej siete kvuli nudzovym hovorom. A toto je centralne znama informacia ktora uz cenu vykupu kradnuteho telefonu (ak vobec) upravila jiz v minulosti. Telefony ktore su exportovane do cudziny kde se nebude riesit ze je kradnuty budou mat za sebou factory reset.

Aby som takéto vymazanie oddialil , mal som vypnutý zámok telefónu.
Videl som polohu + čas kedy bežala ktorá appka , keďže to boli F-book a Y-tube , dá sa zistiť ( z IP adresy ) kto bol prihlásený v týchto appkách ( aj keby používal prezývku bez priezviska )

no a ako nalozila policia s tvojimi informaciami? chytila pachatela?
moj tip je, ze nie. a nemyslim si, ze keby mali aj popisovany system na zber udajov, ze by sa objasnenost kradezi mobilov dramaticky zvysila.

Ako som písal na začiatku , Mjr. Mgr. Petra b. ma poslala na lampáreň ( vraj budú v budúcnosti uvažovať o nejakej zmene postupu )