Korupcia pracovnej etiky

Aj ked sa sem tato tema napohlad nehodi, rozhodla som sa o nej zacat hovorit prave tu, lebo som sa az na vlastnej chybe pri vybere zamestnavatela naucila, ake je dolezite netolerovat neeticke spravanie.

V praci som si od sefa 10.03. vypocula, ze praca super akurat co aby som dobre zapadla do teamu rad by ma priatelsky upozornil, ze obcas vyrazne smrdim potom, co sa vraj vyskytovalo aj pocas predchadzajucich rokov, ale az teraz tak vyrazne aby ma na to upozornil, hoci ja som v tom case ziaden smrad necitila, nebola som spotena a hlavne na poschodi uz okrem nas dvoch nikto nebol, cize som si to nemala v danom momente ani s kym overit.

Kedze som uz v inej firme mala kolegu, ktoremu sme potrebovali citlivo odkomunikovat ze smrdi, komunikacia tejto temy od mojho sefa ma nenechala na pochybach, ze v tomto pripade sa vonkoncom nejednalo o priatelsky umysel, aj ked to tak navonok malo vyzerat. Priam naopak, lebo na moju otazku ako mozem smrdiet potom ked nie som spotena a ja ziaden pot necitim, som dostala prirovnanie, ze aj ineho kolegu uz upozornil nech sa nasprejuje tam dole. Na to som uz na neho len v soku pozerala a mracila sa. Este zhodnotil, ze sa bal ze budem agresivna a rozlucil sa s tym, ze takto o tyzden sa so mnou opat rad stretne v praci, aby sme zistili, ci to bude lepsie ked sa lepsie navonavkujem.

Hoci mi to bolo samozrejme neprijemne nasledne preverovat, ale ziaden nevysvetlitelny vyrazny pach potu sa mi nasledne nepotvrdil ani priamo doma, ani od sirsej rodiny, ani od kamaratov, ani od kolegov.

Az postupne mi doslo, ake je tazke na takuto situaciu zareagovat. Najprv som sa smiala, ze je to len obycajny pako. Pocas prvych dvoch dni do vikendu som si dokonca mechanicky dokoncila rozrobenu pracu. Ibaze on je v nasej firme respektovana osoba - priam az oblubena, aj ked dnes uz viem, ze len navonok. Do daneho momentu som mu sama doverovala az natolko, ze ma to donutilo na moment zapochybovat o sebe samej. Dokonca som mala tendenciu si ho ospravedlnovat, ci len nie je nejako vysadeny na pachy a vyhladala som si informacie o feromonoch, kde som si vsak len potvrdila ze my ludia sme stratili schopnost ich citit a ziadna studia este nepreukazala opak, hoci sa aj predavaju parfemy s feromonmi, ale to je v skutku len marketingovy tah.

Az pocas tohto vlastneho boja som si uvedomila, ako nevyslovitelne tazke musi byt taketo nieco absolvovat pre cloveka, ktory je vo firme novy alebo je na tejto praci zavisly. Mne samej sa toto stalo 4 mesiace po zmene oddelenia vramci korporatu a v case, ked som sa konecne tesila z prvych viditelnych vysledkov mojej prace na tomto oddeleni. Citila som sa doslova v sachu. Aj ked mi bolo strasne luto vzdat sa prave teraz rozrobenej prace, pre mna je neprijatelne nechat sa takto medzi riadkami ponizovat. Zaroven odist v danom momente potichu by pre mna znamenalo poskodenie vlastnej pracovnej reputacie, kedze moj prestup na dane oddelenie by uplne stratil zmysel.

Bolo mi od zaciatku jasne, ze ak to zacnem riesit len s nasim HR, tak sa mi sef ospravedlni nanajvys s tym, ze voci mne nemal zly umysel a uprimne to myslel priatelsky. Jedine, na com ho ja viem v tejto situacii argumentacne prebit, je zacat o tejto teme hovorit nahlas, tak aby to poculi aj nasi spolocni kolegovia, ktorym taketo formalne ospravedlnenie nebude stacit rovnako ako mne. Vopred som vedela, ze toto bude nelahky boj, pretoze tym naburam imidz ich respektovanemu kolegovi.

A tak sa aj stalo - riesila som to najprv s nim spolu s HR a dostala som od neho ospravedlnenie, ze to nemyslel v zlom. Spytala som sa ho, ci si mysli ze to obstoji aj pred nasimi kolegami. Neveril ze s tym pojdem von a ja som s tym isla von. Ako som aj cakala, mnohi ho stale obhajuju a priam nechcu pocut moju verziu. Ale pre mna je podstatne, ze teraz uz chtiac ci nechtiac vedia co je to v skutocnosti za cloveka a mozu si na neho dat pozor.

Zaroven verim, ze tym, ze o tejto teme zacnem hovorit nahlas o nej zdvihnem povedomie natolko, ze taketo nieco sa uz nikde nijakemu sefovi len tak neprepecie.

Velmi by mi pomohlo, keby sa aspon teraz ozvali aj ini ludia s podobnou skusenostou. Chapem, ze nie kazdy je v situacii ked si moze dovolit hocikedy zmenit pracu a ist s takouto temou narovinu proti vlastnemu sefovi, ale som si ista, ze prave v tejto firme uz bolo takychto ludi predo mnou privela na to, aby som aj ja zostala ticho.

5 Likes

Ja sa k tomu neviem veľmi vyjadriť ale chcem oceniť Tvoju odvahu. Skutočne palec hore!

1 Like

Niektori ludia inym nozaj nevonaju. A mozu byt cistotni, vecer predtym sa umyt, a napriek tomu na druhy den pachnu.

1 Like

A ty by si si ma vybral do teamu, keby som ti páchla?

Ponuknem ti pohlad z druhej strany, kedze som to na pracovisku riesil z pozicie manazera. U nas to v podstate vyriesil mne podriadeny manazer, so mnou to len konzultoval. Velmi zavisi ci ide o objektivny problem alebo bossing. Ak ide o objektivny problem (teda “stazuju” sa aj kolegovia a posunuli to na manazment) je vzdy cesta ako to vyriesit k spokojnosti vsetkych stran. U nas islo o zdravotny problem zamestnanca, ktory bol pre nas prinosom a chceli sme ho udrzat, vyriesilo sa to citlivo tak ze sme nasli kolegu, ktory bol tzv. menej vnimavy na pachy, alebo mu to bolo jedno. Ak ide o bossing, co z tvojho prispevku dedukujem ze ide, tak je naozaj cesta na HR, alebo nadriadenych, pomohlo by keby ta pisomne podporili (mailom, listom) aj kolegovia, bossing sa tazko dokazuje 1 proti 1. Ak to nepomoze tak je moznost to riesit pravnou cestou a asi aj odist, myslim ze si IT alebo nieco okolo tejto oblasti, tak ti garantujem ze pracu najdes za par dni.

Tiez ocenujem odvahu o tom pisat.

1 Like

Zalezi od situacie. Ak by mi to vadilo velmi, riesil by som to tiez v prvom rade rozhovorom (upozornenim).

1 Like

To smrdi zmrdizmom, podla prirucky od D-FENSA:
https://dfens-cz.com/category/zmrdi-vohnouti/page/21/
(odporucam citat clanky postupne, najstarsi dole, potom dalsie strany)
Vyslo to aj knizne, ale momentalne to je vypredane.
Niekde sa da najst aj pdf.
Vela veci to vyjasni, hlavne v korporatnom prostredi.

1 Like

To aj ja.
Ibaže čo sa mi nepodarilo povedať dosť jasne na prvú, je že ja som mala obrovskú výhodu, že sa mi to stalo v čase keď sme už mali spoločnú komunitu, ktorá rovnako dobre ako ja vie, že ja sa môjmu šéfovi v skutočnosti páčim, len to nevie priznať nahlas.
To samé o sebe by mňa netrápilo, keby mi týmto brutálnym spôsobom o sebe nepovedal, že to už predo mnou spravil mnohým.

Áno, ale povedzme si po správnosti, že tu smrdí doterajšie vedenie a nielen jednotlivec.
Obrazne povedané samozrejme, nech sa nám tu už ten smrad ďalej nešíri :wink:

Osobny pach (ano da sa prekryt) este neznamena ze clovek smrdi. Aziatom pachnu vsetci europania, nam europanom cernosi, slovakom cigani (nie je to len o tom ci su vyumyvani), horsie je ak ludom pachne z ustnej dutiny (to je este zaujimavejsia tema). Inak je zaujimave ake vselijkae temy sa preberaju na strankach SD, clovek si myslel, ze je to o statnomn IT, Ok, je to o vselicom.

1 Like

Najväčší kompliment pre mňa je, že pečiem ako 94 ročná :heart:

vo vseobecnosti, keby k nam prisiel kolega, superkompetentny a so supervykonmi, nech si pachne jak chce

2 Likes

pretoze respektujucim prostredim vytvarame priestor pre kazdeho robit to, v com je dobry :wink:

Uz 2 tyzdne ziadam spolocnost, aby mi umoznila z nej odist co najskor a svojho sefa ziadam o ospravedlnenie, z ktoreho bude kazdemu jasne, ze ja nesmrdim. Bez jeho ospravedlnenia je pre mna neprijatelne co i len zacat rozmyslat o mojom dalsom zotrvani v danej spolocnosti.
Z tohoto natahovania som uz nesmierne vycerpana a viem, ze ja si teraz potrebujem dobit v prvom rade svoje vlastne baterky a ziskat dostatocny odstup, aby som mohla cokolvek opat zacat.

2 Likes

Písali mi, že od včera môže byť funkcionalita mojich zariadení oficiálne pozmenená.
Najneskôr 31.05. mi vyprší výpovedná lehota.
Dovtedy mám byť podľa spoločnosti platená svojou priemerkou za držanie ma na špagáte, čo však odmietam.

Najhorsi su aj tak prevonavkovani turbomanazeri co si streknu pred kazdym druhym meetingom lebo ich otupeny cuch to uz neregistruje.

Ani ja príliš nemusím typy čo majú prehnané nároky, ale na niektoré úlohy sú aj vďaka tomu vhodní.

Môj šéf si však budoval skôr naopak značku silného ochrancu, ktorý na svojich ľudí navonok nedal dopustiť. Ja sama som vyše 3 roky nevidela kde je problém, hoci som za tú dobu už mala celú priehršť soft indícií.
Kým v tvojom prípade by mi veril každý, mne kolegovia zväčša veriť nechceli, zatiaľ čo od niektorých kolegýň z nášho pôvodného tímu mi obratom po oznámení prišli súkromé odpovede v zmysle “ďakujem, ahoj”.

Prepáčťe mi, toto som o nás zjavne mala povedať už skôr hlasnejšie :sunglasses:

Rysy ostrovidy vedia učiť efektívnu ochranu!

https://medium.com/innertia-creeps/dynamika-motýlích-krídel-afdd0679efe8

Začiatkom mája plánujem byť nedostupná. Je to v konflikte s pretrvávajúcou prekážkou v práci zo strany zamestnávateľa?

Chýba ešte niekomu Záver?
https://medium.com/to-som-cela-ja/demoli-na-ata-39b29a4f5218

Inaction is a weapon of mass destruction
https://www.rtvs.sk/radio/archiv/1482