Koronadotacie v IT

Minuly tyzden zarezonovali spravy o neopravnencyh dotaciach.

https://www.icjk.sk/148/Miliony-eur-z-pandemickej-pomoci-poslal-stat-schrankovym-firmam

len pre zaujimavost pripajam aj moznost pozriet si ktore IT firmy dostali v akej vyske dotacie

Celkom zaujimave citanie.
napr: Tempest, Datalan, Softip, ICZ, NextIT. D.ICZ, Aanasoft, SFERA, Soitron, MIM, Sygic, Inovatrics, S&T slovakia, EMM, Lomtec.com, atd atd…

Nechcem tym nic naznacit, len ze firmy ktore sa hrdili nadstadardnymi ziskami zrazu potrebuju dotaziu na prezitie. Pri mnohych to vyzera az smiesne.

3 Likes

Da sa niekde dohladat, ze preco ziadali? Vypadok trzieb? Na celej zemeguli rastli trzby IT spolocnostiam prave “vdaka” covidu. Nejako mam problem pochopit, ze co sa musi stat IT firme, aby nevedela fungovat remote.

2 Likes

V CRZ by mohli byť zmluvy …

Povedzme si otvorene, ze problem nebol covide.
Problem bola zmena garnitury a nasledne zastavenie verejnych IT zakaziek. Pandemia je len zhoda okolnosti :slight_smile:

A bolo pri ziadani dotacie niekde napisane ze o to nemozu ziadat IT firmy ? Alebo IT firmy co predtym robili zakazky pre stat ? Ak nie, tak to je zase len take “slovenske zavidenie si”, ze oni dostali a ja nie. Proste ked bola prilezitost, tak sa toho chopili - o tom je podnikanie.

1 Like

Ved ani nikto netvrdi ze to bolo nelegalne. Ale minimalne nemoralne ak vypadok trzieb nebol sposobeny Covidom, lebo dotacie boli na to :slight_smile: Ale bez ohladu na cokolvek - vykazat zisk skoro 1,7 m a poziadat o dotaciu 1.4 je dost zvalstne a skor to hovori o tom ze pravidla pre dotacie asi boli zle nastavene, a niektore firmy to paradne vyuzili. A nemyslim si ze tu na platforme je to o zavideni si, je to o tom ze, chceme aby nase peniaze z nasich dani boli spravne pouzite, co si v tomto pripade nemyslim lebo sektor IT služieb urcite neutrpel tak ze by to neprezil a takisto ani sektor predajcov HW a napriek tomu su tam aj taky.

1 Like

Podla mna je podnikanie najma o pridanej hodnote pre zakaznikov nie o tom, ze budem cucat statne dotacie na prvu pomoc aj ked mi klesli trzby kvoli niecomu uplne inemu ako covidu.

2 Likes

Samozrejme, ze IT moze robit remote (aj ked nie 100%, analyza na novom projekte remote, nastavenie projektoveho timu na novom projhekte je troska zlozitejsie, dtto prijimanie novych ludi na novy prejekt atd.) Ono problem bol vsak hlavne v tom, ze firmy pocas Covidu stratili trzby (odberatelia IT sluzieb) a tym padom aj menej investovali do IT ako po ine roky (dtto aj stat realne menej investoval aj ked nie kvolii Covidu, ale kvoli spominannje zmene garnitury). Dtto robit marketing remote /hlavne ak neocakavane pride zmena a zavretie firiem je zlozitejsi a iny a ma vplyv na IT trzby (je potrbene sa pozriet na rocne trzby v IT sektore celkovo a porovnat trzby

Ktory z tychto prepadov je ta koronakriza?

2 Likes

Niekto vymyslel pravidla poskytnutia pomoci (zrejme vlada), ak boli zle pravidla, tak problem je u toho kto ich vymyslel. Ak niekto zneuzil pravidla, tak problem je u toho kto ich zneuzil. Ak vsak niekto vyplati pomoc schrankovej firme, ktore nema zamestnancov, tak je to nehoraznost aj toho kto ziadal a aj toho kto to vyplatil a obaja by mali skoncit v “lochu”, a je to vazny problem aj toho kto vymyslel proces vyplacania (pretoze skontrolovat ci firma ma zamestnacov ak pyta “podporu na udrzanie zamestnanosti” a nechat to vyplatit ak anema zamestnancov tak to je snad mopzne len na Slovensku), povazujem to bud za totalny amaterizmus alebo nehoraznost

2 Likes

Tak daj aka by mala byt metrika ? Ze som skoro na dne (a pritom to moze byt mojim zlym manazovanim) a vtedy mam narok na dotaciu ? alebo sa chovam rozumne, a dopredu viem ze je problem a pytam si dotacie, lebo mozem ? Problem nie je vo firmach, ale v tom ako boli/su nastavene pravidla - aby neboli diskriminacne.

1 Like

To mi príde taký klasický alibizmus, ako sa zvykol rozprávať aj keď firmy normálne korumpovali a potom tvrdili, že politici nastavili pravidlá, tak keď chceli prežiť, tak to robili. Síce tak trošku vždy zamlčia, že drvivá väčšina firiem o dotácie a štátne zákazky nikdy nezakopla, lebo si nechceli špiniť povesť týmto. Samozrejme nepriestrelné kritériá sú problém, ale dal by som si pozor čo chcem, LEvo potom to dopadne ako s verejným obstarávaním, že to trvá rok námietok, kým niečo kúpia a alebo sa to tri krát zruší.

1 Like

Alibizmom je skor to plosne kriminalizovanie IT firiem, toto som uz pocul vela krat, a je to taka omielana pesnicka. Zivo si ale spominam na “motivacny” videoklip niekedy z roku 2016 ked zacinalo SK-DIGITAL. “Keby ste mali miliardu - co by ste za nu urobili?”. Myslim ze coskoro bude tento videoklip znova aktualny. To tak trochu na margo toho ake je celkove tempo v SK digitalizacii, a bohuzial zvezu sa na tom aj poctive firmy.

Čiže firmy čo normálne na hulváta držali hubu a krok, videli čo sa deje, kráľovsky na tom zarobili sa cítia dotknuté, že na ne niekto ukazuje prstom za extrémne slabú hodnotu za peniaze? Podľa mňa na to ich správanie je normálne paragraf a mali za to bručať v lochu a cítiť sa urazene je len taký predvoj toho čo ich čaká. Viď špičky IT biznisu, čo teraz sedia vo väzbe.

Samozrejme toto sa netýka všetkých IT firiem, to si myslím nikto nikdy nedovolil povedať, že všetci dodávatelia sú zlodeji a kolaboranti.

Ale späť k téme. Keď si firma vezme dotáciu na záchranu vyše mega a potom výkaze milión a pol zisk, tak asi nemáme dobré pravidlá a zároveň mám vážne pochybnosti o spoločenskej zodpovednosti danej firmy.

2 Likes

Vidis a prave firmy co vykazuju zisk su mozno tie ok, pretoze ked je oficialny zisk, tak odvadza aj dane.
Horsi su prave ti, ktori to vsetko “stopia” a aj pri obrovskych obratoch a dotaciach vykazu nakoniec stratu - a to je akoze ok, pretoze ma vysoke napr. naklady ?. Preto hovorim ze nastavovat to iba podla zisku, je velmi nestastne. Tema spolocenskej zodpovednosti je samozrejme nieco ine a tu su pre ludi a aj firmy vzorom politici co ale v sucasnosti … radsej nebudem komentovat.

Trosku si tu implikaciu otocil, ja som nepisal, ze ked maju/nemaju zisk je cerpat v pohode. Ja pisem, ze ked maju zisk tak asi taky strasny problem nemali.

A.k.a. ak je charakter, tak pravidla mozu byt volnejsie. Ale ak je len “harakter”, tak je v zasade jedno, ake su pravidla, pruser bude tak ci onak. T.j. ano, +1:

Aj ked by to teda este mohlo byt “zle planovanie (nastastie)”, ze teda vyzeralo zle, vypytali pomoc, nasledne bolo lepsie nez cakali. Da sa pomoc vratit?

vidím, že sa od veľkých ešte musíme veľa učiť …
Vtedy mi prišlo nemorálne čo len pomyslieť na dotácie,
keď sme normálne pracovali a reštaurácie a hotely krachovali …
… dá sa to získať aj spetne ? :wink:

2 Likes

To je sací reflex čím disponujú. :slight_smile: