Konverzia listinných dokumentov do originálu v elektronickej forme PRAKTICKY

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás, keďže mi úrady nevedeli pomôcť v nasledovnej veci. Potrebujem sa dopátrať k zoznamu poskytovateľov zabezpečujúcich konverziu listinných dokumentov do originálu v elektronickej podobe. Službu, ale IBA v opačnom smere (z elektronických do listinných!) poskytuje na Slovensku 15 pobočiek Slovenskej pošty, overené aj telefonicky. Infolinka Slovensko.sk, ani informatizácia.sk takýto zoznam neposkytuje, v oboch prípadoch som to overovala telefonicky. Odporučili mi kontaktovať notárske a advokátske kancelárie.

Ďakujem za odpoveď

Ako je toto pokryte zakonom ? Ja teda nie som znalec … .ale pokial si pamatam tak ZARUCENA KONVERZIA je popisana smerom z elektronickej do papierovej verzie. Ak existuje aj opacna definicia, mozmem poprosit o nejaky link na nu … Mne uplne sedliacky pripada jediny mozna cesta, ze niekto kto moze OSVEDCIT v papierovom svete pravost, moze aj v elektronickom. Cize notar. Inak neviem aku by malo pravnu hodnotu nieco, co by som svojim, alebo nejakym firemnym podpisom podpisal… pokial nie som notar, moj podpis nic nezarucuje … lebo ja (firma, urad) nemoze overovat pravost, pokial nie je notar… Ci je to vsetko inac ?

Tiež nie som znalec, ale platí to čo som písala. Konverziu z listinnej do elektronickej podoby už niekto poskytuje, takže služba existuje, na webe SAK je naviac pre členov softvér na stiahnutie.

K téme:
Chcem elektronicky vybaviť žiadosť (za polovičný poplatok), ku ktorej je potrebné doložiť doklady z úradov. To, že túto aktivitu musím robiť za štát dajme zatiaľ bokom. Problém mám s potvrdeniami od úradov, ktoré potvrdenia neposkytujú v elektronickej forme. Patria tam predovšetkým súdy. Ako môžem potom urobiť elektronické podanie? Mám dve možnosti, buď ich doposlať v listinnej forme poštou, čím sa stráca zmysel elektronického podania. Druhou možnosťou je nájsť niekoho, kto urobí zaručenú konverziu. Ale…(pokračovanie v mojom úvodnom príspevku).

Najabsurdnejšie je, že na infolinke slovensko.sk nevedeli s istotou povedať, či by v prípade doposlania listinných dokladov bol poplatok za podanie nižší alebo nie. Výsledkom je, že si treba obvolať asi 10 úradov, súdov a poisťovní a u každého zistiť stav veci.

Robo, konverzia z listinnej do el. formy je uvedena v § 35 1 b) Zákona č. 305/2013 Z. z., bod 3) vymenovava opravnene osoby.
Skalanka: Softver, ktory ma k dispozicii SAK presne toto umoznuje, treba nasledovat odporucanie - zavolaj do najblizsej advokatskej kancelarie a spytaj sa.

jedna vec sú legislatívne možnosti, druhou je realita…
a tá je taká, že jedine advokáti ti vedia zaručene skonvertovať listinu do elektronickej podoby, pretože na to majú ako jediní certifikovanú aplikáciu od Ditecu…
Ak potrebuješ niečo konvertovať, napíš mi správu a dohodneme sa…

System pre ZK sa necertifikuje. ZK ma viacero organizacii, staci ak to implementovali pomocou certifikovanej aplikacie pre KEP. Advokat je ale beznemu cloveku dostupna cesta.

zaujimave, mne človek z ditecu povedal, ze to je certifikovaný soft…

kto este?[quote=“duro, post:6, topic:3550”]
staci ak to implementovali pomocou certifikovanej aplikacie pre KEP
[/quote]

tomuto postupu nerozumiem, mozes to prelozit do beznej reči? dík

Zakon certifikaciu systemu pre konverziu nevyzaduje, neexistuje cerifikacny organ, ani zoznam certtifikovanych produktov. Certifikuju sa len aplikacie pre kval. podpis, ktore system pouziva. Tie maju 3 vyrobcovia a su dalsi vyrobcovia systemov pre konverziu, ktori vyuzivaju tieto existujuce aplikacie.

Ked niekto tvrdi, ze je jediny, treba to vzdy brat s urcitou rezervou. Ale nestiepme diskusiu a drzme sa temy.

Len pre info, ten software, ktory sme zaplatili vsetci advokati, mi nefunguje a nemozem ho pouzivat, pretoze je vyslovene iba pre platformu Windows :confused: takze tak…

1 Like

Áno, jasné, volala som, do dvoch. Bez úspechu. Preto sa pýtam, ako sa mám dopátrať k informácii, kto a kde to robí. Na webe som našla dve kancelárie, jedna v Piešťanoch, druhá v BA, potrebujem niečo v okolí TN. Mám skutočne obvolať všetky kancelárie?

Sirsie pozorovanie, off-topic v striktnom chapani vlakna:

Neviem sa ubranit dojmu, ze pokusy o pouzivanie eGov v SR sa silno podobaju na pokusy pouzivat Linux v 90-tych rokoch 20. storocia: urob si sam, vyries si sam, GUI na nic, dokumentacia na nic atd. Ale aspon sme mali zdrojaky. :slight_smile:

Pre programatora mozno niekedy vcelku prijemna kratochvila, ale pre zbytok populacie …

Aj by som napisal, ze zlyhava trh. Ale ked zohladnim, ako ho obstaravanim MS licencii krivy samotny stat, tak si musime na zdovodnenie tejto situacie vymysliet inu teoriu.

Ak sa nenade niekto znalejsi, tak asi zial ano. Ale uvitame, ak svoju snahu zakoncite tym, ze sem spisete vysledok. Vasa snaha tak pomoze dalsim. (A aj mne, ak sa ohladom tohto budem bavit s uradmi. Budem mat konkretny argument.)

V Trencine skus toto http://www.advokat-tn.sk/kontakt.php (prva kavcelaria do ktorej som zavolal mi potvrdila, ze je schopna konvertovat, aj ked to vraj este nerobila).

A skutočne to vie, keď to ešte nerobila ? :grinning:

To je asi otazka na konkretnu kancelariu, nie na mna alebo na toto forum.

Chod za notarom, najprv ale zavolaj. Notarom urcite funguje zarucena konverzia a niektori vo velkom konvertuju.

Tratadadadaaaaa, vitaj v klube :slight_smile: ale ako pozitivne savidim, ze nases prejavil ochotu komunikovat vid. NASES - skusenosti s integraciou na UPVS - #12 by peterk
a planujem tam predniest taky navrh na zlepsenie, aby spravili odporucane postupy na rozne situacie pri zavadzani egov, aj ked teda oni za to nie su zodpovedni, ale maju k tomu najblizsie.

Video so zábavnou zaručenou konverziou:

Konverzia smer listina -> elektronicky .xzep dokument

Najviac má baví doložka, je taká strojová :slight_smile: presne tak strojová ako elektronická doručenka

1 Like

Je mi z toho doplaču :confused:

Prosim poucte ma, kto teda RUCI za konverziu ? Prislusny advokat, ktoreho KEP sa pouzil ?

a este doplnim otazku, citujem zakon 305:Osobou oprávnenou vykonávať zaručenú konverziu (ďalej len „osoba vykonávajúca konverziu“) sa rozumie a) orgán verejnej moci, advokát a notár, …

Tazke napriklad aj skola, alebo obecny urad, alebo nejaky specializovany ustav mozu vykonavat ? Furt sa neviem dopatrat k zoznamu organov verejnej moci, ale slovensko.sk mi ponukne aj skoly, gymnazia, obecne urady, …

Ano, vo vseobecnosti dana opravnena osoba (advokat, notar, OVM…). Co ,rucenie" znamena a aka je vymahatelnost skody je ale otazka na pravnika. Pojem OVM jasne nikde definovany nie je aj ked sa bezne pouziva.