Kontrola nelegálnej ťažby cez aplikáciu

1 Like

A v sulade s existujucimi strategiami:

  • Open Data urcite tiez
  • Open API urcite tiez

Tak trochu sa motam v tejto sfere a nie je mi uplne jasne, co sa chce tymto dosiahnut…

Tazba a transport dreva je u nas dost rozdrobeny - samotných pestovatelov resp. Spravcov lesnych pozemkov je hruza. Lesy Sr, Tanap, cirkevne lesy, mestské lesy, urbare, vojenske lesy…

  • nikto z nich v podstate nema vlastnu prepravu, cize do toho vstupuje XY sukromnych prepravcov
  • velka cast lesnych pozemkov je so slabym az ziadnym pokrytim datovou sietou, prevadzkovat na tom nejaky online system je utopia

Kombinaciou tychto faktorov vznika dost nejasna koncepcia, nie to este funkcne riesenie. V tejto faze mi to pripadá take predvolebne, populisticke…

nie je to až tak beznádejné, asi nebude až tak veľa subjektov oprávnených dávať povolenia na ťažbu. Ak budú mať ľudia možnosť cez mobil nahlasovať miesto kade prešiel kamión alebo vagón s drevom, budeme vedieť presný čas a miesto a tiež ŠPZ. Ak bude dát dosť, bude možné zmapovať pohyb a zistiť hlavné kanály. Možno aj poslať kontrolórov na miesto kade s veľou pravdepodobnosťou prejde kamión s drevom ktorý treba skontrolovať.

A to je iba jeden od boku odpálený príklad. Keď sú dáta, konať je ľahšie ako keď nie sú.

Ako chces sparovat povolenie na tazbu s drevom na kamione? Vies o tom ze drevo sa manipuluje a priblizuje v hore na tzv. odvozne miesta? Na odvoznom mieste sa moze “povalovat” aj niekolko tyzdnov. Su tu prevozy z odvozneho miesta na sklad, az nasledne (o niekolko dni, tyzdnov, mesiacov?) zo skladu k odberatelovi.

A pikoska na zaver: priekupnici. Ti si to drevo pohadzuju ako chcu, prekladaju, triedia, kazdy kmen na aute moze mat uplne iny povod. Napr. taky Mondi v Ruzomberku ma zazmluvneny isty objem vlakniny, ktory v pozadovanej (nizkej) kvalite nevedia lesy sr dodat. Aby predisli zmluvnym pokutam, dodavaju za tu istu cenu vyssiu kvalitu. Myslis ze to Mondi zomelie na papier? Prd. Vyvezu to do polska a odtial nakupia nizsiu kvalitu.

Jedine kde si viem takuto bonzacku aplikaciu predstavit je priamo na mieste, kde odfotis vyrub, priložis suradnicu, tym padom vies cislo porastu, a niekde bude evidovane ci ten porast ma nejaku tazbu alebo nie. Ale drevo uz nalozene na aute, to moze byt dost problem…

1 Like

Link na status

Mozno by to len bol udaj o tom ze sa pri tej oblasti pohybovalo auto z drevom. Drevo treba nalozit a odviest cize ako pomocny udaj by to niekedy mohlo posluzit.

neviem ci ste zachytili, k uvedenej teme: lesy sr predstavili aplikaciu/web na zverejnovanie informacii o preprave dreva

https://otvorene.lesy.sk/drevo/

je to zhruba ukazka toho, co v aktualnej dobe vieme z IS zverejnit a v akej podobe. budem rad ak k tomu niekto da feedback.

4 Likes

Bolo by prosim mozne pridat dam tlacitko “stiahnut” pod kazdy jeden graf?

Znie to mozno “tazko” (lebo “pod kazdy”), na druhu stranu ako programator viem, ze uz tam tak ci tak vacsina tejto poziadavky je naprogramovana (inak by sa nedali vykreslit grafy) a teda je to uz len drobnost, ktora ale zabezpeci, ze sa dany web posunie z “0% Open Data” na “takmer 100% Open Data”.

Idealne, ak by to tlaciko bol “perma link” (URL), nie “JavaScript vychytavka”.

drobnost, ktora ale zabezpeci, ze sa dany web posunie z “0% Open Data” na “takmer 100% Open Data”.

nerozumiem tejto vete. forma nie je viac ako obsah. podla mna definiciu “Open Data” viac naplna moznost cez API pristupovat k surovym datam, ako nejaky graf. takto ma kazdy moznost si zo surovych dat urobit vystup aky len chce… ci to bude graf, tabulka, cokolvek…

Neuspesne som sa pokusil vyzniet chytrejsie, nez realne som. Plus (a teda najma) som hodnotil prilist rychlo, lebo som prehliadol “API” v menu. Pardon, moja chyba.

Ano, obaja piseme o tom istom: ked uz su grafy, treba aj “download” a/alebo API.

Kedze doba je rychla a “attention span” kratky, tak by som predsa len poprosil:

  1. tu linku na API pridat aj nejako “blizsie” k vsetkym grafom, napr. pod ne strucne a jasne napisat “ak chcete data, tak vid API

A ak uz by sa pisala paticka, tak aj:

  1. kvoli pravnickym veciam navrhujem pridat informaciu o licencii, idealne CC0 alebo CC-BY (inak plati “copyright = all rights reserved” a tym padom to nie je “otvorene”, zo vseobeneho pohladu pravneho aj z konkretneho pohladu platnej Vyhlasky o standardoch)

Este raz pardon. A vdaka za API.