Koniec platnosti eID certifikácie - opäť blamáž?

Ministerstvá sa pri eID vyhovárajú jedno na druhé, ministerstvo informatizácie neodpovedalo na otázky
http://www.dsl.sk/article.php?article=25136&title=

Starším e-občianskym končí o pár dní certifikácia: Potrebujem si vybaviť e-podpis? Kedy nemusím robiť nič?

Jasne, ale je tam prechodne obdobie do konca bududceho roka a dovtedy snad zimplementuju napr.mID aby uz tie citacky a karticky ludia nemuseli pouzivat

Ak mas stary eID a na nom mas vygenrovany certifikat pre KEP ktoreho platnost je dlhsia alebo rovna 31.12.2022 tak nemusis teraz robit nic.
Ak nemas vygenerovany certifikat pre KEP tak snad este dnes sa da vygenerovat.
Od zajtra uz sa nebude dat stara eID bez certifikatu pouzit na vygenerovanie certifikatu pre KEP a teda nebude sa nou dat podpisovat KEPom.

Takže ak budem potrebovať nový certifikát (napríklad preto, lebo aktuálny bol kompromitovaný), tak už nebudem môcť? … vlastne som ostal bez KEP? (a občiansky môžem použiť len na prihlasovanie sa). Dobre tomu rozumiem?

Ano ak ho mas a odvolas ho, tak uz novy na tu eID kartu ti nevydaju a budes musiet poziadat o novy obciansky preukaz ak by si nim chcel podpisovat KEPom. Ten certifikat co tam mas pre zdokonaleny podpis plati aj nadalej. Tyka sa to len toho kvalifikovaneho

no asi nie, 31.12. 2022 skončí platnosť všetkých certifikátov, Disig ich všetky revokuje, pretože budú uložené na necertifikovanom úložisku.

Aky je potom ale dovod na zrusenie platnosti certifikatu urceneho pre sifrovanie a certifikatu urceneho na vytvaranie zdokonaleneho podpisu?
Ved skoncila iba certifikacia cipu pre vygenerovanie sukromneho kluca urceneho pre vyhotovovanie kvalifikovaneho podpisu do tohoto cipu. To zariadenie ale nadalej umoznuje ukladat aj sukromne kluce pre sifrovanie a pre zdokonaleny podpis ktore tam boli spolocne s kvalifikovanym certifikatom ulozene tiez ibaze neboli ulozene v oblasti chranenej PINom. Tieto dalsie dva certifikaty nemaju nic spolocne s problemom certifikacie QSCD pre vygenerovanie a ukladanie sukromnych klucov pre kvalifikovany podpis - karticka na ich ukladanie je a aj bude nadalej bezproblemova…
25.6. skoncila platnost karticky ako QSCD zariadenia na ktore je mozne vygenerovat privatny kluc pre kvalifikovany podpis. Ale ulozeny ak tam uz je moze byt az do 31.12.2021.
Po tomto termine kjarticka straca aj platnost certifikatu ze na nej moze byt ulozeny privatny kluc pre kvalifikovany podpis. Cize uz ani vygenerovat do nej a ani ukladat na nej nebude mozne.
Tieto problemy sa ale nevztahuju na ostatne dva certifikaty ktore su tam tiez ulozene, kedze podmienky na ich ulozenie a generovanie nie su take prisne ako pri kvalifikovanom podpise a nevyzaduju certifikovane QSCD.

to netuším, ale takto sa to zatiaľ prezentuje resp. to nikto nevysvetlil.

Teda otázka na MV je, či bude zneplatnený KEP, EP aj ten prihlasovací.

Ok jedinym problemom co z tych informacii vyplyva je ze cipu na eID karte postupne skonci platnost certifikacie pre vygenerovanie a nasledne aj pre ulozenie privatneho kluce na vyhotovovanie kvalifikovaneho podpisu.

Skoncenie platnosti tychto certifikacii nema vplyv ani na platnost obcianskeho preukazu ani na cip v nom pouzity ak ho nepouzivame na vygenerovanie alebo ulozenie privatneho kluca pre vytvaranie KEPu.
Takze je celkom logicke ze informacie ktore MV SR zverejnilo sa tykaju iba vyhotovovania KEP s pouzitim tejto eID.

Asi by to mali takto explicitne uviesť, že napr. prihlasovanie cez toto eID bude fungovať dalej, že EP bude platný dalej. či?

To ze na prihlasovanie sa do slovensko.sk bude karta sluzit aj nadalej to som zachytil ze uviedli.
Nespomenuli vsak aky osud bude mat napr. ten druhy “zdokonaleny” certifikat -PCA. Takze to beriem akoze sa ho tento problem netyka.
Napriklad:
Moj ma platnost do roku 2028, cize ak by mi eID vyhovovalo aj nadalej (bez moznosti podpisovat KEPom) tak mozem podpisovat zdokonalenym podpisom az do skoncenia bud platnosti eID karty ako obcianskeho (musel by som ho vymenit - moj ma platnost iba do 2025) alebo ak by karta platila aj dalej tak do skoncenia platnosti certifikatu PCA tj 2028.