Koncept priamej integrácie občanov do politiky

Neviem či táto téma patrí na slovensko.digital, kedže sa z veľkej časti zaoberá politikou, ale skúsim to. Už dlhšiu dobu mi v hlave vŕta jeden koncept na aplikáciu.

V mojom okolí kamarátov (ľudia 18-25 rokov) sledujem čoraz väčšiu nechuť sa zaoberať, alebo zasahovať do politiky. Veľa mladým ľudom sa nezdá, že by politici presadzovali ich záujmy. Z toho plynie potom aj nechuť a ľahkovážne postavenie k voľbám.

Preto dlhšiu dobu rozmýšľam nad internetovým portálom, ktorý by mohol upravovať program parlamentných schôdzí. Predstavujem si to nasledovne. Uživateľ vloží tému, ku ktorej chce aby sa vyjadrili poslanci. Administrátor tému schváli, takže sa stane verejnou. Ostatní uživatelia budú mať možnosť sa k téme vyjadriť a dávať jej +1 alebo -1 k ratingu. Pred každou parlamentnou schôdzou sa vyberie jedna téma (tá s najvyšším ratingom / alebo vznikne na portáli komisia ktorá tému vyberie), tú si budú musieť poslanci pred schôdzou preštudovať, a na schôdzi sa k nej vyjadriť. Potom sa vystrihne časť z video záznamu zo schôdze a vloží sa k téme.

Možno to znie nerealizovateľne, ale poslanci sú naši zamestnanci. Mali by robiť to, čo im my povieme. Takže si myslím, že by mohli obetovať 5 minút pred schôdzou a prečítať si nejaké vybrané vlákno, ktoré im bude zaslané.

Všetko sa lepšie pochopí na príklade, takže tu jeden mám:
Povedzme že mám problém s daňovou licenciou, ktorá podľa môjho názoru, znevýhodňuje začínajúcich podnikateľov (študentov) zakladať si SRO-čky. Tak teda založím novú tému na portáli, napíšem zrozumiteľný, slušný text, administrátor ho schváli.Téma sa stáva verejnou. Môžu sa k nej vyjadriť odborníci, ale i lajci s tým, že pravdepodobne budú uživateľmi lepšie hodnotené komentáre odborníkov, takže budú navrchu. Potom ak sa táto téma vyberie ako bod parlamentnej schôdze, vyjadria sa k tomu poslanci. Video bude umiestnené k téme.

Mne sa to zdá ako výhra pre obe strany. Parlament bude vedieť čo ľudí trápi, čo má zlepšiť atď, a ľudia budú mať pocit že sa s ich problémami parlament naozaj zaoberá. Občania budú mať väčší záujem o politiku, kedže sa budú riešiť ich problémy. Mladí ľudia si ľahšie vyberú koho budú voliť, lebo budú vidieť ktorí kandidáti riešia to čo práve ich trápi.

Chápem že je tam vysoká možnosť zneužitia, ale je to len hrubý návrh. Zaujímajú ma vaše názory. Predsa len sme v 21. storočí a ľudia by sa mali podieľať na vedení štátu omnoho viac ako je tomu teraz.

4 Likes

Nieco vzdialene podobne uz existuje. Adresatom moze byt vlada a musi to podpisat dostatocny pocet ludi: https://www.slovensko.sk/sk/elektronicka-hromadna-ziadost Mozno toto by som skusil ako prvy krok, ci ludia vobec budu mat zaujem, aj ked nutnost prihlasit sa na slovensko.sk je bohuzial dost velka bariera. :frowning:

Veľká vďaka! 15000 nie je až tak moc.

Takže môže to fungovať princípom:

  1. uživatel vytvorí tému.
  2. po schvalení adminom (ktorý tému vytvorí cez Elektronickú hromadnú žiadosť na open.slovensko.sk), sa téma zobrazí na portáli.
  3. bude link pri téme na podpis el. žiadosti cez ktorý ju môže uživatel podpísať.

Front end si predstavujem podobný ako majú napr na stackoverflow…

1 Like

a čo si predstavuješ pod “vyjadriť”? Stačí vyjadrenie “nezaujíma ma” alebo “skutok sa nestal”, prípadne “istá zmanipulovaná skupina neoveriteľných internetových používateľov sa nám snaží vnútiť myšlienku, že veci sú inak, ale my vieme svoje”?

V mojom okolí mám pár ľudí, ktorí sa nadpriemerne (nadmerne?) interesujú o politické dianie a vyznačujú sa dvoma atribútmi:

  • sú zo všetkých strán politického spektra (od ľavice, cez pravicu, stred až po konšpirátorov, rusofilov a amerikanofilov…
  • snažia sa ostatným vnútiť svoje názory alebo aspoň to, že aj ostatní by sa mali zaujímať o politické dianie.

Obvykle s ich prístupom nesympatizujem, hoci každý z nich má svoj kus pravdy (vrátane konšpirátorov a hoaxofilov).

Ospravedlňujem sa za mierne trollovací príspevok, ale rád by som sa vyvaroval jedne veci… Vzbudenie falošných nádejí obvykle speje k ďalšej frustrácii.
Jeden nedávny príklad o včelách hovorí za všetko…

Idea sa mi páči - tiež snívam o tom, že by ľudia priamo riadili priority, na čom sa politici vybíjajú… A budem veriť tomu, že snáď raz niekto vymyslí nejaký efektívny model, ako by sa to dalo dostať do praxe.
Nezabúdajme, že politici sa už naučili pracovať s elektronickými nástrojmi. Ak majú dostatočnú voličskú základňu, dokážu zmanipulovať aj dostatok ľudí na to, aby masou prevalcovali aj názory odborníkov. A byť tak uznávaným odborníkom v nejakej oblasti, rozhodne sa mi nebude chcieť on-line sa dohadovať s nejakým trollovacím dementom a vysvetľovať mu 2+2.
Skúsil by som začať inde, než v parlamente… Ak myšlienka riadenia priorít a kvázi-online metrík voličského sentimentu má byť presadená do praxe, mali by s ňou začať tí, čo ten parlament tvoria. A to nie sú poslanci, ale v zmysle nášho volebného systému sú to práve politické strany, ktoré nominujú ľudí na svoje kandidátky.
Takže ak nájdeš politickú stranu ochotnú riešiť svoju stratégiu on-line a trebárs aj za účasti viacerých kategórií userov (členovia strany, čakatelia, pridružení členovia, nezávislí experti, verejnosť…), mohla by to byť prvá lastovička. Obávam sa však jedného - lídri tejto strany by museli akceptovať, že ich názory na smerovanie politických rozhodnutí budú nielenže hodnotené, ale najmä usmerňované niekým iným. A tu sme na veľmi tenkom ľade. Neviem si predstaviť žiadneho lídra dnešných politických strán, ktorý by akceptoval usmernenie “toto teraz nerieš, rieš radšej niečo iné” alebo “ideme vpravo a zabudni na svoj sen z detstva ísť doľava”…

Nevadí mi ani také vyjadrenia. Ako náhle niekto povie, že ho môj problém nezaujíma, nebudem ho voliť. Ale ak sa niekto nadtým problémom pozastaví, má môj hlas.

tu sa ten model črtá…

Plánujem zaviesť nejaký systém na zakázanie pridávania duplicitných komentárov (možno sa budú musieť komentáre aj schvalovať zakladateľom témy/adminom (?) ). Názory odborníkov by mali byť vyzdvihnuté a pripnuté vyššie (či je názor odborný by mohol posúdiť zakladatel témy (?) ).

Dobrý nápad. Ja som začal s týmto mojim a stále v ňom vidím zmysel. Ale páčila by sa mi taká strana, len sa mi naskytuje otázka, či by tam boli tí ľudia potom už vôbec potrebný?

Ak máš záujem diskutovať ku konkrétnym zákonom, príp. návrhom zákonov, je na to funkcionalita na slov-lex.sk (nevyužívaná, ale v zásade funkčná). Vpravo hore sa prihlásiš (ideálne cez eID) a môžeš začať diskutovať.

Treba si len nájsť legislatívny proces ku ktorému sa chceš vyjadriť. Myslím, že sa dá otvorene diskutovať aj k platným zákonom, nie som sure. Každopádne k platným zákonom vieš dať neverejnú pripomienku - predvčerom som cez prihlásenie s eID dával pripomienku k jednému zákonu, kde už 12 dní meškali s updateom záväzného znenia a na ďalší deň chybu odstránili, takže “somebody´s out there”…

Toť link na diskusiu k novele Obchodného zákonníka ktorý je akurát v Medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Vyhľadávať konania týkajúce sa konkrétnych predpisov sa dá tu (treba si prekliknúť medzi jednoduchým a rozšíreným vyhľadávaním):

1 Like

Okrem toho sú dalšou variantou ePeticie, tiež na UPVS
https://www.slovensko.sk/sk/elektronicka-hromadna-ziadost/porovnanie


sú dostupné myslím na www.slovensko.sk

Tak v prvom rade - ak by mal vzniknúť nejaký imperatívny mandát (aspoň čiastočný) založený na podnetoch od ľudí, musí to byť najskôr niekde uzákonené a to znamená, že ho musia akceptovať politické strany. Inak je to len čistá fabulácia.

A či by boli tí ľudia potrební? Určite áno. Niekedy ideš aj do baru, hoci by si si mohol to pivo/víno/whiskey kúpiť sám a načapovať niekde doma bez toho, aby si platil barmana a priespieval majiteľovi baru na jeho auto. Politici majú byť v službách ľudí a sú nástrojom výkonu politickej moci. Je ich len zopár práve preto, aby sme sa my ostatní mohli venovať niečomu inému. Veci nejdú nikdy samé. Politické zmeny, či stanovenie pravidiel sú v podstate niečo ako bežné IT projekty. Hoci sú ciele (v tom lepšom prípade) jasné, cesta je dlhá, kľukatá a má mnoho úskalí. Sú potrební ľudia, ktorí sa orientujú a chcú sa venovať výkonnej moci. Pre nás ostatných by nemalo byť cieľom týchto ľudí eliminovať (hoci o počte politických nominantov sa dá vždy diskutovať samozrejme…), ale naopak - pomáhať im robiť lepšie rozhodnutia na základe vhodne štruktúrovaných vstupov. Samozrejme, že na konci dňa zistíme, že im nedokážeme všetko prikázať, že mnohé veci sa rodia za cenu kompromisov, že viaceré veci trebárs odmietnu… Ale na to sú ďalšie voľby, aby sme im to spočítali.

1 Like