Komisia pre licenčné zmluvy

Od Nadácie Zastavme korupciu nám prišla takáto ponuka na zapojenie:

Nadácia Zastavme korupciu hľadá skúseného, angažovaného a konštruktívneho človeka, ktorý by Nadáciu zastupoval v odbornej komisii (zriadenej pri Ministerstve financií) pre aktivity súvisiace s obnovou globálnych licenčných zmlúv (Microsoft, Oracle, etc.). Komisia už funguje, stretáva sa približne raz za 2 mesiace na cca 1,5 hod. Z časových a iných dôvodov hrozí, že riaditeľ Nadácie sa nebude môcť ďalej zúčastňovať jej stretnutí, no potreba byť v tejto komisii prítomný, zostáva.

My to kapacitne žiaľ asi nedáme. Má niekto záujem ísť do jamy levovej a zakričať “OPEN SOURCE”? :slight_smile:

FOSS áno, ale aj:

  • aké balíky sw od Microsoftu sa nakupujú, pre koho a či je to naozaj treba
  • aký je najlepší licenčný model pre MS produkty
  • odpredaj “starých” licencií MS
  • nenakupujú sa náhodou niektoré MS licencie duplicitne?
    .
  • čo všetko by mal vlastne byť “štandardný” sw pre desktop úradníka?

nielen Microsoft (oracle, VMWare …) - a ake zmeny budu optimalne ohladne nabehu vladneho cloudu …
Nielen uradnici v statnej sprave, ale aj VUC a verejna sprava (OU) a skolstvo.
Problem je ze uz len licencne politiky si vyrobcovia stavaju tak zlozito, ze na ich znalost sa robia certifikacie …

  • rôzne. potreba (v prípade MS) sa ešte mapuje
  • na stole sú tri modely, rozhodnutie ešte nepadlo
  • netuším
  • to je aj naša snaha tomu zabrániť

pri tomto http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=603&doc=2751461 som neveriacky tocil hlavou a lapal po dychu

1 Like

Samozrejme ma, ale uz sme “mierne unaveni a znechuteni” z toho, ako sa to riesi co i len v pripade jedneho dodavatela:

Plus to, co po X-ty krat opakuje Lubor vyssie (Komisia pre licenčné zmluvy - #2 by Lubor ).

Tym, samozrejme nechcem povedat, ze uz to ludi v SOIT ci inde nezaujima. Ale skratka buchat hlavou o stenu stale tym istym sposobom nema zmysel, takze hladame iny sposob. Aj ked teda ako tak robim “retrospektivu”, tak neviem teraz presne zhodnotit, ci a co dosiahla K9.2 (vid Úlohy pracovnej skupiny Open Source - #6 by hanecak ). A PS4-OS myslim od znovu-zriadenia ani nezasadala.

2 Likes

A čo konkrétne? Mne sa tam páči veľkosť živej databýzy 15,35TB a veľkosť testovacej 15,35TB. Plus offline(či ako mám chápať “Standby prostredie” asi len na čítanie starých ročníkov.) 9TB. Za licencie 7 743 600,00€ na 3 roky to máme 65000€ za 1 TB dat aj so zálohami/rok. Čo som pozeral dosť neprehľadný cenník Amazon AWS, tak aj DB Oracle redundantne by nás vyšlo lacnejšie.

…ja sa skor pytam, ze ci treba exadata, exalogic?..alternativy su…vsetky tie logicy maju politiku taku, ze do toho zakaznik zasahovat nemoze, ale musi na to mat specializovanu podporu…

…potom by mna osobne zaujimalo, ze kolkokrat vyuzili tu rozsirenu podporu a ze na ake pripady to bolo…ci naozaj islo o katastroficke havarie alebo jednoduchsie ukony…

1 Like