Kombinácia digitálneho a ručného podpisu

Zdravím.

Dostal som súbory na založenie firmy sro. Tie som podpísal v dokumente PDF (vloženie podpisu vo formáte PDF). Následne som tieto súbory podpísal cez portal QEC (Cades) a výstupom boli ASICE súbory.

Spoločnosť na založenie sro mi tvrdí, že to treba celé spraviť znovu, lebo že nemôže byť kombinácia oboch (ručný aj digitálny podpis) a že to musí byť bez ručného podpisu. Som aj lenivý, ale hlavne ma zaujíma či takto podpísané dokumenty skutočne Úrady nezoberú? Aké sú vaše skúsenosti? Ďakujem.

Vlozenie podpisu vo formate PDF si urobil ako? Podpisal si to eID? Preco to vlastne podpisujes takto 2x?

Najprv som vložil obrázok podpisu do PDF. Potom som ho podpísal cez eID a po exporte dostal ASICE súbory.

Obrazok je tam uplne zbytocny, ale neviem o tom, ze by to bola prekazka na cokolvek. Rozhodujuci je el. podpis. Trochu sa divim, ze z pdf vyrabas asice. Ved to normalne podpis ako pdf nie?

2 Likes

Vraj pri zakladaní ORSR akceptujú len výstup súbor ASICE s formátom Cades. Keď som im raz posielal PDFko podpísané s eID s Pades, tak to vraj neakceptujú.

Ja rozumiem to, že takto je tam obrázok zbytočný, ale zaujíma ma či to je prekážka, aby to nezobrali? Musím znovu podpisovať 12 čistých dokumentov?

Formulár na zápis sro do ORSR je podľa zákona predpísaný a povinne elektronický (§5.2 z.530/2003). Čiže PDF to nie je, bez ohľadu na to čo v ňom je uvedené a ako bolo podpísané. Musí byť použitý konkrétny elektronický formulár. (Ak PDF akceptujú, je to ich dobrá vôľa, dokonca prekračujúca zákonom stanovené limity, ktoré si sami dali.)

…aj tomu rozumiem, účelom je automatizácia spracovania údajov - z XML el. formulára sa ľahko strojovo spracúvajú. Je to rýchle a nestávajú sa chyby pri prepise. Presne tak chceme, aby úrady fungovali.

Ďakujem Lubor, ale nato som sa žiaľ nepýtal. Ja už vyššie som písal niekoľko krát, že PDF súbor som nezasielal, ale ide o súbor ASICE.

Otázka znie: Ak súbor ASICE podpísaný EID s elektronickým podpisom obsahuje aj ručný podpis, ORSR to pri zápise neakceptuje? Ďakujem.

Asi sa nerozumieme. Do el. formulára sa nedá pridať obrázok. Čítam že “súbory na založenie firmy som podpísal v dokumente PDF a následne…” - toto ale nie je elektronický formulár.
Čiže informácia je pravdepodobne nepresná, problém v skutočnosti nie je nejaký vložený obrázok, ale to, že nebol použitý predpísaný el. formulár.

Co presne su tie dokumenty? Lebo ak to je zakladatelska listina, tak to urcite XML nie je.

  1. Spoločnosť na založenie sro mi poslala všetky dôležité doklady na založenie sro cca 12 PDF súborov (tie sú unifikované/pripravené pre zakladanie sro).
  2. Do týchto PDF dokumentov som vložil ako obrázok svoj podpis. Stále je to PDF dokument.
  3. Tento PDF dokument cez QES portál bol digitálne podpísaný a výstupom z toho je ASICE súbory (typ podpisu Cades).

Takýto ASICE digitálne podpísaný súbor mi spoločnosť na založenie sro nechce zobrať, lebo vraj úrad nechce vidieť aj ten ručný vložený podpis. Citujem ich: Na dokumentoch sa nesmú kombinovať oba spôsoby podpisu, nakoľko by nám to potom na obchodnom registri neuznali.

Tento proces už som robil už niekoľko krát v živote a mňa zaujíma tá kombinácia elektronického a manuálneho, či je to prekážka na nevykonanie zápisu?

Čiže opäť tieto informácie, čo mi píšeš k elektronickým formulárom nie sú odpoveď na moju otázku. Máš osobnú skúsenosť som zakladaním elektronicky sročky cez typy Cades? Rozumiem, že mi chceš pomôcť a ďakujem, ale tvoje odpovede nie sú na to, čo sa pýtam.

Neviem o ziadnom predpise, ktory by hovoril, ze sa “nesmu kombinovat oba sposoby podpisu”.

Díky, toto som presne potreboval. Tiež si myslím to isté, lebo o žiadnom taktom predpise som v živote nepočul.

V prípade zmluvy to tak je , môžeš to kombinovať, ide o to aby sa dalo dokázať, že to bolo autorizované.
Ak však ide o žiadosť v eForme na ORSR, tam sa asi vyžaduje čisto elektronická forma.
Správny postup bby potom bol, ten papierový dokument s ručným podpisom (autorizáciou) previesť do elektronckej formy cez zaručenú konverziu a do takéhoto ASiCE podom pridať druhý podpis.
Avšak …ORSR nevie prijať dokument zo zaručenej konverzie. A advokáti tam teda vkladajú len sken so svojim podpisom. Už desať rokov sa listiny do ORSR vkladajú v nezákonnom tvare. Lebo zial technické moznosti 20 rokov stareho ORSR su take ake su. Furt sa caka ze bude novy ORSR a toto sa nikdy neopravilo. Takze … jedno je co pise zakon a uplne ina vec je kam pusti spracovanie elektronickej ziadosti v ORSR

3 Likes

Díky moc Róbert. Tiež som mal ten pocit, že zákon niečo hovorí a ORSR si ide vlastnou cestou. Takto si mi to potvrdil a viem, že je zbytočné ísť hlavou proti múru.

Tento pripad so zarucenou konverziou pravdepodobne nema nic spolocne lebo tu sa podpisuje vsetko elektronicky. Sudim podla “poslali mi 12 pdf na podpis”.

Zakladanie spoločností robím už roky elektronicky a kombo “grafický podpis v PDF” + el. podpis kontajneru asice je bežný. Minimálne pre to, že na založenie spoločnosti potrebuješ dodať “podpisový vzor”, ktorý je potrebné dodať “graficky” :grimacing: Chcel by som vedieť, čo to je za exotov, že poskytujú verejnosti takéto nezmyselné informácie.

2 Likes

Zaručená konverzia nedáva zmysel ak to bude podpisujúci autorizovať cez QES s QTS :grimacing: Okrem toho (a to sme riešili s MSSR už historicky), nieje potrebná ZaKo ani keď to advokát vezme od klienta podpísané a overené papierovo u notára. Myslím že spomínali nejaké technické limity na ich strane (tak ako píše hore Robo). Preto si to tak ošetrili na ORSR následne. Tam je otázne, či by sa to nemalo nastaviť tak, že toto je možné spraviť iba napr. cez mandátny cert. advokáta/notára, ale od 2022 to už asi bude zbytočné riesit.