Koľko peňazí sa vyplytvalo v štátnych IT programoch/projektoch?

Ahojte, mám jednu ne-IT otázku.

Nevenujem sa IT, ale udržateľnej mobilite. To je oblasť, ktorá je na Slovensku v plienkach, zjednodušene ide o znižovanie počtu áut a ich náhrada hromadnou, pešou a cyklistickou dopravou, prinajhoršom zdieľanými autami (car-sharing, car-pooling). Verejná správa zatiaľ neuprednostňuje takéto riešenia - v skutočnosti preto, lebo aj ona aj obyvatelia (voliči) sú skrátka mentálne autocentricky nastavení, ale častý oficiálny argument je, že na nejaké luxusné riešenia MHD, pešej a cyklodopravy nie sú peniaze.
Preto postupne zbierame aspoň hrubé údaje o tom, ako sa v niektorých rezortoch plýtva s verejnými peniazmi a teda aké peniaze by sa mohli využiť (aj) na podporu udržateľnej mobility (zmeny dizajnu ulíc a verejných priestranstiev, vylepšovanie MHD, budovanie bezpečnej infraštruktúry pre pešiu a cyklodopravu atď.).

Moja otázka je, že či existuje hrubý, naozaj hrubý odhad toho, koľko sa za ostatných 10 rokov investovalo to štátneho IT (OPIS, OPII a ďalšie) a aká je skutočná hodnota dodaných služieb?
Teda napríklad: investovalo sa 4,3 mld €, ale skutočná hodnota je 500 mil € alebo tak podobne.
Existujú také odhady alebo trúfa si niekto hodiť takéto bulharské konštanty?

P.S. Mimochodom, aj IT má veľký vplyv na znižovanie negatívnych dopadov dopravy na životné prostredie a klímu. Čím lepšia komunikačná infraštruktúra, tým viac sa znižuje potreba cestovať, keďže porady, semináre a pod. sa potom dajú kvalitne robiť na diaľku (aj keď teda jasné, že energetická spotreba IT je tiež gigagigantická, ale zase jednoduchšie sa pri nej využívajú obnoviteľné zdroje).

Skusim “obratit” cisla z https://finance.gov.sk/files/archiv/uhp/3370/76/finalna_sprava_revizia_informatizacia.pdf :

  • Priemerné ročné výdavky verejného sektora na IT za obdobie 2010 až 2015 dosiahli približne 500 mil. eur,
  • Revízia výdavkov na informatizáciu si stanovila za cieľ identifikáciu opatrení na vytvorenie dodatočného
    fiškálneho priestoru vo výške 30 % z plánovaných investičných a prevádzkových výdavkov od tretieho
    roku realizácie.

Cize povedzme, ze:

  • takto miname uz 10 rokov => naklady 5 miliard €
  • povedzme, ze uz od zaciatku sme mohli setrit 30% => mozne uspory 1.5 miliardy € (prehanam, ale …)
  • povedzme, ze tunelovanie je 0€ (… co zrejme neplati, ale tym hadam dostatocne kompenzujem bod vyssie)

To by moho vydat na 7000 km (aj mozno predrazenych) cyklotras ( http://www.nazahori.sk/index.php/skalica/item/2548-necele-tri-kilometre-cyklotrasy-holic-hodonin-za-celkovo-viac-ako-690-tisic-eur ). Ale teda povedzme, ze som uletel a ze sa bavime o mozno hadam predsa aspon 1000 km cyklotras z moznych uspor v IT.

UHP ci IFP by mali mat vyrazne kompetentnejsich ludi (nez ja) na vyjadrenie sa.

2 Likes

Jo, díky, také nejaké hrubé odhady mi stačia, je to fakt iba na orientáciu.
Ak k tomu máte ešte niekto niečo, tak dajte.
Ďakujem.