Jeden krat a dost v praxi

Dnes si firmy ako Orange, T-Com … .banky prenajimaju archivnicke spolocnosti, ktore im archivuju vsetky papierrove dokumenty … preco by to v elektronickom svete malo ist na na klady statu ?

1 Like

Ale nebavime sa o dokumentoch (obchodnych zmluvach a p.) ale o registroch. To ako by rodne listy mohol stat po narodeni zahodit, ked vyda 2 originaly dietatu a nech sa dieta stara ako dokladovat svoje narodenie ked to stat potrebuje. Alebo ked vyda obciansky preukaz, nemusi mat jeho evidenciu a ani historiu. A ked niekto zomrie, vsetko o nom skartujme, uz to nikomu netreba.
Alebo je tu tema o SK domene, kde sa diskutuje, kto ju ma spravovat.
A napr. preco stat archivuje notarske zapisnice na sude, napr. dedicstvo? Ved nech si to kazdy archivuje sam a ked sa bude na sude riesit, kto co zdedil (napadnutie zavate napr.), tak kazdy vytiahne nejaky kus paiera a sud rozhodne podla toho, ktory je na kvalitnejsom papieri? Leno nie je chut platit niekomu archivaciu dokumentov?

heheh potom diskutujeme kazdy o inom. Ja som reagoval na Janovu otazku ze preco banky a ine podniky v sukromnej sfere ziadaju papierove originaly. NO LEBO UDRZUJU PAPIEROVE SANONY SO ZMLUVNOU DOKUMETACIOU pre svoje ucely ako aj zo zakonnej povinnosti. To iste by robili s digitalnymi originalmi, ibaze v digitalnych archivoch … a na vlastne naklady. Ak bude mozne este naviac overit napriklad nejaky historicky vypis z katastra nejakou webovou sluzbou - to bude len plus. Ale aj to neviem preco by malo byt zadarmo. Vsak z niecoho tu prevadzku bude potrebne platit …

Ale LV by nemuseli archivovat, lebo je predpoklad, ze sa bude koho opytat, aj po 10 rokoch, a to aj s celou historiou od uzavretia zmluvy. A nepotrebuje original ani v case podpisu mluvy, len overenu informaciu, ze udaje o vlastnikoch su ako na zmluve. Taktiez neptrebuju kopirovat OP, platnost im ma byt schopny overit stat.
Ja som reagoval na toto:

Ze v spore o 10 rokov si vela dokumentov mame byt schopny vyziadat od statu (napr. ten LV), banky si maju uchovat len tie dokumenty co nie su archivivane inde. A ohladom katastra, ten musi byt schopny dokazat, na zaklade coho dal zapis o zmene vlastnika (odhadujem ze to robi archivaciou zmluv ale ak najdu iny sposob tak nech to robia).
Btw. ja tiez nemam zaujem archivovat rozhodnutie NBS o bankovej licencii na poskytovanie hypo uverov.

urcite je OVM v konaniach kde je “nadradenym subjektom”…ale zaroven ma aj pravne postavenie pravnickej osoby v “rovnopravnych vztahoch”…
Napr. MF SR je OVM v konani, v ktorych vykonava audity verejnych financii, ale zaroven je aj zamestnavatelom a v tomto pripade nie je OVM…

Rad by som znova otvoril tuto tému, pretože jej aktuálnosť v kontexte nového OR narástla.

Zámer plánuje (okrem iného) nahradiť dnes čiste “poštársky” spôsob dokladovania živnosti integráciou. Namiesto toho aby ste si vybavovali živnosť a následne výpis alebo oprávnenie priložili k žiadosti, malo by sa to diať automaticky.

Takže ako nato @kyselat, @ret, prípadne ďalší?

Podanie s formulárom
IS OR vytvorí podanie pre zápis do ZR, prípadne Žiadosť o výpis (ak už existuje oprávnenie)

Výhody:

  • dá sa v súčasnom leg. prostredí

Nevýhody:

  • formulár musí implementovať MSSR, môže sa meniť a o zmenách nemá MSSR vedomosť
  • žiadateľ musí podpísať okrem podania OR aj podanie pre ZR (a pravdepodobne aj splnomocnenie pre IS - dá sa to vôbec?)
  • OR sa nedozvie o výsledku okamžite, ale na základe splnomocnenia ako účastník konania by mali výstupy služby doraziť do schránky OR

Nejaký nový typ služby
Namiesto podania bude existovať služba na zápis údajov do ŽR

Výhody

  • potlačenie všetkých nevýhod z predchádzajúceho spôsobu

Nevýhody:

  • vôbec nikto nevie ako by to mohlo vyzerať z pohľadu leg. a technického riešenia

otazka: vyuziva sa ZR aj mimo ineho procesu ako je zakladanie subjektu v ramci OR?

Ak ano, tak u mna jendoznacne toto, ze ZR si spravi sluzbu na zalozenie a aj odpis/ziskanie uz existujuceho opravnenia.

Ale treba dat pozor na to, aby to nedopadlo ako v ramci Registra trestov, kde ti daju Vypis elektronicky tak, ze rozhranie komplet kopiruje papierovy svet a teda tam identifikujes otca, matku, a pod., maju vlastne ciselniky, ziadna integracia na ine registre a pod. :slight_smile:

1 Like

Urcite 2, ak chceme urychlit cas sprocesovania.

1 Like

https://www.vicepremier.gov.sk/index.php/pellegrini-a-ziga-vyhlasili-vojnu-byrokracii-ludia-usetria-35-mil-eur-a-620-000-hodin-stravenych-na-uradoch/index.html

1 Like

pockame teda na novelu, zatial tam nic nie je, avsak predpokladam ze viac ako elektronicky odpis cakat nemozeme

potom je vsak otazka ako ma vyzerat legislativa, resp. ako by mala ta sluzba vyzerat aby boli pravnici spokojny.
pri vypise, je to jednoduche, treba ho len vedieť nájsť a ustanovenia o elektornickom odpise mozno na toto stacia (hlavne aby bola infomacia strukturovana)
problem je pri tom zakladani zivnosti, @Jozef_Chajdiak, @MIJU skuste povedat, pretoze sa mi zda ze cez sluzbu riesit zalozenie zivnosti nebude az take jednoduche, pretoze tebe ako osobe vyplyvaju z toho nejake dalsie povinnosti a mal by si byt chraneny pred zneuzitim/neopravnenym pouzitim

Som zvedavy co je v tejto faze informatizacie VS tak nevyhnutne potrebne menit na spravnom poriadku, aby preukazovanie pravnych skutocnosti, ktore su vedene v statnych registroch, bolo uskutocnovane “na pozadi”?

Koncepcna a systematicka praca v informatizacii VS vyzera tak, ze sa politicky rozhodne

  • najprv v roku 2009, že sa pojde cestou plosnych zmien vsetkych procesnych predpisov a noriem (uznesenie č. 595/2009 - Analyza legislativneho prostredia),
  • potom v roku 2012 to uplne otocit na scenar - pojde sa jednym pravnym predpisom so vseobecnou posobnostou (zakon o eGove), aby sa to
  • v roku 2017 vratilo na zaciatok a opäť sa menili vsetky.

Menit teraz spravny poriadok je, ako sa hovori 15 minut po funuse. Ten prisiel v 2013 s egovom, ktory ked som videl 1x tak som nevedel pochopit preco to nebolo rovno v spravnom poriadku a zvysok ako standardy…lebo ak si egov rozdelime, tak 75% su technicke standardy a zvysok je par ukonov ktore mohli byt v spravnom poriadku…a ten je pre nasich uradnikov “bibliou”…

Analyza z roku 2009 nebola vlastne ani potrebna, ak by sa vtedy upravil iba spravny poriadok. Navyse jej ucel bol formulovany tak vagne: Aby pravne predpisy umoznovali plnu transakcnost elektronickych sluzieb, ze ked prisiel v 2013 eGov cela ŠS ho radsej hned povazovala za riesenie ich legislativnych problemov, bez toho aby chapali ako sa aplikuje. Z analyzy sa stal zdrap a bola dodrziavana iba vtedy, ak to vyhovovalo ako zdovodnenie nejakeho ISVS.

Bohuzial nasi uradnici su chori z formulky “konaju len v rozsahu zakona”, pricom ale nechapu, ze zakon neznamena len “ich zakony”, cize v pripade katastru - katastralny zakon a spravny poriadok, ale aj zakon o eGove.

No zmenit by sa mal najma zakon o ORSR, ak ani na MS uradnici stale nechapu, ze formulka “konam len v rozsahu stanovenom zakonom” sa aplikuje na kompetencie a pravomoci a nie na formu akou sa realizuju.
Inak povedane, urady si nemozu rozsirovat kompetencie, ale mozu menit formu ich vykonu aj bez toho, aby im to prikazoval zakon. Jedine ak by zakazoval alebo v pripadoch kedy ustanovuje vyslovene listinu.

2 Likes

v tomto sa mi zda, ze na na sudoch je pomerne lepsia situacia ako na inych uradoch, ba dokonca som dostal o tomto prednasku, ked som presadzoval ze podanie do RPVS bude len na to urcenom formulari, pretoze dolezita nie je forma ale obsah.

zakon o orsr sa zmeni, akurat sa hlada prave ta forma, aby sa roznych dovodov nestal nejaky pruser. elektronizacia je voda neprebadana, vid mandatne cert vs fo, ale prijatie podania a lehoty, nakoniec to museli dat do zakona, lebo co institucia iny vyklad. vystavit len tak sluzbu pre ovm, zapisujte do ZR asi nie je schodna cesta, resp. snazim sa prist nato, co je treba aby bola.

v ramci projektu BRIS na OR pouzivame komponent domibus. Ten zabezpecuje komunikaciu medzi nami a EU. na sud pridu informacie o napr. zmene matky slovenskej pobocky, ktoru v OR intepretujeme ako navrh a sud nasledne bud zacne konanie alebo nie. Problem je ze priamo sa nic nezapisuje, pravomoc, ci sa bude konat alebo nie zostava na sude. Kazdopadne informacia je nespochybitelna a v zakone je ustanovena nasledovne:
Súd aj bez návrhu vykoná výmaz podniku zahraničnej osoby alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby, ak zahraničný obchodný register alebo iná evidencia, v ktorej je zahraničná osoba zapísaná alebo v ktorej je zahraničná osoba povinná ukladať listiny, zverejní prostredníctvom systému prepojenia centrálnych registrov, obchodných registrov a registrov spoločností (ďalej len „systém prepojenia registrov“), že došlo k zániku alebo k výmazu zapísanej zahraničnej osoby

to je pohlad sudnictva, nie je uplne jasne ze je to lepsie. Minimalne pri takychto zapisoch pouzitie formulara umoznuje automatizaciu.
V pripade OR chyba pohlad uzivatela, nie len napady notarov. Existuje vyznamna mnozina zapisov kde sa da postupovat automaticky a da sa spravit aj zapis do ZR aj do OR ( aj z naslednymi integraciami neviem napr. ako daleko je napriklad Finacna sprava, to bolo uzke hrdlo),

A dobry sprievodca ( napriklad vzory zmluv, ktore su overene a nepotrebuju skumanie, aj ked zase lobysti z toho nebudu mat radost ) pri zakladani potesi 90 % z tych co zakladaju s.r.o. A zvlast riesit komplikacie, necakat ze sa podari spravit dokonaly zakon bez potreby ludskeho zasahu, alebo potom ak je politicka vola tak uplne radikalne odstranit kontroly,
Potom sa da zalozit spolocnost na pockanie, ale bez zaruk pre ostatnych.

Obchodný register aj tak dopadne ako elektronické exekúcie, platobné rozkazy, eŽaloby 1 a 2

to co presne znamena?

Slovami klasika,” ak sa niečo funkčné stane de facto niečim nefunkčným.

Ak poziadavku iba na predpísanom formulári porovnam s papierovym svetom, tak je to ako by si povedal, ze navrhy sa prijimaju len na formularoch, ktore dostať na urade… a to asi nechceme :slight_smile: Aj tak je to velky pokrok v zmyslani uradnikov minimalne na MS, pretoze ja poznam vacsinou takych, pre ktorych je dolezite ako ten vstup/výstup vyzera, nie co je jeho obsahom.
Lebo ak by sme si zobrali spravny poriadok a jeho vyklad v sirsom zmysle (pozaduje identifikovat jednoznacne vec a opravnenost osoby konat vo veci), tak vsetko co sme posielali ako podania postou, by stacilo posielat ako podania cez vseobecnu agendu UPVS. A ak si nieco vyzaduje dodatocne overenie osoby (kataster, podiely) tak sup ho k nejakej registracnej autorite (okresne urady, notari, advokati, IOM, obce, organy vseobecne) alebo priamo na konkretny urad, kde staci raz prejavit suhlas a vsetko za tym zbehne automaticky.

to je dlhodobo postoj sudov, to je dosledok obecnejsich principov. Uradnici su ina kasta :), ale ako chces rozumne automatizovat napriklad rucne napisany list ? To co je nespravne pri sudnych podaniach nie je automaticky problem pri pravnickych osobach, ak niekto nedokaze vyplnit formular ( napriklad danovy) tak nepresiel prvym testom sposobilosti :slight_smile:

tak som si teda zaspominal na Register trestov https://medium.com/@peto.kulich/lahko-vymysliet-lahko-kreslit-krabicky-na-papier-tazsie-implementovat-spomienky-na-register-b99781bbf8aa

Preco by som chcel automatizovat rucne pisany list? To sa asi zle chapeme. Bavili sme sa konkretne o ORSR a ja som tvrdil, ze formulacia je obmedzujuca a stacilo by, ak by zakon pozadoval len zachovanie rozsahu udajov a dátovych prvkov (dátovej štruktúry), vratane pravidiel na zobrazenie vyplnených údajov.