Ján Hargaš bude poradca podpredsedníčky vlády

Dnes sme oznámili veľkú personálnu zmenu - Jano Hargaš bude od mája poradca podpredsedníčky vlády pre informatizáciu!

Jano je jeden zo šiestich zakladateľov Slovensko.Digital a v rokoch 2016-2019 Slovensko.Digital viedol. Teraz sa rozhodol prijať ponuku podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu a pripája sa k jej poradnému tímu. Vzhľadom na možný konflikt záujmov sa zároveň rozhodol vzdať pozície vo výkonnej Rade združenia.
Slovensko.Digital bude smerom k verejnej správe vystupovať ako doteraz, vrátane transparentnej, odbornej a konštruktívnej komunikácie a plnenia role nezávislého dohľadu.

Prijímam túto výzvu s pokorou. Vnímam ju najmä ako možnosť presadzovať zmeny, ktoré hlása Slovensko.Digital od svojho vzniku - transparentnosť, férové podmienky na trhu a lepšie výsledky pre občanov. Nie je to ľahká rola a preto budem úprimne vďačný za každú podporu aj z vašich radov.
Neodchádza sa mi ľahko, ale som si istý, že Slovensko.Digital bude aj naďalej zodpovedne a odborne plniť svoju rolu watchdog-a a konštruktívneho partnera pri reformách v štátnom IT,” komentoval svoje rozhodnutie Jano Hargaš .

1 Like

Keď som kedysi dávno hovoril že z s.d budú odchádzať ľudia do politiky, všetci sa tu búchali do hrude, že v žiadnom prípade a mali ma za rypaka. A už dvaja su tahet :slight_smile: A je to prirodzený vývoj… Janovi želám veľa zmysluplnej práce, a dobrých poradcovskych rozhodnutí.

1 Like

Pamatam si od teba aj ine vyzvy.

Snáď raz niekto z s.d pokori aj túto výzvu. :slight_smile:

Uvidime, nech sa mu dari. Hodnotit budeme stav informatiky po 4 rokoch, na druhej strabne na relativne lahku ulohu, pretoze horsie to uz asi tazko moze byt.b

Ó koľke prekvapenie. To nikto nečakal , ved aj JH ešte nedávno spomínal ze nič také neplanuje .

Sám Hargaš v tom čase politické aktivity odmietal: „Bol som plne sústredený na prácu štátneho tajomníka, do ktorej som bol nominovaný ako odborník a nie straník – a chcel som dokončiť rozbehnutú odbornú prácu. Politické angažovanie sa počas výkonu tohto mandátu pre mňa nebola téma.“

Následne po odvolaní pripúšťal viacero ciest, z ktorých si môže vybrať svoju budúcnosť. „Je tu politická cesta, ktorá má viaceré vetvy – politické angažovanie verzus odborná pomoc. Je tu tretí sektor. Len rád by som sa naďalej venoval štátnemu IT,“ vravel pre Živé.sk.

S Michalom Trubanom z Progresívneho Slovenska sa poznáte ešte z čias, keď ste boli v občianskom združení Slovensko.Digital. Dostali ste od neho ponuku?

Bol som v kontakte aj s Mišom Trubanom a povedal som mu, že som plne sústredený na prácu štátneho tajomníka a že by nebolo vhodné, aby som sa teraz politicky angažoval. Tento krok pani Remišovej to, samozrejme, mení. Teraz si chcem chvíľu oddýchnuť a budem zvažovať, ako ďalej. Mišo Truban nie je jediný zástupca politickej strany, ktorý sa ozval a mal záujem o spoluprácu.

Čiže úplne nevylučujete, že by ste vstúpili do politiky a máte politické ambície?

Nenazval by som to politické ambície. Určite som nezanevrel na tému štátneho IT. Baví ma a myslím si, že stále viem niečo ponúknuť. Rád by som sa niekedy v budúcnosti možno uchádzal o možnosť dokončiť rozbehnutú prácu. Ale či to bude vo forme aktívnej politiky, alebo vo forme odborného poradenstva pri príprave programu, prípadne nejakej odbornej nominácie do budúcnosti, to nechávam otvorené.

No proste nad slnko jasnejšie, že vlastne hneď po odchode z MIRRI hovoril, že všetko je teraz otvorené.

Ved hej. Ale oveľa sympatickejsie by bolo, keby som sa dočítal “Nevyšlo to, aj ja som to trochu nezvládol, preto sa s pokorou vraciam tam kde mi to šlo najlepšie”
Namiesto toho vlastne čítam “Moc a vplyv mi zachutili , chcel by som to zase. Veľa som nedokázal, ale aj tak som uz odborník, ved som bol ST a chcem byť zas. Do politického riadenia IT som ideálny.”

3 Likes

Nie som si istý, či by to tak fungovalo keby sa ľudia vzdali keď im niečo nevyšlo. Politika vyžaduje istú priebojnosť.

1 Like

Chápem. Skratka treba dat druhu šancu aj Matovicovi, Remisovej atd. Nevyslo im to, ale tentokrát už určite budú riadit štát aj IT lepšie.

2 Likes

Presne tak. Štátne IT potrebuje atomovku. Také voľby cez internet by všetko zachránili. Navrhujem pozrieť sa na blockchain.

Hej, veru tak, história nám dáva plno dokazov ze to bude správne a do pohody, treba len veriť, napr 23.9.2020 “Situáciu okolo ochorenia COVID-19 má Slovensko pod kontrolou. Tvrdí to predseda vlády Igor Matovič (OĽANO).”. Ale nechcem týmto smerom viesť debatu. Len ma prepadol taky smútok, ze asi sa fakt nedozijem zásadnej zmeny. A to mam do dôchodku ešte čas.

Ako sa hovorí: Nie je umenie voliť, keď ti chutí.

2 Likes

Myslím, že je vhodné, že ostáva v politike. V politike chýbajú kariérni odborníci. Momentálne tam máme len postavičky, ktoré na posty obsadzujú len iné postavičky bez prínosu pre spoločnosť. Ústredné orgány fungujú ako implementačné jednotky pre biznisplány.

Mna skor zaujal postoj PSka. Osobne by som sa z ich pozicie snazil oblukom vyhybat komukolvek kto by mohol byt akokolvek spajany s aktualnym chaosom - ci uz vo vlade alebo na ministerstvach.

3 Likes

Niekedy naozaj neviem čo chceš. Pamätáš tu dekády informatizácie, schválne - za koho to podľa teba fungovalo najlepšie? Resp. fungovalo to vôbec niekedy?

Ved píšem že neviem ci sa dožijem toho, ze to.tu raz bude konečne fungovať.