IS CSRU - Rozbor

No vsak kto by ich poznal, ked ich vidi len povodny dodavatel :wink:

Zaujimave, ja by som povedal, ze vydieracske to je hlavne v pripade vendor-locku.

2 Likes

vysvetlim vyznam.
Ked problematiku, problem, zdrojaky, personalnu situaciu poznas, vies to zratat pomerne presne.
Nahodis marzu a mas vyslednu cenu.
Ked vies, ze niekto ti to chce prevziat iba z titulu, ze rozhoduje cena, tak musis ist ty pod cenu, casto do straty.
A to nehovorim o tom, ze situacie kedy SLA dostane niekto kto o tom nema paru sposobuju neskutocne problemy pri prevadzke, niekedy az zablokovanie …
Ako sa moze sutazit SLA, ked ani nie jasne (skor je jasne ze NIE) ci vitaz bude mat vobec pristup k zdrojakom ? Aj take sutaze sa deju … Doteraz projektov kde STAT (prevadzkovatel) ma pravo modifikovat zdrojaky je velmi malo …
Tolko vysvetlenie slova vydieracske v mojom prispevku :slight_smile: .

CSRU sa dostal aj do ThoughtWorks Technology radaru! Gratulky!

1 Like

https://www.uvo.gov.sk/vyhladavanie-zakaziek/detail/dokumenty/410367

Jeden uchadzac ex-HP. “Necakane.”

Také sa mi dostalo do uší, že nikto poriadne nevie, čo CSRU robí.

Vypýtal som si teda zoznam služieb a rozsah integrácií:

Integrácií je 45, podrobnosti (rozsah integrácie) v google docu nižšie, služieb je týchto 6:
Podanie žiadosti o poskytnutie konsolidovaných údajov o subjekte
Poskytovanie konsolidovaných údajov o subjekte
Zápis údajov do IS CSRÚ
Poskytnutie výpisu o kontrole kvality a referencovania
Poskytnutie konsolidovaných referenčných údajov z IS CSRÚ na synchronizáciu
Asistované poskytnutie výpisu o kontrole kvality a referencovania

3 Likes

Len technicka
Enterprise services nie je ex-hp ale defacto pokracovatel hp v ramci sluzieb
Ti isti ludia, len meno upravene

…chyba pohlad , ktory rozdeli subjekty na konzumentov a poskytovatelov dat vo vztahu k jednotlivym sluzbam…napr. take ITMS2014+ je len konzumentom…

…nerozumiem, aky je vztah medzi sluzbami, ktore poskytuje CSRU a rozsahom integracii CSRU s jednotlivymi IS…napr. taka karta ucastnika v ramci ITMS2014+ patri pod aku sluzbu CSRU?

…karta ucastnika je specificka integracia pre eurofondove potreby, nevyuzitelna genericky pre ine domeny, cize podla mna v CSRU nema co robit a malo to byt vyriesene alternativnym sposobom…v konecnom dosledku aj bolo, ITMS2014+ ma otvorene API na zalozenie/update objektu Karta ucastnika…kolko tam je takychto custom integracii?

1 Like

Pocuj, nechcem tu byt uplna brzda, ale nemali by byt tie udaje najskor vyhlasene za referencne, aby sa mohli takto pouzivat? https://metais.finance.gov.sk/refregisters/list?page=1&count=20

1 Like

ktore udaje myslis?

Vsetko toto https://docs.google.com/spreadsheets/d/12SV4LMEKzFIDondHZq_GsFijRw1XeyP_jZSNaT-D3RY/edit#gid=855792858

…osobne som CSRU vnimal ako datovy hub pre referencne udaje…to bolo v minulosti…teraz ho uz tak nevnimam…uz tam ide vsetko, co sa tam da napchat…

…tento stav je vysledkom nejasnej koncepcie a vizie, co vlastne CSRU je a na co sluzi a potom vlastnou aktivitou dodavatela CSRU, ktory robil evanielizaciu, ze vsetky integracie a vymena dat medzi IS VS ma ist cez MUK a ze teda CSRU je MUK…nasledne na stretnutiach so subjektami dodavatel CSRU velmi usilovne zistoval potreby jednotlivych subjektov na data, ktore potrebuju dane subjekty pre svoje biznis procesy a CSRU sa pustilo do ziskavania/budovania tychto dat/integracii…ked to poviem uplne jednoducho, tak si v podstate nahanali biznis a potom mali argumenty na tlacenie na dodatky a navysovanie rozpoctu projektu CSRU…

…a potom prisli rozvojove projekty CSRU…

1 Like

diskusia tu je odrazom stavu 1xdost… nikto vlastne nevie ako to ma byt

2 Likes

K CSRU sa dodatkom 12 za necelé 2 milióny obstaral “boj proti byrokracii” (Viac napr. tu)

Z akého dôvodu sa tieto služby rozhodlo MF obstarať ako dodatok bez otvorenej súťaže?

Vyjadrenie MF:

Na základe žiadosti garanta projektu, Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v rámci zabezpečenia naplnenia úloh vyplývajúcich zo zákona o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Zákon proti byrokracii), sa pristúpilo k uzavretiu Dodatku podľa § 18 ods. 1 písm. b) v spojení s písm. c) zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZVO“):
_ _
Na základe žiadosti Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu sa v rámci Dodatku zabezpečí sprístupnenie údajov Obchodného registra a Živnostenského registra pre orgány verejnej moci, ktoré pri výkone svojich agend potrebujú prístup k týmto údajom a v súčasnosti tieto údaje musia požadovať od účastníka konania (fyzická osoba, právnická osoba). Tieto údaje sú dostupné prostredníctvom služieb informačného systému Centrálna Správa Referenčných Údajov (IS CSRÚ) a v rámci realizácie dodatku budú poskytnuté orgánom verejnej moci, ktoré v súčasnosti nemajú vybudovaný prístup k týmto údajom. Jedná sa o doplňujúce služby, ktoré neboli zahrnuté do pôvodnej zmluvy a iný spôsob sprístupnenia údajov Obchodného registra a Živnostenského registra spôsobí verejnému obstarávateľovi podstatnú duplicitu nákladov.
V zmysle žiadosti bolo nevyhnutné zabezpečiť poskytovanie údajov Výpis z Listu vlastníctva (VLV) z katastra nehnuteľností v správe UGKK a Výpis s Registra trestov (VRT) v správe Generálnej prokuratúry SR (GP SR), Medzi hlavné technické dôvody patrí fakt, že IS CSRÚ je podľa zákona č.305/2013 Z.z. o elektronickom výkone verejnej moci definovaný ako spoločný modul eGovernementu – Modul procesnej integrácie a integrácie údajov – ktorý zabezpečuje prostredie pre elektronickú komunikáciu a výmenu údajov medzi informačnými systémami v správe orgánov verejnej moci pri výkone verejnej moci elektronicky. Sprístupňovanie údajov vyššie uvedených registrov pre výkon verejnej moci elektronicky je hlavnou podstatou Zákona proti byrokracii ako je uvedené ďalej. Podľa §10 odseku (2) zákona 305/2013 Z.z. sú orgány verejnej moci POVINNÉ pristupovať k referenčným údajom jednotným spôsobom prostredníctvom Modulu procesnej integrácie a integrácie údajov. Údaje nachádzajúce sa na výpisoch z obchodného a živnostenského registra sú vyhlásené ako referenčné v zmysle §51 zákona č.305/2013 Z.z. Obstaranie iného technického riešenia pre plnenie účelu Zákona proti byrokracii spôsobí vznik duplicitného komponentu v architektúre egovernementu v rozpore s §10 zákona č.305/2013 Z.z., v rozpore s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy ako aj v rozpore so schválenou strategickou prioritou Manažmentu údajov verejnej správy.
_ _
Plnenie dodatku za účelom naplnenia Zákona proti byrokracii bude okrem iného zabezpečené aj prostredníctvom existujúcich služieb IS CSRÚ:
_ _
Poskytnutie konsolidovaných údajov o subjekte
Poskytnutie referenčných údajov na synchronizáciu
Zápis údajov do IS CSRU
Poskytnutie výpisu o kontrole kvality a referencovania
_ _
ako aj využitím a úpravou už existujúcich funkčných modulov a komponentov IS CSRÚ:
_ _
Talend MDM HUB
Talend ESB
Talend DI job server
Talend DQ
Talend User Access Management
Talend Audit & Monitoring
Talend DQ Portál & MDM Datastewardship Console
CSRÚ portál
_ _
Uvedené služby a funkčné moduly sú neoddeliteľnou súčasťou IS CSRÚ ako spoločného Modulu procesnej integrácie a integrácie údajov a ako k celku k nim v architektúre e-governementu neexistuje alternatívne, resp. zameniteľné riešenie v súčasnej produkčnej prevádzke e-governementu.
_ _
Všetky vyššie uvedené ekonomické, technické aj legislatívne dôvody boli predpokladom rozhodnutia k uzavretiu dodatku podľa § 18 ods. 1 písm. b) a písmeno c) ZVO.

toto v ramci CSRU uz existuje…beriem to ako genericke sluzby

…toto uz tiez existuje…otazne je, co sa skryva pod pojmom “upravou”…co to konkretne znamena, aky je to rozsah uprav a ktorych produktov/sluzieb konkretne?..nakolko nie je na technickej urovni verejne zname, co v sucasnosti vsetky tie Talend produkty/sluzby robia a kedze nie je nikde jasne popisany buduci stav, sposob riesenia projektu “Boj proti byrokracii”, tak sa neda jednoznacne vylucit, ze “Boj proti byrokracii” reprezentovany nejakym uradnickym portalom nemohol byt realizovany a obstarany ako samostatny projekt, ktory by vyuzival existujuce sluzby IS CSRU…comu rozumiem je, ze obstaranie a realizacii samostatneho projektu by trvalo dlhsie ako dodatok k existujucej zmluve CSRU…teda vysledky by pre spolocnost mali byt dostupne skor…

…ano to je pravda, ze neexistuje k nim alternativa, nakolko CSRU bolo tak odzaciatku budovane v zmysle zakona…zakon poznal pojem MUK, t.j. Modul uradnej komunikacie…zakon definovanoval, ze prvy MUK vlastni MF SR = CSRU a ze druhy MUK vlastni UV SR = UPVS (G2G modul)…otazkou teda ostava, ci CSRU uz tieto funkcionality nemalo zabezpecovat a na to moze dat odpoved analyza textov eurofondoveho projektu, z ktoreho CSRU bolo financovane, Opisov predmetu zakazky VO, ktorymi bolo CSRU obstaravane a zmluv uzatvorenych medzi statom a dodavatelom CSRU…

Zo zmlúv k projektu sa, obávam sa, nedá zistiť nič.

Pol roka som zisťoval, kde sa píše, čo bude robiť IOMO, aké služby bude poskytovať, nie je to ani v zmluve, ani v žiadosti o NFP, ani nikde inde. Píše sa tam, aké interné moduly bude mať, ale nikde, čo bude robiť pre občana. Teda tie 4 výpisy, čo teraz robí. To jednoducho nikde nebolo zakotvené.

Vyzerá to tak, že CSRU je dosť podobný prípad, akurát je to celé komplikovanejšie na pochopenie pre laika ako ja, takže sa v tom celom strácam.

Toto vyjadrenie pisal nejaky obchodnik dodavatela? Toto je uplny nezmysel.

Ako uz pisal @lubor vyssie v inom topicu Jeden krat a dost v praxi - #129 by Lubor

Ak zoberieme ze treba nejako menit sw, ktory bude podporovat ine vypisy, tak ta cast sa asi tyka aj CSRU. Bohuzial je to tym co som tu pisal od zaciatku, to CSRU je tu “prietokovy ohrievac XML” a nerobi vlastne nic, dodavatel sedi na hlavnom integracnom hube a tvari sa ze robi zlozite integracie, pritom len konvertuje integraciu zo zdrojoveho systemu na CSRU integraciu.

Ak vsak zoberieme cast portalu (to je tam kde budu klikat uradnici), tak ta je uplne nezavisla a oddelitelna od celeho CSRU. Schvalne nech sa UPVII skusi spytat dodavatela na architekturu riesenia a rozhrania na CSRU. Pravdepodobne zistia, ze to je velmi pekne oddelitelne a vyuziva to existujuce rozhrania CSRU ako kazdy iny IS, ktory sa na to integruje, lebo… povinne to tak zo zakona vsetci musia robit :slight_smile:

Ako sme v topicu vyssie poculi @vliv, tak on to odhadol na 50k eur. :slight_smile: stoji to 1.5 mega eur. Ja si myslim, ze minimalne ta portalova cast sa da obstarat samostatne.

Som velmi sklamany, ze toto z UPVII vyliezlo. Doteraz to vyzeralo, ze nepisali ako odpovede uplne nezmysly.

1 Like

cena ale dost zavisi od toho co je cielom, ja som pisal o skutocne minimalistickom rieseni ktore len proxuje existujuce weby. Ak je cielom vybudovat nieco sofistikovanejsie co bude pripravene na dalsie rozsirovanie tak to bude stat viac.
A len stala poznamka k samostatnym obstaravaniam, kedze na konci retazca su nakoniec jednotlivi programatori tak sa da vsetko rozdelit az na uroven obstarania jednotlivych ludi. A napriek tomu sa to nerobi, nie len u nas ale ani v komercnom svete ani nikde na svete. A preco ? Pretoze pri kazdom rozdeleni rastu aj rizika, v skutocnosti aj ked v rieseni rastie pocet subdodavatelov tak rastie riziko zlyhania, Predstava nerobit prilis velke projekty je aj podla mna spravna, ale ak to ide do extremu a kazdu malu cast ma robi niekto iny, tak to zase vedie k inym problemom. Tam niekde by mala koncit ideologia a mal by nastupit aj zdravy rozum a povedat ze okrem ineho je cielom aj nieco funkcne.
A v tomto pripade objednavat samostatne portalovu cast znamena ze musi byt velmi jasne co bude robit a ake budu rozhrania. A nesmu sa menit. A kedze testovat s uzivatelom sa da prave len ta portalova cast, tak to povedie k nedostatocnemu rieseniu. Jedine zazrak by to mohol zmenit, nahodne sa vyberu firmy ktore maju zladenu kulturu, dokazu vytvorit spolocne timy, dokazu spolocne vytvarat cielovu predstavu a podla nej modifikovat riesenie. Spolocne vytvarat risk budget na zmeny aby sa nestalo ze ak potrebna zmena vyvola zmenu v inom pomere ako sa predpokladalo tak si presunu peniaze atd.
Teda bezny projektovy zivot.

Urcite? Lebo presne toto je jedna z prvych veci co robia v UK/AUS/US. To je ten ich slavny Digital Marketplace.

https://www.digitalmarketplace.service.gov.uk/

Ale teda suhlasim, ze v tomto pripade by to asi nebol uplne dobry napad (pisal som opak?)

To je riesenie ak robis vyvoj sam a najimas ludi, ale k tomu musis mat velmi kvalifikovany core team.
je fajn mat moznost si doplnat tim s ludmi co potrebujes, uprimne zavidim.
Ale co to ma spolocne so situaciou u nas ? nemozes ich zaplatit, nemozes ich pruzne najat a potom uvolnit, nemozes na nich ziskat peniaze. A okrem troho by to neriesilo problem.

A ja prisem ze k snahe mat co najviac a najmenšich obstaravani existuje aj snaha mat co najmenej a co najlepsich dodavatelov. A niekde medzi nimi je pre dany problem optimalne riesenie, a pisal som preco snaha oddelit portalove riesenie v tomto pripade nie je zrejme dobry napad. A to si navrhoval, nie ?

A len bokom ak teda suhlasis ze snaha obstarvat jednotlivych ludi nie je najlepsia, tak ake kriteria mas na to kde to neplati ? Ake je podla teba optimalne oddelenie casti ?

Prepac, ale ja hovorim o tom, ze to riesenie je velmi dobre oddelitelne a malo sa teda obstaravat samostatne podla zakona. Ostatne otazky su uplne legitimne, ale nie su podstata.