Integrácia ISVS vs. Byrokracia

No tak uz chapem. Tuto sa motaju pod slovicko integracia minimalne dve rozne veci a jedna uplna haluz (zmurk @IvanK).

  1. Integracia v mojom svete je integracia nieco kde si precitam dokumentaciu o tom co to API vie, nasledne ho zacnem pouzivat. Koniec. Ak treba nejake konto, tak si ho vytvorim. Priklad, ze to ide aj v egov prostredi? https://gds-payments.gelato.io/docs/versions/1.0.0/quick-start-guide Ak mi tam nieco chyba, tak napisem feature request a potom sa dohodneme.

  2. Integracia dvoch systemov kde este neexistuju sluzby. Tam cele to kolecko co spominas ma zmysel, nech su tam zodpovednosti, terminy, vsetko. Sice si to viem predstavit aj bez takehoto papierovania, ale ok. enterprise musi byt.

Priklad ktory mal asi @lubor na mysli. Integracie ktore su pre nas bezne su cisto typu 1. - konzument. Tam naozaj vyplnat dohodu o integracnom zamere, cakat x tyzdnov kym si to niekto precita na 3 urgovania (zmurk NASES) je uplna zhyralost. Lebo a) dokument tu ma vlastnost, ze od momentu podpisu zacina zastaravat, cize cokolvek co tam napisem zajtra s realitou nemusi mat nic b) minuta ticha za vsetky komercne systemy co by takto prudili svojich zakaznikov. c) naozaj sa snazim hladat na co by toto poskytovatelovi bolo. A jedine na co som dosiel je … zistit na co to pouziva a aj to je take, ze skor zo zaujimavosti. Ok este v metais by bolo fajn vediet, ktora sluzba pouziva aku sluzbu, ale tak to sa asi da zistit aj z toho ako tie systemy realne volaju tie sluzby.

Normalne vo svete komercie je vystavit API a dokumentaciu verejne, ak sa nieco meni na deprecated tak upozornit odberatelov s nejakou fajn grace period - a feature requesty riesit na fore napriklad takto https://platform.github.community/

Z toho ako tu funguju integracie by sa tu fakt hodil nejaky statny stack overflow, lebo je uplne bezne, ze integraciu na system XYZ zvladnete bez trhania vlasov len ak mate na telefone kamarata, ktory uz vlasy nema. Samozrejme spravcovia systemu XYZ na to bud dlabu alebo ich to nebavi uz po milionty krat opakovat alebo si napisu na nejaku obskurnu stranku FAQ do Excelu.

Inak toto by si zasluzilo samostatnu temu. Integracie ISVS vs. byrokracia. Oddelim?