Inštalácia D.Launcher pre Mac OS

instalacia%202 instalacia%203 instalacia%207 instalacia%208 instalacia%209

1 Like

Zamoriť si Mac softom od Ditecu je totálne zúfalstvo.

A existuje ina aplikacia pre podpisovanie?!

Webova, tiez od Disigu, ale neinstalujes nic

https://zep.disig.sk/Portal

r.

www.podpisuj.sk

Acrobat Reader

ano, ale iba PAdES … a je jasne ze mnohym to staci.

Cudoval by si sa ale napriklad ORSR preslo cez vseobecne podanie podpisane v podpisuj.sk bez problemov. Financna sparava ma vynimku do 2023 … aj socialka. Aj zaloba presla… Rovnako presiel zapis do RPVS .

pri podaniach typu ORSR, RPVS,… sa prikladaju podpisane prilohy a neprebieha samotne podpisanie na portali MSSR, takze logicky samozreme, ze to prejde :wink:

podpisovanie pomocou WEB API a prikladanie podpisanych prilohach su dve rozdielne veci :slight_smile:

zalezi od konkretneho podania, pretoze napr.

Pre podania do obchodného registra > Elektronický podpis musí byť vo formáte schválenom Národným bezpečnostným úradom CMS-CAdES EPES alebo XAdES_ZEP EPES (XML formuláre pre podania do obchodného registra) a z toho vyplyva, ze Pades uz stacit nebude

Pochopil som, ze cez formulare xml sa u nas vytvara monopol pre vendorov ktori tieto propietarne riesenia bez akejkolvek konkurencie koduju. Umny biznis

Iteckarov zblbli ako je perfektne pouzivat strukturovane formulare na nestrukturovany content

EPES a ZEP su EUROPSKOU REGULACIU (a ta ma vyssiu pravnu moc ako zakon dokonca) od 1.7.2016 postavene mimo zakon. Organy Verejnej Moci (financna sprava, MS SR, MV SR … a ine) prosto a na drzovku nedodrziavaju ani zakon ani vyhlasku 55/2014 o standardoch v statnej sprave, priloha 12, regulaciu o eIDAS, a zakon o doveryhocnych sluzbach uz XAdES_ZEP nepoznaju. A keby tu bol pravny stat, tak by im NBU udeloval mastne pokuty, ktore udelovat ma zo zakona. (EPES tam nie je zruseny priamo, ale novsia ETSI norma ho nahradzuje BASELINE profilom podpisov).
A este raz podanie do obchodneho registra prechadza aj vo formate ASiC-E, podane cez vseobecne podanie na konkretny okresny sud. NIekde sice az po upozorneniach advokatov na paragrafy … :smiley:

Niekedy treba pouvazovat aj nad tym, ze proces ani zdaleka nekonci tym, ze to odosle do schranky podpisany PDF dokument. Najma ked sa ich takto posielaju tisice a maju sa nejako automatizovane spracovavat dalej. Napriklad mna uplne vytaca to, ze mi bratislava vyrubi dan v nejakom nestrukturovanom dokumente namiesto toho, aby tam bola struktura/platobny prikaz kde kliknem a cele sa to zaplati. Chcem tak vela? Vo svete kde sa posielaju len podpisane PDF si toto si rad pozriem.

Bratislava ti vyrúbi daň neštruktúrovaným rozhodnutím a k tomu ak ti pripojí štrukturovaný príkaz na úhradu, čím ti uľahčí platbu, tak je to úplne v poriadku. Ale sú to dva odlišné procesy.

Súkromná advokátska kancelária, ktorá písala zákon 305/2013 sa jednoducho mýli v tom, že neštruktúrované rozhodnutia sa en bloc dajú nahradiť štruktúrovanými rozhodnutiami. Z povahy neštruktúrovaného rozhodnutia to jednoducho nie je možné. Preto je neštruktúrované rozhodnutie neštruktúrovaným.

A toto chcem vidiet, aby si zarucil integritu tej strukturovanej casti. Aby sa nahodou nestalo, ze ti pride rozhodnutie na 100 eur pekne podpisane a strukturovane na 1000 eur nepodpisane a potom sa to niekde v utrobach po zaplateni zmeni. Ale mozno som len paranoidny.

Samozrejme tymto neobhajujem nasilne strukturovanie rozhodnuti, ktore su tak komplikovane, ze ich strukturovat nema zmysel.

1 Like