Informatizacia v Socialnej poistovni - stav preplatkov a nedoplatkov - konretny priklad

Len si to tu odlozim, ako ilustraciu stavu informatizacie v konkretnej statnej ustanovizni (nedoplatok si vyriesim osve):

Platim odovody zamestnancovi (aj upresnim, ze “sam sebe”). Bol Covid19, klesli naroky na pracu, obrat siel dole, tak som zmenil uvazok. Pri hlaseni do Socialnej poistovne vznikol sum. A tak mi SP napisala, ze im dlzim. Tak teda pisem uctovnicke, nasla chybu, poslala opravny vykaz. Potom par mesiacov ticho a zrazu “upovedomenie o zacati vymahania pohladavky”. Uctovnicka teda pozrie do IS Soc. p., kde si firma vie pozriet svoje saldo, a tam 0. (A tu dlznu ciastku tam praveze aj vidno v historii, ako naskocila v jeden den a v iny den uz bola nejako “zrusena”.). T.j. kde je problem?

  1. Jeden system Soc. p. mi tvrdi, ze nic nedlzim, iny system odo mna vymaha dlznu sumu.
  2. Prvy system samozrejme zdoraznuje, ze infomacia z neho (ta nula) je len “informativna”, Na co mi potom vobec taku informaciu poskytuje?
2 Likes