Informatizacia odpadkov

Ahojte,

chcel by som nieco spravit s odpadkami na SK. Ako jedna z veci ma napadlo, ze odpadky vznikaju aj koli tomu ked su smetne kose plne…

Chcel som sa teda pozriet a urobit si vlastnu analyzu ako by to vyzeralo keby sa to napr. v BA informatizovalo - smetne kose by sa napojili na monitorovaci system.

Dopady by to mohlo mat:

  • kose uz nebudu plne a teda ludia budu mat kam smeti davat
  • bude sa dat efektivnejsie a prepokladam ze aj lacnejsie vykonavat zber tychto odpadkov
  • ak to bude lacnejsie a efektivnejsie mohol by sa zvysit pocet odpadkovych kosov a sucasne ostat na rovnakej sume ako je tomu teraz…

Jedna z veci na ktorej som sa zastavil momentalne je zistit zakladne informacie o pocte kosov v BA. Chcel som to vycitat zo zmluv a faktur a tu som narazil na problem:

BA stare mesto ma zmluvu s technickymi sluzbami kde ma aj cennik podla ktoreho by mali technicke sluzby fakturovat. Je tam aj polozka vysypanie smeti.

Avsak ked som si pozrel fakturu tak som zistil, ze z toho asi moc nevycitam lebo ziadne vysypanie kosov tam nie je. Navyse podla mna ta polozka na fakture nie je ani v tom cenniku…

Otazky:

  • Je ta faktura ok?
  • komu je lepsie napisat - mestu alebo technickym sluzbam ze by som chcel informacie o tom kolko za ktory mesiac vysypali kosov?
  • mesto ma na svojej stranke zoznam majetku ale to su zvacsa len pozemky a budovy mali by mat niekde zverejnene kolko maju inych veci - napr. kosov? a mam pravo od nich ziadat tuto informaciu?

Za odpovede dakujem

Ako prvé mi napadlo opýtať sa ľudí zo Zelenej hliadky (https://www.facebook.com/pg/zelenahliadka/about/?ref=page_internal), pretože oni budovali smetné koše na nejakých miestach, možno by ti vedeli povedať viac, možno aj nejako komunikovali s mestom.
Prípadne skús odkazprestarostu.sk
Alebo skús napísať mail na Magistrát/nejakú mestskú časť. Keď nebudú odpisovať, tak infožiadosť.
A možno by mohol pomôcť @gla?

@Michal_Haman Dakujem za odporucania, urcite sa nakontaktujem. Ale kazdopadne by ma zaujimali aj informacie o tych fakturach, nakolko by som sa rad pozrel aj na realne kolko za to platia kedze to maju v cenniku :slight_smile:

To asi napisem na mestsku cast a uvidim co odpovedia. Pripadne info ziadost ako si navrhol.
Vdaka

Jasné, skús. Potom daj sem vedieť, ako sa ti zadarilo.

čo sa týka mesta BA, tak si každé vysypanie kontajnera OLO elektronicky eviduje a preto v bytových domoch správca dostane priamo info z OLO s faktúrou, že sa vybral ten ktorý kontajner.
A tiež si správca objednáva, ako často chce vyberať kontajnery

V iných mestách čo robia individuálny zber koše, viem, že majú na kontajneroch / smetiakoch čipy alebo čiarový kod, ktorý si načítajú ludia čo vysypávajú odpady…a potom na konci roka s toho robia faktury na další rok.