Informačný systém Registra bytov

Projekt Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR

Cieľom štátnej bytovej politiky je postupné zvyšovanie celkovej úrovne bývania tak, aby bolo bývanie pre obyvateľstvo dostupné a aby si každá domácnosť mohla zabezpečiť primerané bývanie. Prvoradou úlohou Registra bytov je poskytovať komplexnú a aktuálnu databázu informácií o stave bytových priestorov, aby z nej bolo možné získať ucelený pohľad o situácii v bývaní a monitorovať potreby rozvoja a údržby bytového fondu.

Dokumentácia k verejnému obstarávaniu: http://www2.uvo.gov.sk/profily/-/profil/zdokumenty/2305/152649
Vyhlásenie VO: http://www2.uvo.gov.sk/sk/evestnik/-/vestnik/308978
Súťažné podklady: http://www2.uvo.gov.sk/profily/-/profil/zdokument/2305/152649/1

Predpokladaná hodnota zákazky: 7,1 mil. EUR
Predpokladané trvanie projektu: 78 mesiacov (6 rokov)

Predpokladá sa financovanie z OPII a rovnako ako pri viacerých projektoch, Štúdia ani Výzva zatiaľ neboli schválené a zverejnené.

Akékoľvek informácie k projektu sú vítané.

2 Likes

Za tie peniaze by sa mohol spravit centralny system na evidovanie agendy spravy bytov. Evidencia vlastnikov/najomnikov, faktury, odpocty meracov, objednavky, dokumenty (napr. zapisnice zo schodzi), elektronicke hlasovanie (musel by sa zmenit zakon c. 182, aby umoznoval “pisomne hlasovanie” pomocou ZEP), evidencia poruch a oprav, plany udrzby a oprav, atd.

Zakony a normy vyzaduju dlhy zoznam povinnosti od spravcov (rozne revizie, atd.) a teda ak uz riesit byty, tak systemom, ktory evidenciu a dokumentaciu tychto zakonnych povinnosti bude podporovat. Samozrejme, k tomu otvorene API, aby si rozni spravcovia mohli robit svoje nadstavby.

Stav bytov by bol jeden report z takehoto systemu a navyse by to bol stav ziskany z realneho zivota, nie nejakym uradnickym zistovanim.

1 Like

Byty su evidovane aj v katastri nehnutelnosti…

Opat rezortizmus ako vysity…odvolavaju sa na to ze Statisticky urad im neposkytuje dostatocne data tak si ich idu zbierat sami. Pri datovych entitach velky prenik s datami ktore uz su v katastri evidovane. A zaraza ma ze v casti B.1. kap. 1.2 ani neriesia ze tieto udaje zoberu z katastra. Navyse pojde zrejme aj o dalsiu byrokraticku zataz kedze to chcu nechat na povinnosti tzv. vykazovatelov. - zrejme vynutenie zakonom.

A podmienky sutaze su samozrejeme nastavene na existujucich IT hracov v biznise so statom…

1 Like

Da sa ten prienik niekde odreferencovat? (tym myslim - da sa spravit porovnanie toho co je v katastri a toho co sa ma zbierat tu?)

Vsimol som si v materialoch, ze udaje budu brat aj od spravcov. Otazka na slovensko.digital (@jsuchal, @mtruban) : Co tak oslovit spravcov bytov na Slovensku a upozornit ich na to, co sa chysta (aj na nich) a idealne ziskat dalsiu skupinu obcanov, ktora bude vyvijat tlak. Neviem nakolko relevantne a reprezentativne su tieto organizacie, ale po zbeznom googleni som nasiel toto http://www.asbd.sk/ a toto (zdruzenie SVB) http://www.zsvb.sk/

@filip bolo by super, keby si to spravil aj ty. sila tejto komunity je to, ze kazdy trosku nieco pomoze. pretoze my nemame tolko zdrojov a casu. ale ked nas bude vela nezavisle si robit na veciach, tak zrazu budeme mat obrovsku silu… cize skus to spravit ty a potom napis ako si pochodil :wink:

Jasne, spravim. Ja som to skor myslel, ci to nechcete oficialne za SD komunikovat. Ale vlastne blbost, napisem im a hodim link na tento fred. :slight_smile:

1 Like

Aj ste to citali? Kapitola 1.3 - zoznam organizacii a ich systemov na ktore sa to ma integrova,… Ak si precitate iba zadpis a mate zaujem iba kritizovat, tak potom GO! Hater gona hate! Kapitola 2.2, trvanie projektu je 6 rokov ale realizacia je iba 18 mesiacov a z toho posledne 3 su na pilotnu prevadzku, 3 na analyzu, 5 na testovanie, cosi sa tam prekryva a iba 10 mesiacov na implementaciu. A ta cena obsahuje aj 24x7 support pocas 5 rokov. Kto vie co toto stoji zisti, ze na ten projekt zase tolko penazi nieje.

v com bude prinosom takyto projekt pre beznych ludi?

1 Like

To je ina otazka, ale informacne systemy statu niesu urcene iba pre obcanov, ale aj pre uradnikov :wink: A dalsia otazka je co to pomoze tymto uradnikom, to uz posudit neviem, ale co o tom projekte viem tak asi nie tak vela aby sa to za tu cenu oplatilo. Problem je skor s prilisnymi narokmi projektu na HA a support, a v skutocnosti by sa asi dal urobit lacnejsie ak by tie naroky neboli take prehnane.

Suhlasim. Podme sa bavit relevantne.

Ciele projektu su taketo:

Základným cieľom Registra bytov je získať a následne poskytovať transparentné, aktuálne a
komplexné dáta o bytových budovách, a to na regionálnej ako aj celoslovenskej úrovni. Základnou
úlohou registra je poskytovanie informácií o stave bytového fondu v SR. Informácie bude MDVRR SR
využívať pri nastavovaní bytovej politiky štátu v oblastiach súvisiacich so zvyšovaním celkovej úrovne
bývania, zabezpečovaním dostupnosti bývania, zlepšovaním technického stavu bytových budov,
znižovaním energetickej náročnosti a pod. Register bytov bude slúžiť aj verejnosti poskytovaním
verejne prístupných informácií prostredníctvom webového portálu. Informácie o bytových budovách,
vchodoch a bytoch, ktoré budú obsahom Registra bytov, sa dajú rozdeliť do nasledujúcich skupín:
 územné charakteristiky (informácie o polohe),
 konštrukčné charakteristiky,
 rozšírené charakteristiky

Cize cielom je prevazne poskytovanie informacii. Ziadna tazka analytika nad datami ktoru by malo v kompetencii MDVaRR, ziaden MDVaRR workflow, atd. Pridana hodnota pre obcana a uradnika je vo forme spristupnenia informacie. No proste register.

No, a kedze podstatna cast datovej zakladne pre tento register uz existuje v Katastri (kapitola 1.3), logicka otazka je, nebolo by efektivnejsie radsej rozsirenie IS Katastra o informacie, ktore dnes nedrzi? Naozaj potrebujeme uplne novy IS? A na tuto otazku som v zadani nenasiel odpoved.

Ale kedze sa to planuje z OPII, som si isty, ze v Studii realizovatelnosti sa takejto analyzy dockame…

analytici sami nevedia na co je potrbny takyto register, takze opat to bude iba register na tunelovanie eurofondov, ako vacsina registrov.

su peniaze, tak treba vymysliet registre, evidenciu a najlepsie ked povinou buzeraciou budu vlastnikov a uzivatelov nutit k naplnaniu registra.uz sa tesim na tie vystupy registra v podobe ortomapy budovy a jej presnou polohou.

poskytovanie informacii o stave bytoveho fondu je brutalna floskula, pod ktoru sa skryje vsetko. za technicky stav budov zodpovedaju vlastnici a spoluvlastnici, najom sa moze registrovat v KN, konstrukcne charakteristiky ma k dispozicii stavebny urad…

ale sme na Slovensku, kde treba tunelovat a kradnut, som zvedavy, kedy si to ucitelia, sestricky, dochodcovia uvedomia, ze aj vdaka tymto tunelom dostavaju almuznu.

Nesuhlasim uplne, IS katastra je v sucasnosti hlavne geograficky/geodeticky nastroj rozparcelovania SR a vlastnicke vstahy a byty registruje defakto z donutenia (zakonna povinnost). Uradnici na MDAaRR sa naopak zaoberaju byvanim slovace a nemyslim si, ze centralizacia vsetkych udajov do jedneho systemu by vec zjednodusila. Ak chcu/potrebuju system, ok, otazka je aky je prinos a kolko sa do toho oplati investovat. Mimochodom Katastralny portal je este stale vo vyvoji a bezia zmluvy, ktore len tak lahko nezmenis. V danej chvili je stat co sa tyka katastra v lepsej pozicii, lebo zazmluvnene firmy nedodali nacas co mali a vo velkom sa tam prerabaju veci.

pobavila ma tato veta. vkladom do katastra nadobudnete vlastnicke pravo k nehnutelnosti. ucinky prevodu vlastnictva tak nastavaju dnom, kedy vam uradnik vyznaci vkladovu dolozku. takze KN ma zmysel. kedysi plnili ulohu katastra pozemko-knizne zaznamy a rozhodovali o zapisoch sudy.

z tohto registra budu mat uzitok iba konecni beneficienti

  1. prinosy a naklady - suhlas. Toto by mala riesit Studia, ale ocividne sa obstarava este predtym ako je schvalena
  2. Na katastri bezia zmluvy. Ved nech bezia. To neznamena, ze sa neda robit dalsi rozvoj cez novu zmluvu, pokojne aj s novym dodavatelom…

Jednoducho - zhodneme sa asi v tom, ze MDVaRR nakupuje nieco, co by sa mozno dalo spravit aj inak a mozno aj lacnejsie. A zatial som nikde nevidel, ze by sa nad tym aj realne zamyslali.

Ziadne zhodnotenie alternativ. Zase len obhajoba jedneho riesenia.

Po dlhsej analyze asi ano. Struktura dat na katastri je evidentna cez ich rozhranie a tento novy system ma definovanu strukturu v sutaznych podkladoch. Najvacsi problem je ze ani neanalyzuju vyuzitie udajov z katastra, pretoze tie dalsie udaje co chcu zbierat su len dalsie atributy entity byt. Cize jednoduchsie a lacnejsie je prevziat kataster strukturu a rozsirit si ju o ich atributy, Skratka samostatny system Registra bytov je uplna blbost. Ale to by im asi na MF tiez povedali keby museli urobit studiu.

Co vidim ako najvacsi problem je ze vedome obchadzaju MFSR a AKVS a obstaravaju nieco co sa mozno ani nebude dat preplatit z OPII a nakoniec to budu musiet zatiahnut zo statneho rozpoctu. Inak som celkom zvedavy ci to obstaravanie preslo predbeznou financnou kontrolou kedze nema zabezpecene financovanie z OPII. Zrejme tam je poruseny/ ignorovany aj tento zakon a ten co sa tam za predbeznu financnu kontrolu podpisal aj postihnutelny…

1 Like

o aky zakon a proces sa jedna? Pretoze obstaravani, ktore sa spoliehaju na OPII, ale nemaju schvalene studie, je viacero…

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-502

502/2001 Z. z. Zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite

§ 9
Predbežná finančná kontrola
(1) Predbežnou finančnou kontrolou sa so zameraním na hospodárnosť, efektívnosť, účinnosť a účelnosť pri hospodárení s verejnými prostriedkami overuje súlad finančnej operácie alebo jej časti s
a) rozpočtom orgánu verejnej správy,
b) rozpočtom na dva nasledujúce rozpočtové roky, ak ide o realizáciu verejného obstarávania podľa osobitného predpisu18ag) v orgáne verejnej správy, ktorým je štátna rozpočtová organizácia, a ak sa výdavky na tento účel vynaložia aj počas nasledujúcich dvoch rozpočtových rokov,
c) osobitnými predpismi,1)

(4)** Finančnú operáciu alebo jej časť nemožno vykonať alebo v nej pokračovať, ak finančná operácia alebo jej časť nie sú v súlade so skutočnosťami uvedenými v odseku 1**. Finančnú operáciu alebo jej časť možno realizovať až po odstránení nedostatkov zistených predbežnou finančnou kontrolou alebo po prijatí účinných nápravných opatrení.

1 Like

Pozor, ZakonyPreLudi.Sk nemá aktuálne verzie zákonov.
Aktuálne a oficiálne by mali byť na Slov-Lex.Sk.