Slovensko v Indexe dospelosti otvorených údajov (ODMI)

Skvelá práca :+1:

Dostali sme na review navrh hodnotenia ODMI (v prílohe). Budeme radi za vase nazory, postrehy, ci sme naboli na seba prilis prisni :slight_smile: Nase komentare mame EU dataportalu zaslat 30.9., tak o vas pohlad prosim do 29.9., nech si to este v Datovke stihneme prejst a skonsolidovat aj s nasimi navrhmi. Dakujeme :slight_smile:

Attached you will find the provisional scoring for your country, after the data.europa team’s first analysis of the responses. Below are a few instructions that will help you read the results.

  • The purple row at the top contains your overall score. The scores per sub-dimension and per question are provided as well, further down in the sheet.
  • In case there is a score highlighted in yellow with text in green, you have received extra points based on the additional information in text you provided.
  • In case there is a score highlighted in yellow, you have not provided sufficient additional information. Your original answer is included, if applicable, and a comment is provided as well (e.g. “Additional information is missing” or “Additional information is insufficient”).SK_Slovakia_Preliminary Score_Open Data Maturity Assessment 2021.xlsx (90.3 KB)
1 Like

Ahojte,

otázka 36.
Alvaria - publishing articles on open data on webpage www.alvaria.sk, providing education for civil servants, students, NGO, developers (https://www.alvaria.sk/kurz/otvorene-data-v-samosprave/), creating usecases/applications/visualisations with open data (Open Data aplikácie | Alvaria - občianske združenie), organizing events, workshops, networking stakeholders in “Open Data Net” (Open Data sieť | Alvaria)
otázka 52. MHD Prešov (mhdpo.sk)

1 Like

Ahojte,

pred pár dňami sa publikoval nový ODMI index pre rok 2021. Slovensko v tomto indexe za posledné roky postupne klesalo a bohužiaľ, ďaľšie klesnutie o 5 miest má za výsledok, že za rok 2021 je, že v ňom posledné :cry: (celkovo predposledné, ale v EU posledné). Myslím že je to určite naša veľká hanba (štátu), ale asi aj pravda zároveň. Prinajmenšom je teda veľmi blízko k pravde.

image

Aby som trochu vysvetlil, meranie indexu je subjektívne. Dotazníky si vypĺňajú jednotlivé krajiny samy, a tento krát, za Slovensko som to robil ja. A musím sa priznať, že som sa tým dotazníkom ani trochu nemaznal, nemal som ambíciu fabrikovať interpretácie. Riadil som sa pravidlom, že v prípade pochybnosti som označil že to nemáme. Kedže som mal na toto obmedzený čas, určite sa mohlo stať, že niečo som mohol nechtiac zle ohodnotiť, a vo výsledku sme mohli byť o pár miest hore.

Dôležitú vec čo by som chcel povedať je, že index nemeria či máme nejaké otvorené údaje, pretože celkom pekný základ určite máme. Index sa skôr sa zameriava na ich celkové implementovanie a použitie v spoločnosti na národnej úrovni v konkrétnych situáciách a stratégiách. Toto si myslím nie je ešte zo strany štátu dominantné. Opendata podľa mňa stále ťahá nepomerne viacej aktivizmus na rôznych úrovniach, než samotný štát. Pritom opendata je jeden z pilierov fungovania egovernmentu. Nie ako odkladisko dát ale ako reálna množina živých údajov, ktorá sa primárne musí používať inými systémami verejenej správy (pri integrácii), až potom komerčným sektorom (biznis aplikácie), či výskumom. K nám toto ešte v podstate neprišlo.
Na druhej strane treba povedať, že dobré kroky by tomu pomohli napomôcť. A tu je priestor.

OK, už nemôže byť horšie. Jedine teda, že by sme sa v ďaľších rokov neodrazili od dna. To si samozrejme nepripúšťame, pretože sme v dátovke naštartovali novú stratégiu ako sa posunúť v otvorených údajov. Nie je to o obroských plánoch, ktorými ohúrime ostatné štáty EÚ ako vieme veci vymyslieť. Je to o dobehnutí štátov EÚ. Je to o tom, že chceme mať portál ako v inej EÚ krajine, bez bižutérie, a chceme aj do zákona a vyhlášok implementovať princípy, ktoré tam majú už len napr. naši bratia Češi. V opendátach nás proste čaká pár rokov povinná jazda, ako to robili iné štáty. Teda aspoň to je momentálny plán.

Čiže v najbližšej dobe náš čaká podrobná analýza indexu a najmä identifikácia potrebných politík, zákonov, princípov, ktoré je nutné zaviesť na národnej úrovni. A na to už moc času nemáme, pretože prvé zozbieranie údajov býva už v priebehu prvej polovice roka 2022.

Ak Vás to zaujíma čo plánujeme konkrétnejšie robiť, tak sa pripojte najbližší utorok 14.12. na pracovnú skupinu OpenData.

2 Likes

Pripadá mi to dosť ako seba-bičovanie. Porovnaj slávne Estónsko: svoj portál spustili v 2018, aj tak stále nefunguje (alebo aspoň teraz dáva úplne anti-UX hlášku viď. obrázok), avšak aj tak majú v tomto indexe v kolónke “portal” skóre 620 (z 650), za “portal usage” a “portal sustainability” majú plný počet bodov (!). Zato Slovensko má za portál 320 bodov.
image

1 Like

Ahojte, tak pozeral som detailnejšie kvôli nášmu newslettru to hodnotenie a vyplynuli mi z toho hlavne tieto problémy:

  • je žiadúce zameranie na dôležité typy datasetov (real-time, s vysokou pridanou hodnotou, s vysokým potenciálom na znovupoužitie),

  • absencia hodnotenia vplyvu otvorených dát,

  • absencia monitorovania používania portálu,

  • absencia procesov na zlepšovanie portálu.

3 Likes

Tak co si pamatam este “z cias Pellegrioniho”, tak ciel bol “byt v prvej 5”. “byt v prevej” sa nepodarilo, ale “5” sme teda dosiahli. OK, tolko k ironii.

Tu by mohol byt hned prvy kamen urazu: kontinuita. Ak to kazdy rok za SR vyplna iny clovek, tak nam poskocia metriky aj bez toho, aby sa pri realnom vykone pohlo prstom.

Tu si dovolim trochu nesuhlasit, tot ak sa bavime o metrike “impact”. Mne sa “impact” naopak paci, lebo neriesi pocty datasetov, ci ich technicke parametre, alebo pocty klikov/stiahnuti. “Impact” sa totiz pozera na to, ake efekty z tych udajov vznikli.

U nas ideme skor po “lahkych” a (najma) “nekonfliktnych” udajoch. A zaroven nadalej akosi nechapeme, ze “zverejnenie” nie je jednorazovy ukon (=nahrat niekam subor) ale proces (=nahrat niekam subor a nasledne to ho udrziavat aktualny). Tym padom “impact” nizky.

Prikladom c. 1 nech je napr. Výkaz o uskladnení jabĺk a hrušiek - Výkaz o uskladnení jabĺk a hrušiek -data.gov.sk :

  • 8 rokov bez aktualizacie
  • samotne CSV → “error 404”
  • potencial na “impact” (analyzy, sluzby, …), ktore by nejako vyznamne zasiahli vacsiu cast populacie asi nejaka je, ale mala
  • a medzicasom ignorujeme vyrazne vyssi potencial inych dat, po ktorych roky volame (vid napr. https://utopia.sk/wiki/display/~pha/2015/03/15/Prioritne+datasety+2015 ), vid …

… prikladom c. 2 nech je Register Adries - Register ulíc - #23 by Val

  • zaujemci su, potencial velky, ale nie a nie to udrzat v pouzitelnej dostupnosti a kvalite

T.j. za mna +1 k tomuto:

Ale uznavam, ze “impact” je tazsie zistitelny a meratelny. Zaroven je vsak aj tazsie ho falsovat ci ohybat, kedze tie benefity musia byt vcelku ocividne aj laikom, ak by boli vykazane ako “velke”.

Tip c. 1 na zistenie “impactu”, ktory ma verejna sprava “pod palcom”: Statna aj verejna sprava teraz rozbiehaju rozne “data menezment” projekty. Tam o.i. slubuju, ze tym, ze vyuziju data inych subjektov, tak nieco usetria = impact. T.j. mozeme z toho vybrat tu podmnozinu, ktora vyuzije tada v rezime “open” (statisticke a ekonomicke uazovate, atd.) a kedze ma MIRRI tak ci tak v naplni prace sledovat tie IT projekty, tak o.i. teda moze odsledovat, ci tie slubovane uspory boli dosiahnute. A ak ano, tak ich neskor vykazat ako “imact” do ODMI.

Tip c. 2: Ked uz niekto z VS riesi “tech. support” k Open Data RA z roznymi ludmi, tak moze z casu na cas zvrtnut debatu aj na temu “kto ste”, “na co to pouzivate”, “ake benefity z toho mate vy”, “ake benefity z toho maju vasi zakaznici/pouzivatelia”, …? Jasne, nie vsetci na to odpovedia, ale vhodne metodicky podchytene to predsa len moze pomoct zdokladovat dalsie konkretne “impacty” a aj tie mozeme vykazat do ODMI.

Tot teda konkretne namety k:

2 Likes

ako som si pozeral tie jednotlivé položky hodnotenia, tam v mnohých prípadoch ani nejde o to že tie dáta majú nejaký impact (ťažko merať, ťažko porovnávať medzi krajinami) ale o to že sa snažíme zistiť ich impact :slight_smile: čiže o to jednoduchšie získať body :slight_smile:

1 Like

Ahojte,

hľadám feedback zo strany odbornej komunity v rámci medzinárodného hodnotenia Open Data Maturity Index (ODMI), ktoré realizuje EK prostredníctvom portálu data.europa.eu. ODMI hodnotí úroveň vyzretosti štátov v štyroch dimenziách: open data politiky, portál, vplyv dát a kvalita dát. Štúdia rozdeľuje krajiny EÚ27+ do štyroch skupín: od štátov, ktoré určujú trendy po začiatočníkov.

Momentálne prebieha hodnotenie pre rok 2022.

Vzhľadom na to, že dotazník ODMI je veľmi komplexný a my nemusíme vedieť o všetkých iniciatívach v štáte, v rezortoch, v sektoroch, rada by som Vás poprosila o pripomienkovanie.

Draft vyplneného dotazníku za rok 2022 nájdete na tomto mieste:

(hárok 3 „Open Data Maturity Dimensions)

Ak by ste mali akýkoľvek feedback, môžete vkladať komentáre do Excelu, napísať tu vo vlákne, príp. mi poslať pripomienky emailom na iveta.hupkova@mirri.gov.sk v termíne do 22.6.

Vopred ďakujem :slight_smile:
Pekný víkend všetkým
IH

1 Like

Ahojte, 30.9.2022 robí data.europa.eu team Webinár na tému Meranie vplyvu otvorených údajov v EÚ, tj. niečo v čom máme napr. v indexe ODMI minimálne body (čo nás najviac ťahá dole v rebríčku).

Prikladám pozvánku:
20220930_data.europa academy_webinar ´Measuring open data impact in Europe` (1).pdf (197.8 KB)

ak by sa chcel niekto zúčastniť, webinár je voľný, tu je registrácia:

All right, takže už vyšlo predbežné ohodnotenie indexu ODMI 2022, v ktorom sme získali 1583 bodov, a 280 je ešte neistých. Do 4. októbra môžeme dodať vysvetlenia a zabojovať aj o tých 280 bodov.

Môj odhad je, že ani tento rok to veľká sláva nebude:

  • meranie vpyvu otvorených údajov sme ešte nenaštartovali (ale vkladáme do tejto úlohy veľkú nádej, výsledky snáď budú ku koncu roka)
  • body, ktoré sa týkajú portálu získame až po projekte OD2.0, čo bude koniec roka 2023.

Ak Vás tam niečo upúta Vašu pozornosť, dajte nám plís vedieť. My sa samozrejme pokúsime o tie body zabojovať, ale iba v prípade že máme dané veci skutočne implementované.

SK_Open Data Maturity_Questionnaire 2022_PreliminaryScore.xlsx (235.4 KB)

Príklad prvej neuzavretej otázky:

Ahojte, MIRRI aktualizovalo Akčný plán pre zlepšenie postavenia SR v rebríčkoch otvorených dát. Zamerali sme sa najmä na Open Data Maturity Index, kde sa chceme do 2 rokov dostať na priemer krajín EU, do kategórie Followeri.
Pripomienkovať môžete do 31.12.2022 na e-mail marketa.simoni@mirri.gov.sk.

2 Likes

Dakujem za postu tu na Platforme a aj za dokument a komunikaciu okolo toho. Bodaj by to bol strandard pre cely eGov.

K samotnemu dokumentu nemam nic, takze len par nazorov sem:

ODMI: Impact

Dakujem, ze ste ohladom “impact” zmapovali, ako to riesia ini.

IMHO nie velmi dobre je to, ze vcelku mnohi si to “zlahcili” na “spocitajme pocet stiahnuti”. Pozitivne je, ze niektori to ponali ako osvetu. A este lepsie je, ze niektori robia prieskumy a studie ohladom realneho vyuzitia a kvantifikuju/odhaduju ekonomicke a ine prinosy.

T.j. som viac za vyskumy a prieskumy, menej za pocitanie stiahnuti. A pripadne viac aktivne pracovat na zbere pre Aplikácie -data.gov.sk .

(a k analytike webstranok pripojim toto: Is Google Analytics illegal in Europe? )

OURdata

Ten vcelku “tne do ziveho” v tom, ze pomenuva nedostupnost (alebo zlu dostupnost) konkretnych udajov.

Vcelku dlho sa tu tocime okolo toho, ze “nevyznamne” (malo impact-ove) datasety sa zverejnuju, ale “dolezite/ziadane” veci su casto vecou “dhodobeho sporu” a zverejnovane nie su (alebo su, ale formou, ktora nesplna elementarne standardy a stazuje pouzitie). Vid aj opakovane preieskumy najziadanejsich datasetovb (mnapr. https://datalab.digital/toto-su-najziadanejsie-datasety-pre-rok-2021/ ), ze ktore polozky sa dlhodobo opakuju.

Mam za to, ze ak ludia niektore data chcu, tak tam zrejme bude nejaky impact, t.j. zverejnit a nasledne follow-up (t.j. hackatho, prieskum, oslovenie, …).


A odbocim od hlavnej temy, ale aby sa pripadne nezabudlo:

Niektore rebricky su starsie (typicku OURdata) a medzicasom bol posun. Napr. sa v reporte spomina “statny rozpocet”. Ten uz z nejakej casti (IMHO velkej) zverejneny je, len to treba “vykazat”: Rozpočet.sk - Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Na tento priklad sa da naviazat v suvislosti s uz spomenutym https://datalab.digital/toto-su-najziadanejsie-datasety-pre-rok-2021/ . Tam sa o.i. spominaju “Príjmy obcí (FIN 1-12)” co je nieco, co by rozpocet.sk mal byt schopny zabezpecit vcelku rychlo a lacno, kedze AFAIK udaje v tom systeme su aj za samospravu, len nie su (plne) dostupne cez API, kedze chyba “politicke rozhodnutie” (t.j. cosi typu, ci MF SR moze toto zverejnit za obce a ci na to treba ich vyslovny suhlas alebo nie).

4 Likes

Áno, určite sa netreba zameriavať len na počet stiahnutí, dôležité bude zbierať tie use casy a najmä tie ďalej analyzovať. K tým prieskumom najžiadanejších datasetov je problém ten, že neexistuje autorita alebo zákon, ktoré by ministerstvo donútili aby zverejnilo nejaký dataset, ktorý vieme že je žiadaný mohol by mať impact :slight_smile: Teraz je to skôr na tom založené, že si samo ministerstvo povie že by to mohli urobiť (čo trvá obvykle x rokov)

Podľa mňa existuje. Keďže konzumenti štátnych dát sú normálne používatelia, tak je povinnosťou každého štátneho projektu takýchto používateľov identifikovať, popísať ich potreby a následne ich projektom pokryť.

Máme na to dve vyhlášky, čo sa tomu venujú. Týka sa to gui, open api a teda aj open data (špeciálny prípad open api).

1 Like

Aké vyhlášky myslíš? :slight_smile: Viem akurát o Vyhláške Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy kde sa popisujú skôr technikálie. V infozákone je uvedená možnosť publikovať aj dáta v rámci opakovaného použitia. Máme potom OGP, čo však nie je zákon ale materiál prijatý uznesením vlády a zatiaľ nevidno že by Splnomocnenec bol dosť silný aktér aby toto vymohol.

a

Podľa mna si toto Mirri zatiaľ úplne neuvedomilo, ale toto je silné kladivo na sekanie scope, zvažovanie open api aj dáta…

1 Like

:point_right: Ahojte. V piatok bude zaujímavý webinár data.europa.eu, na ktorom okrem iných tém odprezentujú svoj progress aj dve vybraté krajiny, ktoré sa výrazne posunuli v téme otvorených údajov. Slovensko je jednou z nich. V indexe ODMI sme postúpili o 19miest! :point_left:
image

4 Likes

Zaznam z webinaru? Nenasiel som na uvedenom linku. Alebo aspon link na SK prezentaciu? Dik.

2 Likes