Register Adries - Register ulíc

organizacne si to velmi neviem predstavit, co by bolo cielom ? Aby skoly overili vsetky adresne body ?

ja som nepisal nic o adresnych bodoch, ale aby vyuzili diplomantov na realnu pracu, ktorej vysledkom budu diela, na ktore nik nema cas. Diplomanti popri tom mozu robit dalsi vyskum a napriklad vytvarat tak dolezite data pre kvalitu procesov rozhodovania. Ked vezmes 8 diplomantov z kazdeho kraja jeden, kludne moze vramci svojho regionu robit aj pracu v terene. Plno tych električkovych škol vymýšľa podivne temy diplomoviek, lebo musia a pedagogom už dochadzaju napady… .tak im s tym treba pomoct.

Potom to nie je diplomovka, to moze robit hocikto, koho najmes, tak nespominaj diplomantov, studenti aj nizsich rocnikov si mozu privyrobit drobne

Ja som myslel na stredné stavebné školy, ak by im zakúpili techniku tak sa aj naučia, aj urobia užitočnú vec.

Podľa https://data.gov.sk/dataset/register-adries-register-vchodov je práve aktuálnych 1 616 991 adries z toho 411 548 je bez adresného bodu GPS (25%).

Na stavby do roku 2015 malo zameranie zabezpečiť MV https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/125/20150701#paragraf-14 na nové stavby si zameranie platí stavebník.

Z 411 548 adries bez GPS rozpis podľa rokov kedy sa menil údaj v registri a ako vznikol posledný platný záznam.
bezGPS

Všetky adresy bez GPS podľa okresov v tabuľke
bez_GPS_do_2015.ods (25.9 KB)

1 Like

Vec sa da aj zredukovat na yrzne lahsi problem:

a) vymysliet diplomovku, ktora zapada do vacsieho celku
b) urcit, ze vysledok bude pod EUPL (kod) ci CC0 (data)

Ak si dobre pamatam, tak na MatFyz BA niektori vyucujuci nemaju problem zariadit Open Source licencovanie vystupov studenstkych prac.

no a mame tu hned par napadov na vyzvu UPVII … Moja manzelka uci napriklad informatiku … ale s eID za 4 roky ziadneho studenta robit nenaucia. Slovensko.sk a elektrnicka komunikacia je pre 18 rocneho maturnata spanielskou dedinou (aj pre ucitelov a riaditelov) … co takto aj toto zaradit do osnov namiesto toho aby celu tridu ucili programovat ? Aj tak ich programovat nenaucia a aspon by sa cas vyuzl lepsie … :slight_smile:

1 Like

Nemyslím si že študenti sú “lacná pracovná sila”. Ak sú diplomovky oničom, treba ich zlepšiť a nie “používať študentov”. Btw. @Jody diplomová práca nie je majetok školy, nie je to vôbec majetok, autorské práva má iba autor = študent.

Pokiaľ viem, vecný gestor RA na MVSR má celkom dobrý prehľad o chybách a venuje tomu fakt veľa energie aby sa vychytali. Problém je, že to nie je databázka kde si večer sadneš s čajíkom a “opravuješ chyby”. Údaje za ktoré zodpovedajú (zo zákona) obce, musia opraviť -resp. minimálne odsúhlasiť zmenu- obce.

Na doplnenie chýbajúcich GPS údajov malo už MVSR vyčlenené peniaze, majú sa hromadne nakúpiť z existujúcich komerčných databáz. Pokiaľ sa teda nič nezmenilo. Keďže RA má byť použitý pri sčítaní ľudu o rok, všetkým je jasné že tu treba kvalitné údaje.

Slovenský autorský zákon upravuje v súvislosti so školským dielom kontraktačnú povinnosť autora voči školskému zariadeniu, obmedzenie autorovho práva použiť svoje dielo a poskytnúť inému licenciu oprávnenými záujmami školy ako aj právo školy použiť školské dielo pri bezplatnom plnení úloh patriacich do predmetu činnosti školy …

Toto tiez pocujem prvy krat. V zakone vidim toto.

(2) Do autorského práva nezasahuje škola, ktorá bez súhlasu autora použije školské dielo pri bezplatnom plnení úloh patriacich do predmetu činnosti školy.
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-185

A potom este toto

Aké práva má žiak, ktorý vytvoril dielo na splnenie svojich povinností. Aké práva má škola?

Školské dielo

K vytvoreniu autorskoprávne chránených diel dochádza aj v prostredí školy. Deti, žiaci alebo študenti tvoria školské diela (napr. diela v rámci SOČ na strednej škole, bakalárske práce, diplomové práce a pod.) na splnenie svojich školských alebo študijných povinností, ktoré majú na základe ich právneho vzťahu ku škole.

Škola vynaloží určité náklady (poskytne nástroje, zariadenie, energie atď.), čím pomôže žiakovi alebo študentovi vytvoriť dielo a on ako autor je následne na návrh školy povinný uzavrieť so školou nevýhradnú a bezodplatnú licenčnú zmluvu . Licenčná zmluva slúži škole, aby mohla školské dielo použiť spôsobom, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný.

Keďže licenčná zmluva, ktorú uzatvára autor so školou je nevýhradná, autor môže ďalej k svojmu školskému dielu uzatvárať licenčné zmluvy, a to aj za odmenu (t.j. autor školského diela môže udeliť tretej osobe odlišnej od školy súhlas, že môže použiť jeho dielo a môže si dohodnúť za takéto použitie aj odmenu). V prípade, ak autor školského diela získa takýmto spôsobom nejakú odmenu, škola sa môže dožadovať náhrady nákladov alebo ich časti, ktoré vynaložila na vytvorenie školského diela.
https://www.dusevnevlastnictvo.gov.sk/web/guest/autorske-pravo

Inak diplomovka, bakalarka je na toto asi zly napad. Vacsinou sa robi dlho analyza, nasledne implementacia. Ak by islo len o to identifikovat nejake chybne data, tak to je skor uloha na cvicenie/odb.praktikum. Problem je vsak skor mimo toho, ze by sa o problemoch nevedelo. Aj my nahlasujeme chybne data v RPO trebars statistickemu uradu a trva to mesiace kym sa to opravi (kontaktovat musia ORSR, ZR…)

Autor stale zostava autorom, to sa nikdy nikomu beda odobrat. Ale su autorske prava a majetkove prava. Majetkove prava sa upravuju bud Licencnou zmluvou (tu vacsinou kazda skola ma vlastnu a nie je v prospech autora, ale vacsinou v prospech skoly co ma aj svoju logiku a studenti vacsinou sa nepoytaju a nedebatuju o texte tejto zmluvy, tu predpise skola) alebo je mozne podpisat studentom Vyhlasenie autora zavercnej prace o nespristupneni diela (ale to si musi temu vymysliet sam alebo mu ju vymysli 3. aj komercny subjekt, samozrjeme skola mu ju musi schvalit) a vtedy vsetky majetkove prava ma bud student alebo subjket kt. mu tu pracu zadal (to uz sa skola ked to schvali tak ju to nezaujima). Skola je nadobudatel ci pouzivatel diplomovej prace, student je autor (moze to byt komplikovanejsie, pretoze je otazka ci je to samostatne dielo alebo len cast, 2 pracuju na 1 cleku (lazdy ma svoju cast) alebo vychadzali z predchadzajucej prace a neico dopracovali). Ano je licencna zmluva nevyhradna (autor moze informovat o tom, citovat, zverejnovat), na obchodne ucely to nepouziva ani student ani skola (ak sa nedohodli)

• Nuž, “majetkové práva” sú časťou autorských práv, viď. §17 AZ.
  • Neviem čo je to “v prospech školy”, ale majetkové práva nie sú prevediteľné a (autor) sa ich nemôže vzdať, viď. §20.2 AZ.
  • “Vyhlásenie … o neprístupnení diela” nemá žiadny vplyv na to, ako ďalej si môže študent/autor so svojou dipl. prácou/dielom nakladať.
  • Dipl. práce majú byť vypracované samostatne, čiže autor má byť vždy iba ten študent, ktorý ju robí. To že “viacerí pracujú na rovnakej téme” s autorskými právami nesúvisí, tie sa nevzťahujú na tému, výskum, vzorce, nové objavy atď., autorské práva pokrývajú text práce ako literárne dielo, prípadne ešte obrázky/multimédiá v tej práci, alebo snáď nejaké dizajny. Ak študent kopíruje text (nie myšlienky) z predošlých prác nad rámec citácie (na čo je výnimka viď. §37 AZ), tak je automaticky problém takú prácu akceptovať, volá sa to plagiát (plus jasné že sú špeciálne prípady kde to tak nie).
  • Ešte samozrejme môže vzniknúť iný typ zákonom riešených situácií, napr. vynález (patentové právo), obchodné tajomstvo atď., ale keď sa tu bavíme o Registri adries, tam toto asi nehrozí.
  • Nevýhradná zmluva znamená, že študent si môže ďalej “robiť čo chce” (rozumej: uzatvárať ďalšie lic. zmluvy) aj v oblasti upravenej touto zmluvou, napr. študent to môže bez problémov aj “predávať” ďalej. Potom je otázka náhrady pre školu, ako tu poslal Jano.

Ale v pohode sa vráťme k Registu adries…

zdravim, nevie ma niekto prosim vas poradit kontakt na cloveka, ktory sa stara o register adries?
Jeden den su data OK, druhy nie… Rad by som to s nimi nejako prebral, ze kde je problem. vdaka

Problém je opísaný tu Register Adries - Register vchodov
Používajú starú verziu https://ckan.org/ z roku 2015 a ten problém bol opravený vo verzii z roku 2018.
Takže ostava jedine po stiahnutí skontrolovať koľko je tam jedinečných riadkov ak je málo zahodiť a skúsiť znovu na druhý deň či budú správne.
Za posledných 11 dní boli len 2× správne publikované dáta.
2021-11-06 vchody importovane 5572302
2021-11-07 4735088 vchody chyba
2021-11-08 4502285 vchody chyba
2021-11-09 4502285 vchody chyba
2021-11-10 3262833 vchody chyba
2021-11-11 3262833 vchody chyba
2021-11-12 4551041 vchody chyba
2021-11-13 4551041 vchody chyba
2021-11-14 4874136 vchody chyba
2021-11-15 4874136 vchody chyba
2021-11-16 vchody importovane 5577485
2021-11-17 3788542 vchody chyba

1 Like

@Val dik za info, tak to som mal sakra stastie, ze ked som sa s tym hral prvy krat, tak som mal dobry dataset.

Od včera začal vypadávať register adries publikovaný na data.gov.sk.
Pri stiahnutí súboru chyba 404, potom po opakovanom pokuse stiahne, inokedy chyba 409

Ešte odkazy na ulice

Tabuľka zmenených ulíc predtým bola na
https://data.gov.sk/dataset/f2b3af7a-b4d4-45d7-9605-29fa5d7ad115/resource/0124718e-1843-487b-b7c0-4acb48d7e68d/preview

Už to funguje.

Momentálne od 19.4.2022 sú publikované poškodené dáta v tabuľke vchody.

1 Like

Denná aktualizácia prestala fungovať od 1.5.2022 a celá stránka je spomalená hádže chyby 500.

1 Like

Denné publikovanie registra adries sa obnovilo. Tabuľka vchody ostáva naďalej poškodená od 19.4.2022.

1 Like