IDSK: Pripomienkovanie novej hlavičky

Zdravim,
v Slovensko IT dlhodobo spolupracujeme s Briskom na rozvoji a prevadzke statneho dizajn systemu ID-SK. Aktualne pracujeme na navrhu novej hlavicky na ktoru sme dostavali mnoztvo negativnej spatnej vazby ci uz pri konzultaciach s OVM, alebo v reakciach od laickej verejnosti.

Nasim cielom bolo navrhnut jednu hlavicku, ktora by zjednotila vizualne aj interakcne weby napriec celym digitalnym ecosystemom obcana (od ministersiev, uradov, projektovych webov po digitalne sluzby). To ako sme sa s touto ulohou popasovali spisali moji kolegovia do tohto clanku - https://slovenskoit.sk/evolucia-hlavicky-id-sk/

Budeme radi za precitanie a kazdu spatnu vazbu. Jedna sa momentalne o koncepcny navrhu a hlavicka bude do dizajn systemu zapracovana az po vyhodnoteni spatnej vazby a zapracovani vsetkych relevantnych komentarov.

3 Likes

No fajn, určite to je ciste a pekné a národné. Ja len že to fakt tu nie sú podstatnejšie veci na riešenie co sa týka štátnych webov ? už len keď si vezmem mirri s chaoticky rozmiestnenymi, neúplnými informáciami v ktorých sa ani nedá vyhľadávať…mi pekná trikolora v hlavičke nijak nepomôže. Alebo som niečo nepochopil?

7 Likes

Kvalitu webov jednotlivych OVM z nasej pozicie bohuzial nedokazeme priamo ovplyvnit. Za to su zodpovedni ich vlastnici.

Verime vsak, ze vdaka kvalitnemu dizajn systemu, s kvalitne navrhnutymi komponentami dokazeme ich kvalitu ovplyvnit aspon nepriamo.

Preto budeme radi za kazdy konstruktivny feedback.

zlyhavaju zakladne piliere elektronizacie …

1 Like

Fajn čítanie, páči sa mi, že sa ide na to takto systematicky a výsledok vyzerá dobre :slightly_smiling_face: Ale chcelo by to vidieť v praxi, to povie viac…
Dúfam však, že čoskoro budeme môcť vidieť nejakú tú transformáciu, že sa konečne niečo hýbe v súvislosti s ID-SK…
Ale ako píšu vyššie, toto je len kvapka v mori…

Super, takychto blogov “z kuchyne” moze byt aj viac :slight_smile: A nova hlavicka vyzera lepsie.

Ako je na tom nova hlavicka s pristupnostou? Daju sa taketo ‘rolovacie’ menu dobre pouzivat na citackach?

Chystate sa nejak komplexnejsie riesit informacnu architekturu? Ocenujem, ze obmedzujete pocet poloziek v hlavnom menu, ale 5 × 9 poloziek je IMHO stale dost vela (priestoru pre odflaknutie organizacie obsahu).

1 Like

Pokial je navigacia spravne tagovana a su pouzite ARIA atributy nemal by byt s pristupnostou problem. Kazdopadne skusime este preverit s nasim konzultantom z Unie nevidiacich.

Prioritizacia obsahu je celkovo obrovsky problem - vidime to pri konzultaciach s OVM. Povodny zamer bol vobec drop down nepouzivat - napr. v pripade gov.uk nepouzivaju ani klasicke menu, vacsinu veci riesia formou obsahovej navigacie. V nasich podmienkach to vsak nie je zatial mozne. Vacsina OVM by najradsej okrem primarnej navigacie(s dropdownom) mala aj sekundarnu navigaciu. Pokial by sme takuto alternativu neponukli, OVMka by si tam prirobili nieco vlastne.

Aktualne sa snazime OVMka pri jednotlivych konzultaciach aspon usmernit - doporucujeme zapojenie uzivatelov do tvorby IA, vyuzitie card sortingu, tree testingu a podobnych metod na navrh a testovanie informacnej architektury.

1 Like

na ľavej strane oficiálna pečiatka, ktorá dodáva webovej stránke oficiálnu príslušnosť k slovenskému e-govermentu alebo gestorovi služby.

Tato cast ma zaujala. Lebo same o sebe je to pekna pozvanka na phising.

V US k tomu totiz pridavaju este toto po rozkliknuti. Co sa mi inak moc nepaci tiez, lebo klikat na to moc ludi asi nebude.

Hm, to poukazuje na to, ze netestujete, resp. nejdete podla metodiky samotneho dizajn manualu.

Cize zaradzujete do main branche neotestovane veci?

A este podla mna “spytame sa” konzultanta nie je testovanie… (a uz vobec v tom nevidim nejaku systematiku) :man_facepalming:

1 Like

Ahoj,
dakujem za relevantny komentar. Len pripomeniem:

  • Jedna sa o koncepcny navrh hlavicky (ako bolo spomenute vyssie). Tato hlavicka sa este ani nekoduje, nie to aby bola pridana do main branche
  • Aktualne sme v procese zberu spatnej vazby. My to robime formou publikovania jednoducheho clanku s designami. Snazime sa ziskat co najviac relevantnej spatnej vazby od odbornej komunity a pripadnych business vlastnikov (OVM) - na to vyuzivame mimo priamej komunikacie s OVM aj platformu slovensko.digital. Verim, ze toto je plne v sulade s tym co hovori metodika dizajn manualu
  • Ja nie som odbornik na pristupnost. Na MIRRI taki ludia su. U nas v SKITe mame konzultantov v tejto oblasti. Mozem ta ubezpecit, ze na pristupnosti si davame zalezat. Z mojho pohlad vsak testovat pristupnost obrazkov nedava zmysel. Ovela dolezitejsie bude testovanie pristupnosti realne nakodovanych komponentov.
  • Co sa tyka testovania bude samozrejme sucastou - mozno skuste konstruktivne doporucit akou formou jednotlive komponenty testovat
3 Likes

Ahoj.

Zatiaľ sa jedná o koncept, ktorý sa preveruje a zbiera sa naň spätná väzba. Nakoľko máme snahu byť transparentný a otvorene komunikovať, je tu tento koncept skôr ako bude technicky implementovaný v kóde. Dáva to tak priestor ľuďom vyjadriť sa a nám odchytiť dizajnové chyby.

ARIA a semantické tagovanie už je potom otázka technickej implementácie, ktorá sa vykonáva až keď je samotný dizajn otestovaný a overený.

1 Like

Inak na gov.uk prave bezi A/B test na novu hlavicku. Aha, som v stastnom buckete.

Potom sa to mergne ci ako?

#sinceFebruary21 (akoze ani na to nik neodpisal, len reassign)

Ad priestor na vyjadrenie:
V main branchi? Na live projektoch?! Zmenili ste veci (napriklad farbu) na viacerych projektoch bez toho, aby ste to mali otestovane. A zacinam sa obavat, ze aj bez toho, aby ste o tom vobec vedeli.

Zlta, ktoru spominate nie je vymyslom ID-SK timu. Je to prevzata farba z design systemu Gov.uk, tak ako vacsina farieb, stylov a komponentov. Vo februari 2021 neexistovali na projekte ID-SK kapacity, ktorych ulohou bolo testovat prevzate veci z UK. Koniec-koncov to bol aj dovod preco padlo rozhodnutie design system preberat a nie vytvarat.

V UK sa tejto problematike venuju stovky ludi, jednotlive komponenty a styly vytvaraju a riadne testuju - a my im doverujeme a preberame. Len pred nedavnom bol vytvoreny tim ID-SK (ludia z BRISKu a SKITu) ktoreho cielom je aktivne ID-SK rozvijat a zabezpecovat podporu tak aby sa nestavali podobne veci ako vam vo februari (prispevok bez reakcie).

Redesign hlavicky, ktoru tu riesime je len jedna z prvych aktivit, ktore ma tento tim nastarosti. Mozno, ze v minulosti nefungovali niektore veci tak ako mali, nasou snahou je vsak zmenit to.

Zjavne hlavicku v UK tiez intenzivne riesia. Videl som uz rozne varianty. Napr. aj stranka samotneho design systemu pouziva iny typ navigacie. Podobne si NHS ohlo navigaciu podla svojich potrieb.

Neviem na toto odpovedat - bude sa to riesit v dev. time. Koncept bol, ze sa upstreamuje vsetko nove z gov.uk + pridava sa tam SK vrstva. Z pohladu designu bude vsak ID-SK uprednostnovat len navrhovanu hlavicku.

Toto bolo inspirovane aj australskym design systemom - pouzivaju to podobne ako v US. Mame navrhnutu aj variantu s tym rozbalovanim, zatial sme to nechceli komplikovat. Kazdopadne toto je dobry point a urcite stoji za dalsiu diskusiu.

No problem vidím inde. Pokiaľ sa všetky štátne domény nedostanú pod .gov.sk, tak netuším, čo tam chcete napísať. Lebo útočník si tam napíše, že “toto je oficiálna stránka SR lebo je tu https”.