Identifikátor schránky v autoform/datahub

doplniť do Datahub a Autoform adresy elektronických schránok
Teoreticky má právnická osoba generovateľnú adresu v tvare „ico://sk/36126624”, ale mnohé právnické osoby majú viac schránok. Hlavne ministerstvá a úrady. Takúto databázu má zase ÚPVS. Táto možnosť by mala význam hlavne pre verejnú správu.

Prijimam navrhy ako riesit problem s viacerymi schrankami.

Napriklad tuto top10 ico podla poctu roznych id schranky
image

To prve su napriklad RU - SpravcaWeb spravcovia, pod 151866 sa schovavaju okresne urady, riaditelstva PZ, atd pod 42499500 su danove urady a 30794536 su ustredia prace, soc. veci a rodiny.

Aj je niekde identifikovane, ktora schranka na co sluzi? Napr. ked PO raz vystupuje ako OVM, ked riesi svoju agendu na zaklade zakona a pod. a potom ma rolu napr. ucastnika konania, napr. niekoho zaluje a su mu dorucovane dokumenty/rozhodnutia…

Nie je. Dokonca sa to riesilo aj u nas na skupine pracovnej, ale odpoved na to nie je.

1 Like

Absolútna väčšina tých čo “majú rovnaké IČO” sú organizačné zložky právnickej osoby alebo OVM bez právnej subjektivity.
Tam aj podľa zákona o e-Gov §3.n identifikátor osoby jej IČO, pre organizačnú zložku "súbor znakov pridelený podľa osobitného predpisu"
V URI schránky sa pre organizačné zložky používa pokiaľ viem konvencia ico://<ico>_<id org zlozky>/.

Podľa §11.1 sa ešte schránky robia aj:

  • subjektu medzinárodného práva - jeho identifikátor je národná obdoba IČO tam odkiaľ prichádza (čiže náhodná postupnosť znakov, neviem odkiaľ sa to dá zistiť)
  • “tým, o ktorých to ustanoví osobitný predpis” - čo by teda mal vedieť Nases identifikovať podľa akého predpisu zriaďuje tieto osobitné schránky a aké majú URI

Schránky sa ešte samostatne zriaďujú pre každé právne postavenie, podľa §12.2. Čiže OVM by mali mať vždy aspoň 2 schránky: jedna na “výkon verejnej moci” a druhá pre konania kde je bežným žiadateľom/účastníkom konania.
Toto opäť pokiaľ viem sa v id schránky robí pomocou “fiktívnej” organizačnej zložky.

Iná vec je, že každá schránka má svoj jedinečný identifikátor. Napr. moja schránka fyzickej osoby je tuším niečo ako E00073373. Nases by mal vytvoriť službu, ktorá pre zadaný identifikátor schránky, alebo zadané URI na prístup k schránke, povie základné údaje - meno subjektu, právne postavenie, zákonný dôvod pre ktorý je schránka vytvorená, identifikátor podľa zákona.
Ak je to fyzická osoba, v pohode môže byť odpoveď iba “fyzická osoba” a nič viac, nech tu zasa neriešime osobné údaje.
Toto kým sa nespraví, tak budeme vždy iba hádať.
Treba si uvedomiť, že “elektronické schránky” majú na pozadí v podstate register. Z neho treba skrátka publikovať údaje ako z iných registrov.

1 Like

Toto su sice relevantne informacie, ale nijako mi nepomohli v tom co sa pytam. :smiley:

Otazka smeruje skor k tomu aky je pouzivatelsky scenar na toto, podla toho potom vieme navrhnut API. Prvy napad je zrejmy, proste ku subjektu s icom dame zoznam schranok a hotovo, ale toto napriklad odfiltruje tych spravcov, ktori nebudu pouzitelni (kedze to “ico” nikto nema). Teda ak by chcel niekto toto pouzit ako autoform na adresy schranok, budu tam chybat.

scenár (možno trochu sci-fi):
Do autoformu začnem písať “danovy urad tr…” alebo “du tr…” a ponúkne mi x výsledkov v autocomplete, medzi nimi aj “Daňový úrad Trenčín”.
Vyberiem a vyplní zvyšné údaje:
IČO dá 42499500 alebo 42499500xxx - niektoré organizačné zložky majú pridelené 3 číslice za, tzv. SID, ktorý rozlišuje účtovnú jednotku
adresu dá normálne v Trenčíne
zobrazí kolekciu schránok s informáciou ku každej (ak existuje)
ico://42499500_xxxx/ - účastník konania
ico://42499500_yyyy/ - výkon verejnej moci DPH
ico://42499500_zzzz/ - výkon verejnej moci daň z príjmu
ico://42499500_wwww/ - výkon verejnej moci spotrebná daň

1 Like

Hmm, lenze v tych datach to vyzera napriklad takto:

Čiže žiadna zmienka o použití schránky…
Zachytil som totiž niekde informáciu (neoverenú), že daňové úrady majú viac schránok podľa účelu a odoslanie do nesprávnej je proste prúser, pretože to nikto nemusí prečítať…
Už v tom zozname vidím, že pre “Daňový úrad Trenčín” sú dve schránky (jedna s dovetkom FinR). Ako sa rozhodnem, do ktorej pošlem správu? Pre istotu do oboch?

Tak ale aj toto je lepšie ako vidličkou do oka :wink:
Súpisné číslo tam náhodou nie je? Nejaký magor sa totiž na začiatku elektronizácie rozhodol, že súpisné číslo je povinný údaj (hoci ho polovica ľudí nepozná a v štandardoch ISVS jeho povinnosť tiež nie je deklarovaná). Táto chyba sa v rámci OPIS-u replikovala a väčšina formulárov/systémov bez zadania súpisného čísla pošle používateľa do…

V podstate potrebujeme rozhranie pre úradníka, ktorý jednoducho vyhľadá právnickú osobu alebo OVM a číslo jej schránky, do ktorej chce niečo poslať…
V eDesk schránke niečo podobné je, ale úradník musí byť brutálne inteligentný, pretože musí niekde najskôr zistiť IČO (OVM ich väšinou ani nezverejňujú), potom mu zobrazí nekonečný zoznam schránok, v ktorom sa musí pohrabať (viď. screenshot - len začiatok).


Zaujímavé je, že podľa obrázka veľa schránok úradov nie je aktivovaných? :wink:

Ak si spravne pamatam tu diskusiu na urade k tomuto, tak z pohladu OVM to zmysel dava. Totiz, tie rozne schranky spracovavaju rozne IS, roznych dodavatelov a teda je jednoduchsie a bezpecnejsie to takto oddelit. Lenze z pohladu posielaca sprav je toto uplne peklo. Uplne neviem co sa s tymto da vobec koncepcne urobit, lebo aktualny stav je takto. Z mojho pohladu je nemyslitelne, aby to takto ostalo. Jednoducho OVM ma mat jednu schranku a hotovo. Routing nech si robia podla typu sprav interne.

@kyselat dobre si to pamatam?

Podanie sa nemá posielať “do schránky”, ale “adresátovi”. Veď analógia s papierovým svetom.
Zákon ani teraz nerozlišuje do ktorej schránky toho istého OVM som niečo poslal - “Konanie je začaté dňom, keď podanie účastníka konania došlo správnemu orgánu príslušnému vo veci rozhodnúť.” §8.2 správneho poriadku.

Formálne aj keď podanie pošlem nesprávnemu OVM, musí ho tento normálne vyhodnotiť, a ak k nemu nepatrí, poslať “príslušnému orgánu”, viď. §20 správneho poriadku. Ale teda z časového hľadiska je dôležité kedy podanie dôjde na ten správny úrad.

Už dnes má ÚPVS povinnosť (§24.7) evidovať ktorým OVM sa formulár posiela a v akých konaniach - toto by samozrejme malo byť prístupné ako OpenData na využitie pre všetkých. Inteligentný autoform vie čo chcem poslať a upraví podľa toho aj zoznam adresátov, ktorý mi ponúkne.

Keď už riešime informatizáciu, správny revolučný prístup je umožniť podanie poslať “verejnej správe SR” - jedna fiktívna entita. Tam nech sa rozhodne komu príslušné podanie patrí, podľa možnosti automaticky (veď preto všetkých nútime používať formuláre), zvyšok sa dotriedi ručne.

No … skusil toto niekto niekedy navrhnut ? :slight_smile:

Toto samozrejme neprejde, lebo verejna sprava SR nie je subjektom prava. Ale napr. to, ze bude jedna schranka pre podanie v rezorte MV SR (MV SR ma pravnu subjektivitu), jedna schranka pre FR SR (FR SR ma pravnu subjektivitu), atd., to je cesta a vo vnutri nech si to podelia ako chcu.
Ale rovnaky problem, ktory sa tu popisuje, suvisi aj s urcenim adresata v el. svete pri samotných OVM, kde nevedia do ktorej el. schránky poslat EUD, hlavne ak ma fyzicka osoba zriadenu el. schranku ako obcan, ako podnikatel - zivnostnik, ako SHR, ako x dalsich právnych postaveni. Pritom OVM ani netusi, ake vsetky mozne URI ma takato osoba, kde to ma poslat, kedze napr. v oblasti dani sa nekomunikuje podla právnych postaveni. Cely system schránok a dorucovania je uplne nedomysleny. Teraz sa to snazi riesit novela zakona o eGov, ktora je MPK (su tam navrhnute 3 alternativy) a aj to sa ma dat do poriadku az omnoho neskor - vid. prechodne ustanovenie. Preco na Slovensku robime vsetko tak komplikovanym spôsobom, to nechapem.

1 Like

Asi nie, lebo muži v bielych plášťoch by si prišli na svoje.

1 Like

Tento prístup bol prekonaný už dávno, nie je rozhodné na aké právne postavenie správu pošleš. Rozhodné je či sa správa dostala do sféry adresáta a či sa s ňou oboznámil. preto fyzickej osobe stačí iba jedna schránka.

ľahká odpoveď - peniaze, džengi, money, prašule, bony. Čím viac dosereš (IT a legistalívu), tým viac bude treba opravovať a každá oprava ide z fondov na to určených. preto fázy, prechodné obdobia, nové zmluvy odkazujúce na legistalívne zmeny atď.

Správcovia sa dajú poriešiť veľmi jednoducho, MS SR vedie zoznam správcov, pridá sa stĺpec s uri jednotlivých správcov.

každý správca by mal mať vlastnú schránku