Idealne slovensko.sk

To, ze slovensko.sk nedopadlo ako sa ocakavalo a je UX fail uz priznavaju aj v oficialnych dokumentoch.

Otazka znie, ako by slovensko.sk - keby sme mali moznost postavit ho trebars aj odznova - malo v idealnom pripade vyzerat a fungovat.

V vyzve http://slovensko.digital mame tieto body:

Jednoduchosť
Potrebujeme jednu prehľadnú a zrozumiteľnú web stránku, kde nájdeme a vybavíme všetko, čo od nás štát potrebuje. Nemá nás prečo zaujímať organizačná štruktúra štátu, kompetencie úradníkov, či dokonca ani to, na aké účty a s akým variabilnými symbolmi treba posielať daň z nehnuteľnosti, psa, alebo odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Jedenkrát a dosť
Úrady od nás nesmú žiadať informácie, ktoré už iné úrady evidujú. Naopak, mali by - vždy vtedy, keď to dovolíme - umožniť, aby sa napríklad o zmene trvalého bydliska dozvedel nielen iný úrad, ale aj banka, elektrárne či elektronický obchod, kde rád nakupujem potraviny.

Proaktívne služby
Ak má čerstvá mamička nárok na príspevok na dieťa, tak ho má dostať bez akéhokoľvek podávania žiadostí. S informáciami, ktoré úrady dnes majú, nemôže byť problém zariadiť to automaticky. Nových starostí má mamička určite dosť aj bez štátu.

Nové príležitosti
Štát má budovať systémy, ktoré neriešia len problémy úradov samotných, ale podporovať vznik úplne nových typov služieb pre občanov a súkromný sektor. Štát má urobiť všetko preto, aby tí čo tvrdia, že sa niečo nedá, zbytočne nezavadzali tým, čo to spravia.

Skusme to rozpracovat nejake napady (aj uletene) a pripadne napisat co tomu brani. Z mojho pohladu by vyrazne pomohlo keby:

  • Notifikacie (nejako rozumne - t.j. email, push notifikacie) chodili na jedno miesto. Nepotrebujem X kont na socialke, hentakom ministerstve, v hentakej poistovni, atd…

  • Pride mi notifikacia na platbu na jedno miesto. To opisovanie a vymyslanie specifickych a variabilnych symbolov pre kazdu instituciu inak je naozaj archaicky prezitok. Inkaso idealne.

  • Zivotne situacie - nejaky TODO list (alebo to honosne volaju procesne mapy), ze co sakra treba urobit, ked menim napr. adresu trvaleho bydliska. A tym sa nemysli len “vesmir” verejnej spravy, ale aj vsetky tie elektrarne, banky atd atd. S tymto uzko suvisi jeden krat a dost a ciastocne OPEN API resp. pristup tretich stran k datam/sluzbam.

  • Ak chcem vykonat nejaky ukon, tak chcem vidiet ako to uradnici riesia/neriesia. Taka statna JIRA. Predtym ako sa do toho pustim chcem vidiet bezne lehoty (kolko to bude trvat) a kolko to bude stat (podla realnych dat, nie zakonne lehoty!).

  • Jedno kontaktne miesto a premakane UX. Musiet prejst pri jednom vyplneni formularu minimalne cez slovensko.sk, eid login, ministerstvo, schranku (!), kazde v inom dizajne a logike (ak sa to tak da nazvat) je strasna hanba.

  • Proaktivne sluzby - Akykolvek zakonny narok na nieco by som mal odmietat (ak chcem) nie o to ziadat a domahat sa ho.

  • Open API - na tieto spolocne moduly (tak sa to naozaj vola) by sa mohli integrovat aj tretie strany. Jednak na tvorbu alternativnych rozhrani a dvak na vyuzivanie (napr. notifikacii) na vlastne sluzby. Ak to obcan chce, stat by nemal stat v ceste.

5 Likes

Ideme toto riesit so Statnou pokladnicou ake su moznosti inkasa.

Nielen narok, ale aj povinnost obcana. Napr. ked som riesil dan z nehnutelnosti, tak stat by mi mal poslat len sumu, ktoru zdokladuje vypoctom pre kontrolu a termin, dokedy to mam spravit. Vsetky info stat ma, aby vedel vykonat vypocet vysky dane…kto som, ci som nieco v roku kupil, ake to je velke, ake to je katastralne uzemie a pod.

Cim dlhsie sa o tom hovori, tym viac som o tom presvedceny, zet toto je cesta. A hlavne, stat by takto nemusel riesit velke pocty roznorodych poziadaviek obcanov. Tie, ktore by boli komercne zaujimave, by si cestu na trh nasli.

Ja este pridavam multiplatformovost v komplexnom zmysle…obcan si zvyka na standardy pouzivanim inych app, obcan svoje navyky, standardy a ich uroven menit nebude, skor sluzbu prestane pouzivat, ak mu neponuka to co caka a na co je zvyknuty. Preto stat musi ist za obcanom tam kde je.

3 Likes

Teda, na príklade, niečo takéto (riešil som v poslednej dobe):
Slovenská pošta by poskytovala službu presmerovania zásielok na inú adresu, alebo momentálne ako má preukaz pre niekoho kto môže vyzdvihnúť tvoje zásielky, plus, to čo zaviedli naposledy: sms notifikácie o zásielkách a balíkoch miesto žltých lístkov - v tomto prípade by do slovensko.sk pribudol modul pošta s týmito položkami v menu kde už si len nastavíš, že povoľuješ tomuto človeku preberať tvoju poštu a tvoja poštová adresa bude najbližší pol rok tuto niekde a moje číslo je abcdea hotovo, to je všetko, žiadne papieriky, nikam nejdeš, ten tvoj známy nepotrebuje kartičku stačí mu op (barz krásna predstava).

Každopádne, tie moduly by museli byť niekým kontrolované a ich “vydavateľ” by mal byť overiteľný, aby si nejaká babička nenainštalovala pošta_plus modul z nejakého pochybného zdroja ktorý by jej miesto zjednodušenia života niečo skomplikoval (ľudia v IT to až tak nevidia podľa mňa, ako ostatní berú bezpečnosť na ľahkú váhu)

2 Likes

Zaroven si viem predstavit vacsie prepojenie SLOVENSKO.SK a POSTY SR.

Momentalne sluzby Posty stoja, narovinu povedane, za hovno. Platba kartou fail monopol jak svina, dorucovanie zasielok je nespolahlive a cela komercna sfera preferuje radsej sukromne spolocnosti, moznost vybavit si hocico dolezite je nemozne (okrem nedavnych zmien tykajucich sa registra trestov a zivnostneskeho registra — co je fakt pozitivny krok a klobuk dole).

Viem si predstavit, kedze posty su pod Ministerstvom dopravy, ze by sa tam dali prevziat vsetky veci, ktore potrebujete v papierovej podobe overene (notar, potvrdenia, vypisy), alebo si ich teraz musite prevziat inde (policia, kataster, socialka, zdravotna…) a vyklikate si ich cez SLOVENSKO.SK portal.

1 Like

myslis toto http://www.iomo.sk/index.html?

Nie, ale rozvediem to — bavime sa o idealnom SLOVENSKO.SK.

Myslim, ze tak ako si mas vediet vsetko vybavit na jednom online mieste, mal by si si vediet vsetko vybavit aj na jednom offline mieste, pretoze vzdy budu existovat aj offline institucie (notarske potvrdenie, fotenie sa na doklady, podavanie trestneho oznamenia postou, vklady do katastra, zapis noveho auta, suhlas o darovani organov, nahradny papier za stratene doklady…).

Posta by mala vediet offline vybavit a doplnat vsetky sluzby, ktore ti online portal ponukne. Najma z toho dovodu, ze patri pod stat, ma najviac pobociek a ludia jej doveruju.

Napriklad poziadas cez portal o novy technicky preukaz (ktory musis mat papierovy) a prevezmes si ho na poste, namiesto policii. Poziadas o papierovu kopiu potvrdenia pridavkov na dieta, ktoru vidis na portaly, a vyzdvihnes si ju na poste, namiesto na socialke. Chces sa dat odfotit na pas, a nepojdes na policii ale na postu (co je samozrejme daleka hudba buducnosti, vzhladom na komplikacie, ale bavime sa o idealnom setupe, nie o komplikaciach).

Tym padom by si mal (idealne) len jednu webstranku a jednu instituciu, kde vybavis absolutne vsetko co potrebujes a doplnali by sa vzajomne. Ziadne klietnske centra na Tomasikovej.

2 Likes

Tak snad tento fakt, ze verejna sprava je otvorena a kriticka vam neprekaza :).

Tejto teme sa venuje i nova NKIVS a Strategicka priorita Navigacia, Interakcia a Zivotne situacie a prinasa zaujimave riesenia:

  1. Vsetky data, ktore verejna sprava eviduje na jednom mieste (portfolio klienta), kde sa da s nimi manipulovat, udelovat povolovanie k pristupu, volat suvisiace sluzby.

  2. Procesna mapa znamena prave tu JIRU, vidiet krok po kroku ako sa riesia, kto ich riesi a navigovat sa v celom rieseni. Velmi dolezity je fakt, ze bude jasne, co cloveka v procese podla zakona dalej caka.

Ako vtip dobre.

Vies aj priklad na co je toto dobre? Lebo povolovanie/zamietnutie pristupu este ako tak chapem. Manipulovanie nie, preco by som odtial mal volat nejake sluzby - tomu naozaj nerozumiem.

Napriklad mna osobne toto vobec netrapi. Vies nejaky konkretny priklad kde to ma zmysel vediet skor ako ta situacia je relevantna?

Nie, nejde o vtip :). Skor ma udivuje, ze podla Teba, ak je verejna sprava otvorena, tak je to zle, ked nekomunikuje, tak zle, ked komunikuje tak zle.

Napriklad som na datovom objekte “moj byt” a tlacitkom dostanem kontextove sluzby: prestahovat sa, predat, zaplatit dan, etc.

Praveze je to velmi relevantne, asi nebudes vzorovy priklad, alebo nepoznas dobre procesy vo verejnej sprave. Je dokazane, ze ludia uspesne dokoncia cinnost, ak je dopradu jasne, co vsetko treba spravit a ako (v tom je podla behavioralnej vedy caro navigacie). Prikladom je ohlasenie rekonstrukcie bytu, ked je na zaklade roznych pravidiel potrebne dokladovat povolenia inych uradov.

A este je jeden velky problem, ze rozne urady si rovnaky zakon a postup vykladaju rozne. To sa presnou mapou eliminuje, vsetci obcania dostanu sluzbu s rovnakym standardom.

Moc si domyslas. Toto som pokial viem nikde nenapisal a osobne si to vobec nemyslim. Koniec tejto debaty. Offtopic.

Rad si pozriem vysledky UX testovania na toto.

Citation needed.

Preco je potom otvorena verejna sprava vtip?

Cital som o tom v tejto knihe: http://www.amazon.com/Simpler-Government-Cass-R-Sunstein-ebook/dp/B00ADMQZRC

Ehm. Aspon kapitolu by si vedel? Nech to tam nemusim hladat. Medzicasom si mozes dat toto http://kylerush.net/blog/optimization-at-the-obama-campaign-ab-testing/

By turning the long donation form into 4 smaller steps we increased the conversion rate by more than 5%. Turns out you can get more users to the top of the mountain if you show them a gradual incline instead of a steep slope.

Podla mna je tam je skor klasicky “sunk cost fallacy” efekt.

PS. Precitaj si co som pisal co je vtip este raz.

Kapitola 3. Human error. Cast Clear, simple paths

Ja by som napr. bral nativne aplikacie na kazdy hlavny OS, tz. Windows/OSX/Linux/iOS/Android….

Preco? Aku funkcionalitu tam treba? Necaka toto znova rovnaky osud ako Flash/ActiveX/atd?

3 Likes

moja predstava je v podstate takmer totozna:

  • Vsetky spravy od OVM musia chodit na jednom mieste - tak ako mam teraz postovu schranku na trvalom pobyte. Ci uz to budu normalne spravy, odpovede na moje ziadosti, platobne prikazy, ziadosti statu (vid nizsie) alebo pokuty. Notifikacie by mali chodit kam si nastavim - mail/telefon/posta pre vybrate situacie.
  • Zoznam zivotnych situacii a ku kazdej proces ake kroky ma cakaju + informaciu o tom kolko ma to bude stat a kolko to bude trvat - by som nechal zakonne lehoty + kolko to priemerne trva (preco sem miesate jiru?)
  • Jednotny system na tvorbu ziadosti, kazda zivotna situacia by sa mala takym zacinat, ak pocas procesu vznikne potreba o dalsie udaje tak nech mi to prijde pekne do schranky a tam si to vyplnim. Nemyslim, ze sa to da dospajat do jednej ziadosti hned nazaciatku.
  • V kazdej obci/casti by malo vzniknut centrum kde budu moct ludia chodit a riesit si to tam s pomocou vyskolenych ludi - pre ludi ktori nemaju internet alebo zatial vedomosti (no toto je dost tazky ciel).
  • Open API by som rozsiril aj o take sluzby, ze by sa mohli ine firmy registrovat do zivotnej situacie/procesu s mojou autorizaciou, napr banky by dostali informaciu mohli podat ziadost o registraciu do mojich procesov na ktore miesta aj by som im to dovolil (podobne ako app na androide), ovm by to mali mat automaticky alebo by mohli doplnat procesy.
  • Mala by tam byt sekcia kde by som si nasiel vsetky informacie ktore o mne stat ma.

Mala by vzniknut platforma ktora by pokryvala zakladne potreby (vysie spomenute), ale kompletne by ich mala pokryvat. Taky bol podla mna aj zamer, ale realizacia sa niekde dokoncila a je to take polovicate. Je to rozlezene vo viacerych systemoch a nic tie OVM netlaci k tomu aby to spojili.

Proste spojit behacky a vybavovacky na jedno miesto a aby ma to samo viedlo.

Navyse v kazdej obci/casti by malo vzniknut centrum kde budu moct ludia chodit a riesit si to tam s pomocou zamestnancov - pre ludi ktori nemaju internet (nie je ich malo) alebo vedomosti. Nemusia vediet o kazdej agende, len pomoct co kde clovek najde a moznost im vystavit dat nahradu takeho EID na pockanie (eid by nemusel byt iba ociansky) - to nemam moc domyslene. Treba povolit vydavanie EID aj pre zahranicne subjekty aby si mohli napr. tu jednoducho takto zalozit firmu alebo sa prihlasit tam kam treba.

Este by som doplnil, kazdy z tychto systemov na portali by mal mat volnu licenciu a byt opensource ale s prisnym dozorom.

4 Likes

Ešte mám jeden nápad zo sekcie uletených :slightly_smiling:
Chvíľu som pracoval na obecnom úrade a je tam príliš veľa komplikovaných vecí pre zamestnancov, ktorí ešte stále vypisujú tlačivá na písacom stroji (áno, hovorím skôr o dedinách), majú problém zverejňovať zmluvy, zobrazovať oznamy pre občanov, pre manažment dokumentov nemajú žiaden nástroj, účtovných systémov je veľa a rovnako ako občania, aj na obecnom úrade s každým iným úradom komunikujú iným spôsobom. A teraz tie uletené nápady:

  • vytvoriť pre mestá a obce jednotné prezentačné miesto pod slovensko.sk … napr: bratislava.slovensko.sk, velkeulany.slovensko.sk … s rozhraním ktoré občanom umožní prihlásiť sa na odber a zamestnancom umožní editáciu. (pokojne nech si to obce presmerujú keď chcú ale vybrané api by mali zostať zachované - oznamy všeobecné, dane, čokoľvek)

  • dal by som úradníkom prihláseným na slovensko.sk k dispozícii nejaký základný document management system kde podľa typu dokumentu ho dokáže niekto podpísať, zverejniť, poslať občanovi…

  • a štát by mohol zabezpečiť úradom jednotný účtovnícky systém (prihlásenie cez op, určite by to bolo bezpečnejšie ako na nejakej dedine na počítači s XP bez hesla) - to by umožnilo hneď po pridaní záznamu o fakturovaní niečoho (faktúra za dodanie počítača napr.) online informovať hocikoho koho to zaujíma a online kontrolovať hospodárenie

  • a ešte by som zriadil niekde pod slovensko.sk jednotné miesto na hlasovanie

  • v súvislosti s hlasovaním … síce by to priamo fungovať nemohlo ale aj tak by ma zaujímali výsledky takéhoto niečoho: Predstavte si, že všetci ľudia by mohli rozhodovať o zostavení rozpočtu. Práve slovensko.sk by mohlo zabezpečiť to že hlasuje len ten kto má na to právo. Na začiatku by na jednej strane existovala suma (každý by mohol navrhnúť či si chce požičiavať, alebo šetriť a splácať úvery alebo udržiavať vyrovnaný rozpočet) a na druhej strane by boli jednotlivé oblasti a tam by sa delil hlas daného človeka, napr. mám skúsenosti s problémami v zdravotníctve ale rád by som videl štát šetriť, tak zaznačím že chcem znižovať dlh a celý hlas dám na zdravotníctvo… Kto by chcel mohol by si zdravotníctvo rozbaliť a pridať svoj hlas napríklad na niečo konkrétne, trebárs rozdelí svoj hlas medzi školstvo všeobecne a špecificky zo zdravotníctva len na platy.Ľudia by na to mali povedzme mesiac, následne sa navrhovaný balík rozpadne do oblastí podľa počtu pridelených hlasov … kto by chcel, zapojil by sa… Ak už na nič iné, mohlo by to slúžiť ako pomôcka pre politikov, ktoré oblasti majú problém. (iste, išlo by to aj bez slovensko.sk ale to prihlasovanie pomocou op by dosť pomohlo zachovať výsledky reálne)

1 Like

na riesenie tychto veci vznikol DCOM, sa mi zda:)

1 Like

Dobre. Čiže niečo konkrétne zo služieb občanom je najvhodnejšie oddeliť na DCOM. A tento stav bude ideálny…?
Nevravím nie, ani áno. Z toho čo si čítam teraz, tak v tej spomínanej dedine som sa nestretol ani s jedným modulom i keď papierovo je to “zapojená obec”. A asi preto som dátové centrum doteraz považoval za “DB vrstvu” :slight_smile:
No vidím že jeho cieľom je napr. aj:

  • “nižšia administratívna záťaž občanov aj podnikateľov pri vybavovaní na úradoc” alebo
  • “vypracovanie a doručenie podaní z domu”

Čo je potom úlohou slovensko.sk… (Nemal by integrovať všetky tieto služby na jedno miesto? - a teda v konečnom dôsledku by sa z DCOM stala len tá kvázi databázová vrstva). Ináč, omnoho radšej by som mal rss z kosice.slovensko.sk ako kosice.dcom.sk (keď už hovoríme na tému o ideálnom stave toho čo portál slovensko.sk poskytuje)