HW infraštruktúra pre Finančnú správu

Organizacne to stanovene nie je, je to skor deklarativne na zaklade splnenia urcitych nalezitosti - nechce sa mi to teraz hladat, ale v zasade - kriticka infrastruktura, silove zlozky, utajovane skutocnosti. O vela systemoch sa tiez ani nevie ze existuju, lebo plnia urcite specificke ulohy (napr. manazment prevozov jadroveho odpadu ). A prakticky nejde ani tak o vynimku ako skor o to ci je mozne robit v takychto pripradoch migraciu a ci je vobec mozne delit zodpovednosti (a neporusit nejaky iny zakon).
Navyse teraz k tomu este pribudnu dalsie povinnosti z titulu schvaleneho kyber-zakona, a specialne ich navrh na klasifikaciu udajov a ISVS dufam ze lepsie pomoze precizovat taketo delenie. Na zaklade toho ocakavam ze budeme moct povedat ktore systemy mozu ist bez problemov aj do public cloudu (a nekupovat HW vobec).

1 Like

Nuž ale z toho mi vychádza, že finančná správa by mala ísť do vládneho cloudu a nie nakupovať brutálne veľa vlastného HW. Veď v tom vládnom cloude by oveľa efektívnejšie vedela manažovať záťaž. Takto len preto, aby nemali pán prezident finančnej správy problém s denníkom N, tak nakúpia toľko HW, aby to zvládlo aj dvojnásobný peak ako majú dnes. Pre istotu …

1 Like

pocul som take reci ze vladny cloud by to nezvladol, ani keby to nakupil novu techniku tak by to neslo priestorovo. ale to nech prezradi rho ci je to pravda.

1 Like

ziadny vladny cloud dnes neexistuje a migracia existujuceho systemu by trvala viac ako 2 roky …

Naozaj ? Príďte to povedať tým 1500 obsadeným core-om.

1 Like

Kapacitne aj áno, ale to nie je všetko.

Ale prosim vas pekne … miesto pre uskladnenie zeleza nie je cloud … napiste ake sluzby a za ake ceny pre statnu spravu poskytuje. Za rok pol mi neodpisali … fungujuci cloud je iba zbozne zelanie …

1 Like

…osobne by ma to tiez zaujimalo…v ramci kazdej studie sa planuje s vyuzitim cloudu…je to len povinne obsahove cvicenie alebo to bude aj realita a v akom casovom horizonte? napr. tato studia v pomerne velkom rozsahu rata s cloudom a jeho sluzbami a nielen ohladne infrastruktury Red Flags: Zvyšovanie úžitkovej hodnoty digitálnych služieb pre občanov, podnikateľov a inštitúcie verejnej správy …ak jej cloud neposkytne to, co pozaduje, tak odhadujem, ze sa celkove naklady danej studie este zvysia…

…ktore poziadavky z danej studie vie uz teraz cloud splnit?..

Toto je ale blbost, uz len z toho co viem ja, tak vladny cloud je sice “hrozne skostnately” ale IaaS. Cize to co sa da napriklad na digitalocean/aws jednym klikom tuto musi prejst schvalovackami a tak.

Skor ma zaujima ci FS bude budovat svoj paralelny vesmir alebo naozaj nieco z toho moze mat aj v cloude. Naozaj sa mi nechce verit, ze nie.

…no minimalne to, co mozes dorucit FS cez UPVS by mohli mat v cloude, napr. oblast danovu…ved Nases tiez v studiach deklaruje prechod do cloudu, ak tam bude mat to co potrebuje…

A ta vynimka je uvedená kde ? To sa iba oznami že je výnimka ? Nemalo by to byť napríklad v NKIVS uvedene ?

1 Like

v studiach je de facto moznost neschvalit vydaje na hw a potom to inde ako do cloudu nemoze ist. problem ako som ho pocul je v tom ze planovane projekty uz alokuju viac zdrojov ako je v cloude. a to este nehovorime o migracii existujucich systemov. prakticky sa ujala predstava ze nove projekty do cloudu a stare nechat tak. aj predstava ze sa fs preklopi do cloudu je behom na dlhe trate, to chce vela usíia, programovania, znasilnovania riesenia atd. skutocne je niekedy lepsie ist opatrne a big bangom.

1 Like

…nemam nic proti pomalym krokom…pri horskom behu som sa naucil, ze treba volit kroky podla terenu, podla obuvy, povetersnostnych podmienok a pod…

…ja sa iba pytam ako pozorovatel z vonku, ktory si pozrie studiu, ktora je postavena na nejakch predpokladoch o vyuzivani cloudu…ako pozorovatel z vonku neviem ako dopadlo hodnotenie studie napr. v tomto smere…ci poziadavky, ktore v studii boli kladene, ci je cloud schpny splnit alebo nie, preco nie, v akom casoven intervale a pod…

…pre mna je v sucasnoti vladny cloud a rozsah jeho moznosti/sluzieb ako taky “jednorozec/Yeti”…kazdy o nom hovori, ale nikto ho poriadne nevidel…

…na zaklade znalosti a informacii (myslim tym ukazky konkretnych sluzieb, IS, ktore tam bezia, SLA a garancii), ktore mam k vladnemu cloudu, by som sa aj ja ako vlastnik/garant nejakeho IS aktualne dost bal prevadzky v cloude…v podstate si do projektu zanasam dalsi stupen riadenia, ktory nemam uplne pod kontrolou a atd., co mi v podstate predstavuje riziko…

…plus ked nie su nejake pravidla pre rozhodovanie, tak potom existuje priestor takto spekulovat, co tam ma ist, ci to tam ma ist a pod…ako sa deje teraz v tomto vlakne…

mozno prezradi rho ale pokial viem tak v studii musi byt cloud alebo velmi dobre zdovodnenie preco nie. Ale ci niekto hodnoti aj to ci to do cloudu vojde a kedy ( co je dost zasadna otazka ) to neviem. Ale dnes je asi stav taky ze prve projekty nebudu mat tento problem. Dalsie uz asi ano, ale to bude po volbach :slight_smile:

Z mojho pohladu uz FS svoj paralelny vesmir vybudovany ma (napr. ta uz niekolkorocna neschopnost dorucovat do schranky na UPVS). A teraz to tak vyzera ze si len dalej betonuje a stavia obranny val.

Ja som pocul ze vykon dokazu poskytnut (CPU / RAM …) ale problem je so sietovou / pristupovou castou infra… teda tak zneju chodbove reci
Je niekde zverejneny katalog sluzieb eGov cloudu? Sucasne a planovane…

Toto kedysi posielal @rho https://www.sk.cloud/

to vyzerá už dosť obsolete. chcelo by to upratovačku :grin::grin::grin:

Tak som nasiel…
http://informatizacia.sk/poskytovanie-sluzieb-vladneho-cloudu/22858s

Ma to 3 strany aj s uvodom

podla mojich skusenosti na MF SR preferuju svoju siet - Finet…minimalizuju pouzivanie govnetu a internetu