Hodnotitelia OPIS / OPII

Ake podmienky sa kladu na hodnotitelov projektov v OPIS / OPII, ktori takto nepriamo rozhoduju o stovkach milionov eur z EU a statneho rozpoctu. A kolko vlastne za to dostavaju penazi?

Podla http://www.telecom.gov.sk/index/open_file.php?file=eurounia/fondy/RiadiaceDokumentyMetodika/OPII/VyzvaOH/OPIS/VyzvaOH_7.rar su toto podmienky na hodnotitela:

Záujemcovia musia spĺňať nasledovné požiadavky:

Všeobecné kritériá (osobnostné charakteristiky):

  • bezúhonnosť,
  • nestrannosť a vylúčenie konfliktu záujmov (Vzhľadom na možnosť zneužitia informácií uvedených v ŽoNFP a jej prílohách, ako aj v záujme vylúčenia konfliktu záujmov v priebehu posudzovania a schvaľovania ŽoNFP, sú odborní hodnotitelia podieľajúci sa na schvaľovacom procese povinní podpísať Čestné vyhlásenie o nestrannosti, zachovaní dôvernosti informácií a vylúčení konfliktu záujmov. Povinnosti, ktoré z toho vyplývajú, trvajú aj po ukončení pracovného pomeru, prípadne obdobného pracovného vzťahu.),
  • spôsobilosť na právne úkony.

Špecifické kritéria:
Dosiahnuté vzdelanie:
vysokoškolské vzdelanie II. stupňa technického, ekonomického, prírodovedného alebo právneho smeru.
Požadované skúsenosti, vedomosti a prax:

  • znalosť všeobecne záväzných právnych predpisov a legislatívy SR v oblasti IT a informačnej bezpečnosti (najmä zákon č. 275/2006 Z.z. o informačných systémoch verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, výnos MF SR č. 55/2014 Z.z. o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy, zákon č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente), vykonávacie prepisy k zákonu o eGovernmente, osobitné predpisy týkajúce sa zavádzania príslušných elektronických služieb),
  • znalosť usmernení vydaných MF SR - http://informatizacia.sk/usmernenia/10086s
  • znalosť programových dokumentov - Operačný program Integrovaná infraštruktúra, Strategický dokument pre oblasť rastu digitálnych služieb a oblasť infraštruktúry prístupovej siete novej generácie (2014 – 2020), Národná koncepcia informatizácie verejnej správy, atď.,
  • znalosť odbornej problematiky v oblasti IT, resp. IKT (bude deklarované počtom projektov rozvoja v oblasti IT, resp. IKT, na ktorých uchádzač spolupracoval, a zároveň bude deklarované certifikátmi či už z oblasti riadenia IT služieb (ITIL) alebo projektového riadenia (PRINCE2 alebo jeho ekvivalent) alebo IT architektúry (TOGAF alebo jeho ekvivalent),
  • prax minimálne 5 rokov pri realizácií min. 5 projektov v oblasti IT,
  • skúsenosti s analýzami, návrhom a implementáciou integrovaných IT riešení min. 3 IT projektov,
  • skúsenosti s implementáciou projektov použitím SOA (architektúra orientovaná na služby),
  • skúsenosti s vypracovaním resp. vyhodnocovaním CBA analýz a TCO,
  • prax v oblasti realizácie alebo riadenia projektov financovaných zo zdrojov EÚ, iných grantových alebo fondových zdrojov alebo prax v oblasti hodnotenia ŽoNFP

Ďalšie vítané skúsenosti a vedomosti:

  • znalosť finančnej analýzy projektu, analýzy nákladov a výnosov projektu,
  • skúsenosti v oblasti hodnotenia ŽoNFP financovaných zo zdrojov EÚ,
  • znalosť anglického jazyka.

Splnenie kritérií pre túto oblasť záujemca preukáže čestným vyhlásením, životopisom, požadovaným certifikátom a zoznamom projektov, na ktorých záujemca pracoval (zoznam musí obsahovať min. obchodné meno objednávateľa, stručnú identifikáciu projektu/zmluvy, miesto, cenu a lehoty dodania plnenia, kontaktnú osobu u ktorej si vyhlasovateľ výzvy môže overiť pravdivosť poskytnutých informácií).

Uchádzač o zaradenie do databázy odborných hodnotiteľov PO 7 OPII predloží:

  1. žiadosť o zaradenie do databázy odborných hodnotiteľov;
  2. výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace (povinná príloha žiadosti);
  3. štruktúrovaný životopis (príloha č. 1 výzvy alebo v inom formáte štruktúrovaného životopisu) (povinná príloha žiadosti);
  4. kópiu diplomu o dosiahnutom vzdelaní (povinná príloha žiadosti);
  5. čestné vyhlásenie (príloha č. 2 výzvy) (povinná príloha žiadosti);
  6. ostatné dokumenty preukazujúce kvalifikáciu v oblasti, ktorá je predmetom hodnotenia (napr. kópie certifikátov, resp. iných dokladov o dosiahnutom vzdelaní, resp. absolvovanom školení) (povinná príloha žiadosti).

Napriklad certifikat TOGAF9 - TOGAF Examination Fees | TOGAF® Certification - minimalne 500 $, k tomu treba asi aj nejake skolenie http://www.skolenia.sk/d-40650/togaf-riadenie-enterprise-it-architektury-skolenie-bratislava - 2500 eur

Cez infoziadost mi MF odpovedalo.

Ano, je to 15 eur / h. Cize clovek co ma roky skusenosti s velkymi projektami, prehlad v legislative a strategiach, bude makat skoro 200 hodin na to, aby si zaplatil len ten cerifikat. Tu je vhodne pripomenut, ze v projektoch OPIS nebolo problem najst juniora alebo testera za 60 eur / hodinu. Kto pristupi na taketo nieco?

Zoznam hodnotitelov pre OPII.

3 Likes

Myslim ze honotitelia boli vyberani uz davno pre OPIS a otazna je ich nezavislost vzhladom na vysku odmeny a vazieb na dodavatelov. Asi by bolo dobre sa spytat MFSR ci neuvazuje znovu vyberat hodnotitelov ak naozaj ocakava ze OPII bude uspesnejsie ako OPII…

Ja si najmä myslím, že hodnotiť expertami by sa mali už štúdie uskutočniteľnosti - má tam byť analýza či sa to celé oplatí a v akom rozsahu, sú tam definované služby, ktoré sú ďalej záväzné a určené náklady. Keď je štúdia nízkej kvality, čo už sa na žonfp dá prehodnotiť?

3 Likes

Ahojte,

Som jeden z hodnotitelov, preto vas mozno bude zaujimat moj nazor.

Kvalifikacia hodnotitelov:
Nasa kvalifikacia je velmi podobna seniornym projekt manazerom a architektom, ktory sa musia kvalifikovat na akykolvek projekt v statnej sprave. Certifikaty su obdobne, ake pouziva napriklad Velka Britania, odkial vela z danych certifikacii aj pochadza. Ich cielom je mat aspom ake take objektivne vyberove kriteria na zaklade meratelneho kriteria, ktorym je certifikat. PRINCE a ITIL zakladny certifikat nie je az tak zlozity a da sa nabiflovat. SOA alebo TOGAF vyssia uroven certifikatov vsak vyzaduje potvrdenie praxe, pretoze sa tam priamo riesia pripadove studie a nie je o to teste abcde.
Certifikaty som si osobne robil hned ako som sa pred rokmi vratil zo zahranicia a zacal som robit na projektoch statnej spravy, ktore ich vyzadovali pri sutaziach. Investicia sa mi vratila mnohokrat, kedze som mohol robit svoju pracu na projektoch a urcite ju nechcem teraz pokryt zarobkom na MFSR.

Sadzby
Sadzba 15 Euro na hodinu je pri full time 2500 Euro, co zasa nie je malo penazi.
Moje komercne sadzby su castokrat tri az patkrat vyssie ako mi ponuka MFSR.
Na hodnoteni vsak nerobim fulltime. Jedna sa o desiatky hodin kumulativne, kedze losovanim sa ku mne dostane maximalne jeden az dva projekty na hodnotenie. To znamena, ze za nizsiu sadzbu robim obmedzeny cas a zivim seba aj svoju rodinu z mojho dalsieho podnikania.

Motivacia
Je to ten isty princip ako aktivisti slovensko.digital, ktory robia veci pre zlepsenie informatizacie zadarmo.
slovensko.digital, je hlas z ulice, ktory si nachadza svoje cesty ako ovplyvnit informatizaciu a hodnotitel je velmi formalna cesta, ako mozem zastavit mrhanie EU financiami. Nie je to iba funkcia do poctu. Svojim hodnotenim mozem zrusit financovanie projektu z EU fondov a tym padom nepriamo zastavit projekt.Nemozem menit obsah, ale mozem obmedzit financovanie.
Informacie o vyberku visela na informatizacii.sk pred par mesiacmi a ja som aplikoval v Septembri. Neviem kolko ludi zo slovensko.digital sa prihlasilo k hodnotitelom, ale bola to dobra sanca ako veci minimalne preverit ak nie zastavit. Tak ako pise Lubor, toto je uz zachranna brzda. Ak chce clovek menit obsah, tak na to su prave projektove zamery a studie.

2 Likes

Diky za reakciu. Som rad, ze sa tu verejne diskutuje.

Co mne celkom nie je jasne je, ze tieto informacie (strategie statu, TOGAFy, legislativne znalosti) v principe nikto iny ako clovek co robi statne IT projekty nepotrebuje a nebude tym zabijat cas. A potom je tam klauzula “nestrannosť a vylúčenie konfliktu záujmov”.

Taktiez nerozumiem preco je tam nejaka NDA. Podla mna prave toto by malo byt uplne verejne. Su to zasadne informacie, ktore vplyvaju na rozhodovanie minania verejnych penazi. Taktiez hodnotitel je - aj ked malo - plateny z verejnych penazi a nevidim dovod preco by sme pracu, ktoru spravil za nase dane nemali vidiet.

1 Like

Myslim si, ze strategiou NKIVS, legislativou ako je zakon o eGovermente a ISVS by sam mal zaoberat kazdy kto to chce naozaj zmenu v informatizacii na Slovensku, pretoze tieto dokumentya zakony presne vymedzuju pieskovisko a obraz toho, ako sa bude budovat eGovement. Tym chcem povedat, ze aj ludia so slovensko.digital, by si mali poriadne tieto dokumenty nastudovat. Ak mame dobry napad, ale je v rozpore so zakonom o eGovemente, moze byt velmi rychlo po napade. Ale je v rozpore zo standardami, mame ten isty problem.

NDA je dolezita koli tomu, aby som nepobehoval po trhu a nevynasal informacie z procesu, pripadne nedal moznost ovplyvnovat ma konkretnym ziadatelom.

To, ze moje hodnotenie nebude zverejnene, mi dnes vysvetlila reporterka STV. Osobne by som bol nerad, keby bolo zname co prave hodnotim, aby som nebol vystaveny moznym pokusom na ovplyvnovanie. Samotny vysledok moze byt publikovatelny, ak neobsahuje citlive informacie, co pri niektorych projektoch moze obsahovat. Bude to samozrejme viest k siahodlhym diskusiam, kedze IT nie je exaktna veda a aj tu na platforme vidime, ze jedna tema ma mnozstvo vykladov a navrhov na jej uchopenie. Samozrejme, je na mne aby som si svoj posudok obhajil, avsak uz dnes viem, ze spolocny konsenzus vo verejnej diskusii neexistuje.