Hodnotenie informatizácie počas prvého roka novej vlády

Spolu s kolegami z ITAS sme v uplynulých týždňoch pracovali na odpočte aktivít a dosiahnutých mét v oblasti informatizácie verejnej správy od nástupu novej vlády.

Výsledok našej práce nájdete v dokumente Hodnotenie informatizácie počas prvého roka vlády koalície OĽaNO – Sme rodina – SaS – Za ľudí. V texte sme sa pokúsili vyhodnotiť informatizáciu z viacerých pohľadov:

  1. Merateľné výsledky informatizácie
  2. Nevyriešené problémy informatizácie z minulosti
  3. Slovensko IT
  4. Informatická podpora boja s pandémiou Covid-19
  5. Participatívny proces
  6. Legislatíva
  7. Personálny rozvoj na MIRRI a na rezortoch
  8. Napĺňanie role MIRRI ako orgánu vedenia

Súčasťou dokumentu sú aj naše závery k uvedeným kapitolám a odporúčania. Dokument je verejne prístupný a poslali sme ho vrcholovým predstaviteľom MIRRI SR a ďalším stakeholderom, ktorí sa zaoberajú IT vo verejnej správe.

Budem rád, ak si tento dokument prečítate a rozprúdi zmysluplnú diskusiu.

3 Likes

dik, ze ste zazdielali…akurat som sa k tomu dostal v emaily a isiel som ti pisat, ze dajme to na platformu

Neviem do akeho chlievika to dat, tak to dam sem

Ad1) To usetrenie na Datacentre je fakt 44 milionov? Cize teraz ked budu v SPP uz nebudu potrebne ziadne dalsie investicie, alebo je to politicky marketing?

Ad2) “K úspore výdavkov prispel aj vznik štátnej spoločnosti Slovensko IT.” Kde najdeme blizsie cisla o usetreni?

Tazky politicky marketing, pre mna zakladne hodnotenie je kolko zaplatil IT sektor do statneho rozpoctu na vsetkych daniach, o kolko za zvysil vyber do statnej kasy a ako tomu dopomohli nove IT projekty a kolko zo statneho rozpoctu sa minulo an IT (vsetky naklady na MIRRI, NASES, SKIT, IT oddelenia ministerstiev a statnych organizacii, statne IT zakazky), samozrejme aj to kriva, ale z dlhodobeho hladiska je to zakladne hodnotenie. Ano niekde by mali byt subjektivne veci - ako spokojnost obcana s IT statu. Nuz rad by som videl tne prepocet (a kde je zaratane o kolko vzrastli naklady na MIRRI (predtym to bol hodne mensi utvar na UV), naklady SKIT atd.)

1 Like

dam to sem. @Lubor ty sa tam zamyslas ze preco ten pokles. Tak skusim moj pohlad, pretoze vlada robi vsetko preto aby ludia ten eGovernment nepouzivali, akekolvek vyhlasenie, ktore si ja pamatam bolo negativne alebo sa hladal vinnik ked sa nieco nepodarilo. Ti ktori musia tak musia to je nejaky zaklad pod ktory sa nepojde, zvysok ak nemusel tak radsej pocas covidu so statom nechcel interagovat, pretoze tak ci onak by musel ist osobne na urad.
Kazda nova vec, ktora mohla statistikam pomoct dopadla katastrofalne.

No. Táto štatistika má viaceré divnosti. Napr. rok 2010: SK ako líder, podstatne nad EÚ priemerom, dvojnásobok ČR? Nárast v SR medzi 2010 a 2020 menej ako 10%, pri zohľadnení už len povinnej novej el. komunikácie? …to sa nezdá reálne.

Za 2019 → 2021, čo som v kontakte s OVM alebo sú nejaké oficiálne čísla, napr. ÚPVS, tak naozaj nikde úbytok ľudí čo komunikujú elektronicky nevidím.

K tým číslam by bolo treba poriadne pozrieť metodiku, napr. je možné, že rozdiel 2019-21 pre SK je na úrovni štatistickej chyby - to by znamenalo, že eGov ľudia používajú zhruba rovnako.

Plus naše hodnotenie čo je “elektronická komunikácia s verejnou správou” je mimoriadne prísne. V tejto oblasti šampión sú jednoznačne školy, kde elektronicky komunikuje imho viac ako 80% rodičov a žiakov od starších ako 13 rokov. Sú to “iba” známky, úlohy, rozvrhy, ospravedlnenky, online vyučko a rodičko. Ozaj sa budeme tváriť, že “elektronická komunikácia s OVM” ktorým je škola je o žiadosti/rozhodnutí o prijatí do školy a nič viac?

Akoze co ja viem. Pride mi to taka dost vytrhnuta jedna dimenzia. Ani neviem najst ako sa to hodnoti.

image

https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/ISOC_CIEGI_AC/default/table?lang=en

Tu mas zase inu dimenziu, kde to nejako neklesa.

ale toto sa deje cez edupage, to nie je ziadny eGOV ale licencia SW. Resp. mozno toto je cesta ako zvysit pouzivanie eGovernmentu, tam kde sa da vyuzit SW licencie.

Nie su to oficialne statistiky, ktore zbiera Eurostat od SU SR alebo MIRRI? MIRRI teda o tychto prieskumoch nevie?

Máš na mysli, že je to SaaS? Čo na tom nie je eGov? Absolútna väčšina sw pre malé úrady nie je na objednávku.

Mam na mysli ze jedna z najcastejsich interakcii podstatnej casti obyvatelstva (doslova kazdodenna) so statom nie je realizovana zasluhou SW ktory by bol realizovany ako dodavka diela pre stat, ale platia si to obce.

  1. cize to neberiem ako uspech vlady (hociktorej), skor to je ze by k tomu MIRRI prislo ako slepe kura k zrnu.
  2. do diskusie ci nie je lepsie vyuzivat lepsie vyuzivat licencovany SW (napr. ako SaaS) vsade tam kde to ide (napriek tomu ze SvM uz je rozhodnute, neda mi poukazat na toto ako priklad kde sukromne firmy mali zda sa lepsie riesenie).

Je to porovnanie krajin (vznika zrejme na zaklade udajov, ktore im tieto krajiny dodavaju) a metodika je snad rovnaka v tychto krajinach a EU dala navod co sa do toho rata alebo si to niekto len tak vycucne z prsta a nejake miniisterstvo ci statisticky urad posle nejake data a urobi to len aby mal klud, lebo to niekto ziada?

u nas dlhodobo je slabe ziskavanie dat a sledovanie metrik. Je teda lahko mozne ze tam vela veci chyba (napr, pocas corony sa objavilo mnozstvo podpory ale ta nejde cez schranky na UPVS, je teda mozne ze sa tam nezaratala aj ked to bolo cele elektronicke, rovnako tam sotva maju prihlasovanie na testy ci vakcinaciu). Tak by som to nebral ako odraz reality,