GovCMS

O statnom CMS sa na platforme diskutovalo uz niekolko krat. Aktualne v SKITe pracujeme na analyze, ktorej cielom je vyhodnotit ci je toto riesenie vhodne pre potreby statnej spravy. Radi by sme touto cestou oslovili komunitu odbornikov a siroku verejnost, aby sme na tuto problematiku ziskali co najsirsi pohlad.

Hlavne ciele, ktore ma statne CMS naplnit boli definovane ako:

1.Zvysenie bezpecnosti statnych webov
2.Rychlejsia adopcia ID-SK medzi OVM
3.Zvysenie efektivity vyvoja statnych webov

Myslite si, ze je statne CMS vhodnym nastrojom na naplnenie tychto cielov? V akej podobe? Pripadne vidite ine vhodnejsie alternativy?

Pre inspiraciu pridavam priklad z Australie: https://www.govcms.gov.au

Voprad dakujem za konstruktivnu diskusiu

1 Like

Mne sa uz podarilo vyvolat pomerne burlivu diskusiu na tuto temu

Upozornujem, ze cielom nema byt “preklopit existujuci WEB zo zastaranymi informaciami do ID-SK”. Cielom ma byt vycistit obsah a zaviest/dodrziavat/kontrolovat podriadene organizacie, ci uvedene informacie aj udrziavaju.

Za katastrofalne riesenie povazujem stav, ked iba pribudnu dalsie WEB-by a ziadne zastarane nebudu odstranene.

5 Likes

Aj podla mna obsah je dolezitejsi ako vzhlad, aj perfektny vzhlad s jednotnym ovladanim a neudrziavanym obsahom je nanic, ved dnes ano nevedie kolko a akych WEBov maju a nie je zodpovedny za ich spravu a obsah, takte jednotne CMS ked spravi apson v tomto poriadok tak uz by bol prvy krok

1 Like

Akákoľvek aktivita, ktorá skvalitní má význam. Avšak tie ciele sú bezpohlavné a ak sa to má robiť pre ne, tak neviem aký výsledok dosiahneme.
Ako občan pri používaní webov štátu mám nasledovné problémy:
Kde hľadať informáciu, ktorý úrad vlastne rieši môj problém? Používam google a potom klikám na jednotlivé weby a návody. Keď už nájdem úrad ktorý agendu rieši, začnem študovať narážam na obsahové problémy, síce je v článku zákon/odvolávka na inú inštitúciu/detail nie sú linkované a teda znova google. Nedajbože hľadám cez mobil, stránky nie sú optimalizované, tak posúvam a lúštim drobné písmenka. Keď už aj k niečomu sa dostanem, tak je to Word (chvalabohu dá sa hľadať) alebo PDF (omg sken, kaslem nato).
Ak ani google nepomohol, skúšam rôzne kategórie na stránke a použiť vyhľadávanie. Nuž skúste nájsť na mirri.gov.sk aktuálne výzvy cez ich vyhľadávanie a potom google.

Medzi priority si dajte, zlepšenie vyhľadávanie a navigácie, zlepšenie dostupnosti, indexovanie blob obsahu, vytvorenie redakcií na jednotlivých rezortoch, vyškolenia redakcií ako robiť web, poradenstvo pri migrácii obsahu, atd. a ktomu im dajte saas/paas/onpremise cms. Ak im len dáte nový nástroj, ktorý aj tak nevedia používať, tak je to celé zbytočné.

3 Likes

Vdaka za podnetnu diskusiu. Ano, s tym vyhladavanim informacii je to peklo. Najhorsie je, ze kazdy web (teraz mam na mysli vladne) ma inu strukturu a tym padom sa kazdemu velmi tazko orientuje. Toto by mohol byt prvy krok.

Cesta k tomu je tiez ozajstna digitalizacia sluzieb, to potom by naozaj mohol byt prehlad o tom, kde sa co nachadza. Toto je vsak beh na dlhu trat.

Vedeli by ste prosim upresnit co mate namysli pod pojmom “jednotne CMS”? Centralne CMS pre vsetky OVM a jeden velky web (po vzore gov.uk)? Pripadne nieco ine? Dakujem!

Moj pohlad:

  1. Centralne evidencia statnych webov, ucel, kto je zodpovedny za obsah a aktualizaciu, schvalovanie vzniku a zrusenie
  2. Jednotny sposob ovladania, zobrazovania, hladania informacii, design tam by nejaly volnost mal mat (predefinovane sablony, s moznostou uprav v ramci.toho co je dovolene
  3. Jednotny search nad nimi (ak strukturovane aj nestrukturovane ci.kombinovane)
    Asi tieto veci z mojho pohladu su nakdolezitejsie. Vodim 2 kategorie - weby co poskytuju informacie a portaly kde sa realne pracuje oboma smermi

Riešiť v prvom kroku struktúru a vizuál obsahu a samotný zastaraný, neaktuálny obsah vyriešiť “niekedy potom” mi nedáva zmysel.

Skusim mozno trochu blizsie specifikovat myslienku GovCMS:

GovCMS je cloudové riešenie vďaka ktorému si bude mocť akékoľvek OVM vytvoriť rýchlo a jednoducho webové sídlo alebo webovú službu(TBD) bez nutnosti znalosti programovacích jazykov. Toto riešenie otvoríme tretím stranám tak aby mohli participovat pri tvorbe špecifických modulov pre potreby OVM (“marketplace”).

  • Riesenie bude postavene na zakladoch uz existujcich open-source CMS (Wordpress/Drupal/… podla analyzy)
  • Bude hostovane na zabezpecenych serveroch
  • Bude obsahovat predpripravenu temu ID-SK
  • Bude obsahovat predpripravene preverene znovupouzitelne pluginy pre potreby statnej spravy + moznost pridavat custom vyvinute pluginy (ktore budu validovane, podobne ako v pripade app store)
  • Bude obsahovat vsetky legislativne poziadavky na tvorbu online rieseni
  • Bude zarucovat pristupnost pre znevyhodnne skupiny obyvatelov
  • Bude pravidelne monitorovane
  • Bude poskytovat Open API
    atd.

Vdaka tomuto rieseniu bude hlavnou ulohou OVM sustredit sa na strukturu a obsah. Technologiu, bezpecnost, legislativu budu mat vyriesenu.

Dava vam taketo riesenie zmysel? Pripadne, ake dalsie funkcie by malo taketo CMS obsahovat?

2 Likes

Mne to dáva veľký zmysel. Bude to len pre OVM, alebo pre všetky rozpočtovky, prispevkove organizacie a pod?

Môcť (dobrovoľne) alebo mať povinnosť (nasilu)?

V tom zozname mi chýbajú skolenia, dokumentácia a predpripravené “obsahové” šablóny. T.j. nie ako ma ten web vyzerať, ale ake dáta / metadata musí obsahovat, ako ich medzi sebou linkovat / indexovat.

1 Like