GovBox: Šifrované emaily

GovBox posiela emaily nešifrovane (keď si odmyslíme šifrovanie kanálu SMTPS, ktorým to ide). Niektorí používatelia navrhli, že by sa emaily mohli posielať šifrovane (S/MIME) alebo aspoň zaheslovane (zip). Nevýhody sú zrejmé. S/MIME potrebuje podporu klienta, so zipom sa stráca výhoda okamžitého pozerania príloh správ.

Ja (http://hany.sk/~hany/gpg/475DFC4C.txt) mam rad OpenPGP (http://openpgp.org/). :slight_smile:

Isty cas sa na to nechala nahovorit aj TB ohladom mail vypisov, zatial stale funguje.

Na vsetko sa najde asi nejaka chyba: https://www.root.cz/clanky/chyba-efail-umoznuje-cist-zpravy-zasifrovane-pomoci-pgp-a-s-mime/

Mozno by som uvazoval nad inou cestou. Aj ked asi dost komplikovanou, ale bezpecnejsou a to vlastna aplikacia na govbox? Na principe aplikacii internet bankingu, ktora si bude robit vlastne zabezpecene spojenie so serverom a vlastne sifrovania lokalne.

Pri emailoch je to naozaj limitovane aplikaciami.

Preto chytrejsi odo mna hovoria “Don’t roll your own crypto, bro.”. Referencie:

Cim som chcel povedat, ze EFAIL v PGP&co. je fakt zle, ale nadalej verim vyrazne viac PGP&co. nez “vlastnej apke”, ci uz fakt mojej, alebo nejakej od banky ci S.D :slight_smile:. Typicky preto, ze taky EFAIL by sa v tych “vlastnych apkach” hladal a fixoval vyrazne tazsie.

Samozrejme ak sa pouzije riesenie, ktore ma nejaku chybu, ta bude skor ci neskor opravena. A pokial aj tam je nejaka chyba, da sa voci nej vacsinou adekvatne zabezpecit. O tom pisat nemusime. Skor mi slo o tu kompatibilitu, ze bezny default android klient nepodporuje sifrovanie mailov a tak dalej. Your own crypto je asi trosku o inom, ak som to pochopil spravne. Samozrejme nejdeme do aplikacie vkladat vlastne algoritmy a pod., ale skor pouzit existujuce riesenie s certifikatmi, ktore budu zabezpecovat spojenie a kode do aplikacie, ktory funguje ako passphrase. Tu je to uz skor o tom ci to bude vhodne naprogramovane, aby tie certifikaty ci passphrase neostavali v pamati alebo niekde v /tmp a ine faily. V tomto pripade moze byt kod tejto aplikacie tym padom aj open vzhladom na to, ze certifikaty budu vydavane autoritou (govbox), resp. po uvodnom logine v aplikacii sa certifikaty vygeneruju (zas sa mozme opierat o zranitelnosti pri generovani na zariadeniach). Asi na kazdom kroku mozme najst problem.

Aby som sa v tom nemotal, urcite moznost pgp je super. Ale moze narazit na problem instalacie dalsej aplikacie kedy bude mat user 2 mailove appky na rozne veci a bude nespokojny alebo vyvoj vlastnej aplikacie, ktora moze okrem sprav byt rozsirovana o dalsie sluzby/moduly, bude profesionalnejsia (snad) a uzivatel nebude mat pocit, ze je to nejaka zlatanina, kvoli ktorej musi mat v mobile “2 emaily” ako by laik povedal.

1 Like

Ja len pre info, zatial to nechcel od nas ziadny z asi 600+ zakaznikov.

Zakaznikovi to je asi jedno pokial ho na to niekto neupozorni. Otazka je ci aktualny stav je dostatocny pre adekvatne zabezpecenie. Ked sa na to pozrieme z ineho pohladu a to, ze sa jedna prakticky o sluzbu tretej strany, t.j. ak sa pohyujeme v ramci slovensko.sk tak pouzivame nejaku homogennu sustavu (ak to tak mozno nazvat a ak to tak aj realne je) a tym padom je predpoklad, ze sa jedna o bezpecnu sluzbu.

Akonahle vsak opustame vody statnych serverov a ideme do sluzieb tretej strany, ta musi dokazat, ze ma adekvatne zabezpecene veci. Zakaznik sa zacne v tom rypat az ked si uvedomi, ze by zo zleho zabezpecenia mohol byt problem alebo sa do toho pusti nejaky aktivista a zacne sa rypat vo veciach.

hmmm
Ale Europa ma doveryhodne riesenie na cele dorucovanie. Vola sa eDelivery a je centralne vyvinute, udrziavane a pre kazdeho zdarma k dispozicii. Pri dorucovani do inych clenskych statov sa aj tak bude musiet pouzit. https://ec.europa.eu/cefdigital/wiki/display/CEFDIGITAL/eDelivery

Preco my SVK mame SKTalk a statne schranky

bez tychto stavebnych blokov nejaka interoperabilita a Jednotny Europsky Trh su iba bullshit bingo buzzwordy…

3 Likes

Aby som sa “pripojil”, tak potrebujem “kod”. Zatial som nasiel toto:

Vies aj o niecom dalsom? (Resp. idem na to vobec dobre?) Povedzme, ze som teda obcan a chcem cosi ako GovBox apku alebo si to dat rovno preposlat na mail. :slight_smile:

(Security, potvrdzoanie atd. do urcitej veci “beriem” (akceptujem), ale potrebujem to kvoli efektivnosti nejako naparovat na existujuce veci, aby som nemal na komunikaciu s X partnermi Y nastrojov, kedze ak by sa Y blizilo X, tak by to bolo nezvladnutelne.)