Fake-ové odtajňovanie zmlúv na Finančnej správe

Finančná správa pokračuje akože “v odtajňovaní zmlúv”. Podhodí jednému novinárovi pôvodnú zmluvu bez podstatných dodtakov, a ten debilko ešte o tom píše.
Aktuálne akože sa odtajnila zmluva s Lynx a Alison

V realite nič nie je odtajnené, zmluvy nie sú podľa zákona zverejnené, protiprávny stav na Finančnej správe pretrváva.
@Jozef_Ivanic … alebo sa mýlim, že dodatky k zmluvám (Lynx ale aj Allexis) sú stále utajené / nezverejnené? Fakt to človek má od ľudí v rezorte Igora Matoviča pýtať cez 211-ku?

otázka správna, ale na nesprávneho koňa.
ja som len pešiak, teda kôň. treba sa pýtať inde.
tento systém je dokonca v režime utajenia dôverné,
takže o ňom ani ja skoro nič neviem,
keďže mám previerku len na vyhradené.

2 Likes

Rozumiem. :slight_smile:

Dost zbytocne to tu hrotis. Ved v tom clanku je toto:

Hoci daniari na čele so Žežulkom dokument odtajnili, prílohy s konkrétnou špecifikáciou dodávaných služieb zostávajú utajované. Platí to aj pre cenovú kalkuláciu, z ktorej vychádza celková hodnota kontroverznej zákazky. Samotná zmluva je totiž chudobná na informácie o projekte.

V zmluve sa tiež uvádza, že dodacie listy k zákazke sú utajovanou skutočnosťou. To však neplatí pre faktúry, ktoré sa v zmluve nespomínajú ako utajované skutočnosti. Daniari ich napriek tomu nezverejnili. Bez znalosti podrobnejších informácií tak nemožno posúdiť adekvátnosť a cenovú (ne)výhodnosť miliónovej zákazky.

1 Like

Takže ostávame utajovať? Prestávam vidieť rozdiel medzi smeráckou mafiou aktuálnymi nominantmi. Desiatky miliónov sa tu kradnú pod utajením a mám sa uspokojiť s tým, že jeden novinár to zhodnotil ako nepodstatné informácie?
… ale kludne sa bavme o farbičkách v dizajn manuále a pod.

Neviem aky clanok citas, ale ja citam, ze to co odtajnili je vlastne NEDOSTATOCNE.

Dobrý deň, tu debilko, ktorému raz národná rada podhodila zákon o slobodnom prístupe k informáciám a on ho odvtedy používa.

„dodatky k zmluvám (Lynx ale aj Allexis) sú stále utajené“ - dodatky utajené nie sú, sú odtajnené, ale obsahujú podobne kusé informácie ako samotné zmluvy. Prílohy k zmluvám utajené momentálne podľa všetkého sú.

„Desiatky miliónov sa tu kradnú pod utajením“ - neviem, či rozumiem správne, ak tomu mám rozumieť tak, že pokračuje prax uzatvárania podobných zmlúv ako v minulosti tak by to tak nemalo byť - daniari deklarujú, že samotné telá zmlúv už utajované nebudú.
Ak tomu rozumiem tak, že časť tých informácií, ktoré utajilo bývalé vedenie, zostala utajovaná, tak áno, to sedí.

„zmluvy nie sú podľa zákona zverejnené,“ - tu si tiež nie som istý, či rozumiem, či tu ide o rozsah informácií, alebo samotné zverejnenie - zmluva, ktorá bola uzavretá ako utajovaná ani po odtajnení nie je zverejnená v centrálnom registri zmlúv, na to neexistuje zákonný mechanizmus, existuje však mechanizmus na sprístupňovanie pri podaní žiadosti podľa 211ky.
To automatické zverejňovanie by sa podľa môjho názoru asi muselo plátať v legislatíve.

8 Likes

@Martin_Turcek. Zdravim, ked uz ste tu a vidim ze sa venujete teme IT systemov na financnej sprave tak mam myslienku ci nechystate aj clanok k schvalenej novele zakona o DPH vo vztahu k zverejnovaniu uctov.

Lebo napr. robenie printscreenov pred kazdou platbou (cize to ze Financna sprava nevie viest historicku evidenciu uctov za subjekt) alebo nemoznost vratenia zaplatenej DPH pri split payment svedci o tom ze informacne systemy FS su v rozklade, resp. FR SR nema ani len zakladnu schopnost prinisiet IT nastroj pre byrokraticky vymysel testovica.

@jsuchal davnejsie tu bola debata ake su usecasy blockchainu v verejnejs sprave, tak ak ma financna sprava problem viest historicku evidenciu uctov za danovy subjekt v obycajnej databaze, navrhujem im realizovat nejaky blockchain projektik na vedenie historickych uctov. Na githube bude podla mna dost zdrojakov k vselijakym blockhainom. :smiley:

Dobrý deň. V prvom rade sa ospravedlňujem za debilka. Nechal som sa uniesť emóciami.

Dovolím si len pár komentárov:

Toto nie je pravda. Nikde nie je dostupný dodatok č.1 až č.4 k zm,luvám Lynx, takisto nie sú dodatky k zmluvám Allexis nikde. Možno Vy ich máte, ale to nie je zverejnenie. Je absurdné aby nejaký úrad, ktorý míňa desiatky miliónov eur pod utajenými zmluvami, ich zverejňoval prostredníctvom nejakého článku.
Oni vedia prečo neodtajnia všetko ale len nepodstatnú zmluvu. Bohužiaľ mám pocit, že ste skočili na lep. V dodatkoch sú veci a sumy za najväčšie zlodejstvá.
Názov článku mal byť “Danizari stále utajujú …” a nie pekne opozitívne “Daniari odtajnili …” Je to ich povinnosť odtajniť všetko, a sľuboval to aj pán Žežulka keď sa uchádzal o post. :-/

Skúste sa opýtať koľko sumárne bolo zaplatených firme Lynx, Beset či Allexis. V zmluvách to nenájdete celé, pretože tie “nepodstatné” dodatky a prílohy to riešia. Diabol je v detaile ako sa hovorí. A uspokojiť sa so zverejnením rámcovej zmluvy a nie všetkého čo s tým súvisí je medový motúz pod nosom. ( … ako to bolo s tým vnímaním len povrchu?).

Kde je vôľa, tam je cesta. Stačí ak by tú zmluvu (kompletnú) zverejnili u seba na portáli. Ak teda je zmluva odtajnená, prečo nie sú odtajnené aj faktúry? Tie patria pod utajenie.

Celé mi to pripadá ako mediálna hra, (asi za účelom legitimizácie ďalšej objednávky pre Lynx/Beset/Allexis), ktorú s Vami a nami hrajú. Otázkou je či ste jej súčasťou vedome.

A nenechal si sa opäť trošku uniesť? Veď Martin tu písal, že on si tu zmluvu vyžiadal 211, nič mu teda svojvoľne nedali.

Nesedí mi na tom to, že “ju odtajnili” ale pritom ju zverejnil (a odtajnil) on. Prečo ju nezavesili na web? (jedna z foriem sprístupnenia informácie podla 211 je aj jej zverejnenie).
Prečo teraz? Však už si to pýtal pred x rokmi. (chápem, že Fero Imrecze musel kryť zločin a aj spolupáchatelia, ktorí sú ešte tam, sa to snažia kryť stále)
Prečo nie aj Beset?
Prečo nie dodatky?
Prečo nie faktúry k tejto “akože odtajnenej zmluve”?

Mediálna hra aj preto, lebo FS SR púšťa informácie len ktoré musí. Nerobí to bez rozmyslu. A teraz sa tak pýtam sám seba, či to nesúvisí s novým indexom spoľahlivosti, ktorý sa má robiť podľa novely daňového poriadku v parlamente. Akože, to zahráme, že sme odtajnili, ale vlastne neodtajníme, a potom dodatok 5, či 6, či 7 kľudne na tajno zase podpíšeme ako za starých čias.

Úplne sa tu zabúda na ďalších zlodejov, ktorí boli v systéme. Pred očami nám stále behá Suchoba a ostatní sú v klídku. Alebo ten systém, čo Brhel posvätil a Fero udržiaval, platil len na Allexis?

Ja som ani nevravel, že dodatky sú zverejnené, iba, že nie sú utajené. Utajovaná skutočnosť je terminus technicus zo zákona o ochrane utajovaných skutočností, to, že niečo niekde nevisí zverejnené, neznamená, že je to utajené.

Žežulka to odtajnenie nesľuboval úplne absolutisticky „Nejde však až tak o zmluvy – citlivý je popis systémov. Takže odtajniť zmluvy nie je v zásade problém. Otázne je, či môžeme zverejniť napríklad architektúru systému.“ - z rozhovoru. Čiže aj pri čiastočnom neodtajnení nejde o nejaké klamstvo.

Aký mal byť názov článku je vecou vkusu, ale priznám sa, že pri iných témach je pre mňa takýto článok maličkosťou, čiže beriem, že napríklad vy ste vyslovene nespokojný, ale zrovna toto nie je úplne téma, ktorú by som mal kapacitu a chuť rozoberať v rámci redakcie pol dňa, čo je najlepší možný nadpis.
Na prvú to mám v hlave takto: Dlhodobo to bolo utajené, dlhodobo som sa pýtal na odtajnenie, Imrecze v minulosti sľúbil odtajnenie bez príloh, neurobil to, Žežulka sľúbil odtajnenie bez príloh, urobil to. Zistili sme, že tie zmluvy sú fakt dosť oničom, ale či to má byť tomu kroku zverejneniu automaticky tak na príťaž, že by sme to brali ako negatívny krok, to asi asi nemyslím.

Vedome nie som súčasťou žiadnej hry, ak si všimnete rozhovor linkovaný vyššie, napádal som tam zmluvu uzavretú s Besetom krátko po Žežulkovom nástupe. Akékoľvek netransparentné pokračovanie týchto kontraktov by bol problém.

Dolu pripájam všetky dokumenty, ktoré mi boli sprístupnené na 211-ku vo veci Alison a Lynx:

(R) Dodatok č. 1 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (153.2 KB)
(R) Dodatok č. 2 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (454.4 KB)
(R) Dodatok č. 3 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (445.6 KB)
(R) Dodatok č. 5 k Zmluve o dielo č. 019_2013-V.pdf (472.1 KB)
(R) Dodatok č. 6 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (448.5 KB)
(R) Dodatok č. 7 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (444.5 KB)
(R) Dodatok č. 8 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (451.0 KB)
(R) Dodatok č. 9 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (74.0 KB)
(R) Dodatok č. 10 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (429.9 KB)
(R) Dodatok č. 11 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (460.1 KB)
(R) Dodatok č. 12 k Zmluve o dielo 019_2013_V.pdf (447.7 KB)
(R) Dodatok č. 13 k Zmluve o dielo č. 019_2013_V.pdf (463.3 KB)
(R) Rámcová dohoda - Alison Slovakia spol. s.r.o…pdf (618.3 KB)
(R) Zmluva o dielo č. 019_2013_V.pdf (395.8 KB)

2 Likes

Odtajnenie nie je úplne terminus technicus, ale zrušenie stupňa utajenia je. To môže urobiť vedúci subjektu štátnej správy a nie ja.
Ak by som si toto vypýtal na 211-ku za Imreczeho, Wittenbergerovej, alebo Klučkovej, nedostal by som nič, lebo tie zmluvy by stále mali stupeňa utajenia dôverné - napriek tomu, že som sa na tie utajené zmluvy opakovane pýtal už odvtedy. Teraz som ich dostal, lebo im Žežulka zrušil stupeň utajenia a vtedy ich môžu sprístupniť. Zverejnenie v CRZ je problém, áno, neformálne zverejniť na svojom webe by ich teoreticky asi mohli.

Beset už bol odtajnený spolu s Allexisom, viď:

1 Like

Ďakujem za zverejnenie.

1 Like