Fair Open Source

Radovan Semancik napisal zaujimavy navrh ohladom Open Source. https://wiki.evolveum.com/display/midPoint/Fair+Open+Source

TL;DR je toto, ale treba to precitat cele.

Feed your open source developer
This is a long text. However, the basic idea is simple:
Support sustainable open source ecosystem. Prefer business partners that are also supporting this model.
Personal use of open source software is always OK.
When you use open source in a company that generates profit, contribute back to the ecosystem:
Contribute back to the project you are using
Pay a salary of a professional developers that works on the project
Regularly donate to the project
Use the money to fund your own open source project
Purchase a subscription from product authors (if available)

Odporucam si pred urychlenymi sudmi precitat aj priklady dobreho a zleho spravania v zavere, aby bolo jasnejsie preco je to problem. Z toho co viem su to realne skusenosti aj z SK egov sceny.

Providing commercial support services for open source product and not contributing nor funding it is bad. If you make profit that depends on the existence of an open source product you should contribute part of that profit to the product. You should contribute your time and become part-time developer of that product. Or you should spend time on documentation maintenance, localization … there is always a lot of work to do. If you cannot do anything like that then you should send money to the developers. But taking the money and keeping everything for yourself is not a good behavior.

Co Vy na to? Napady kde by toto mohlo stroskotat a ako to presadit?

5 Likes

Pohlad z weboveho sektora - myslim si, ze hlavny problem je vo velkosti slovenskeho trhu. Robim s Drupalom a pokym som robil pre slovenske firmy a slovenskych klientov, tak bolo skoro nemozne robit akukolvek contribution. V zahranicnych firmach, pre ktore som robil/robim, mame vyhradeny cas cca 1 den za tyzden na contribution a platili sme core developera. Samozrejmostou je reportovanie bugov a ked ten bug fixnes, tak sa samozrejme podelis s patchom.
Zo slovenskej egov sceny - pri projekte pre jednu prispevkovu organizaciu sme vyprodukovali par patchov, ktore boli nasledne zahnute do Drupalu.
Zo svetovej egov sceny - Nemecko a Australia maju Drupal instalacne profily, pri tvorbe ktorych vyprodukovali niekolko desiatok patchov.
Myslim si teda ze zaciatkom je vo firmach zautomatizovat contribution, aby mali ludia zauzivane ze patch automaticky poskytnu maintainerovi.
Este by som dodal, ze mam skusenost, ze vela firiem podporuje meetupy a konferencie, ci uz financne, ludskymi zdrojmi alebo materialne, a komunita to casto krat nevnima ako contribution, lebo to nie je kod. Aky mate na toto nazor? Ja to povazujem za rovnocenne ako kod, takisto ako UX testovanie, ci samotny manazment vyvoja nejakeho os produktu.

4 Likes

Jedna firma skusa najst riesenie, ktore by ulahcilo prispievat firmam na FLOSS projekty ktore pouzivaju:

V clanku je ako ilustracia problemu uvedny projekt OpenSSL:

One of the most extreme examples of the “free rider” problem came in the form of OpenSSL’s Heartbleed vulnerability back in 2014. The project was being maintained by a single developer working for well under a normal salary, yet over half the world wide web was dependent upon his work.

Ja ti nevim. Ak to existuje od 2012 a dnes tam rozdeluju 800$ tyzdenne, tak to je dost bieda nie? Asi ten problem nebude v tom, ze by firmy nevedeli ako prispievat alebo to bolo zlozite.

Tiez ma to ako celok trapi (asi ako Radovana) a tiez mi konkretne ten Gratipay pripada nie dobry (asi ako Teba). Clanok teda nepredstavuje riesenie, ale aspon podporuje Radovanov argument (ze teda trapi to aj inych a skusaju riesit).

Podla mna to bude zo skatulky “zlozite”, kedze je to prierezova aktivita:

  • developer (ten co pouziva nejake FLOSS komponenty) vie co ma v stacku ale sam z firemnych penazi asi donation nespravi a presviedcat riaditela moze vnimat ako nadpracu, navyse zrejme aj tazku
  • riaditel firemne peniaze moze poslat ale nevie komu, ani vlastne nevie preco ked “je to free” a na konci ho pripadne este dorazi uctovnictvo, ak si donation nevie dat do nakladov
  • developer (autor FLOSS komponentu) nemusi mat po ruke firmu ci neziskovku, na ktoru by legalne mohol prijimat peniaze a vydavat uctovne doklady

(a tu som teda zatial pitval len contribution vo forme penazi)

Cize drzim palce (Radovi aj dalsim), ale okrem pindania pomoct neviem (okrem obcasnej kontribucie a este obcasnejsich financnych prispevkov). :slight_smile:

Toto je zaujimave https://www.2ndquadrant.com/en/resources/2ndqpostgres/

Our promise to our customers and the community is to demonstrate our commitment to Open Source PostgreSQL in the following ways:

  • We will continue to contribute a minimum of 3x the manpower to community PostgreSQL as we spend on 2ndQPostgres.
  • All features in 2ndQPostgres will be actively contributed to the community within 2 years of their completed development.
  • There will be no additional charges for 2ndQPostgres.

Ahoj,

neviem kvantifikovat mnozstvo prace ale napriklad posledne vyvinute
features (row level security a BDR ) merguju do opensource verzie.

r.

Áno, 2ndquadrant fakt maká na opensource psql. To je bez debaty. Ale prvý
krát to vidím takto verejne ako záväzok.

1 Like

Aha! http://blog.taadeem.net///english/2017/12/07/french_companies_asking_software_vendors_to_support_postgresql

Ja si myslim, ze firme, co stava business na open source bez contribution sa moze stat, ze nepodporovany projekt im moze potopit business a zostanu na to sami s vysokymi nakladmi (bud na pouzitie ‘ziveho’ projektu alebo udrzbu).
A pokial neprispievaju priebezne ani patchmi spat maintainerovi, vznika im ‘detached fork’ a teda udrzba znova iba za vlasnte (resp. drahe mergovanie a testovanie).

TL;DR Discourse (organizacia, ktora vyrobila aj toto forum) darovala tento rok viac ako 55,000 dolarov na opensource, ktory pouzivaju. cc @semancik

2 Likes

Presne toto mi chyba pri https://www.itms2014.sk/we-love-oss ktore bolo na platforme uz viackrat spominane ako svetly priklad pouzitia OSS vo verejnej sprave.

IMO by nieco take malo mat dva kroky:
Krok #1 - Propagacia - Toto sme pouzili lebo je to super.
Krok #2 - Podpora - Toto sme urobili, aby to bolo super aj nadalej.

Mozno ten krok #2 v ITMS aj spravili, len sa nim zabudli pochvalit na webe?

V SK realiach je uz toto neskutocny posun dopredu. ITMS a hlavne ludi za tym treba pochvalit za to, ze ukazali, ze sa da velky statny projekt postavit aj na uplne free softveri. Viem, ze to bude zniet sialene, ale na uradoch stale este pretrvava doba, kde sa na FOSS pozera ako nebezpecnu vec, na ktorej nieco stavat je ciste blaznovstvo => obhajuju sa tym milionove licencie pre vseliake SAPy, Oracle, Weblogicy a tak.

Krok 2 by bol tiez super, mozno @martin.kovacik povie viac.

A kolko FOSS ma v sebe alebo vyuziva pri vyvoji Oracle, SAP alebo aj MS Windows?

Co sa tyka ITMS a kroku #2, tak jedinu podporu, ktoru sme FOSS projektom “poskytli” je kde tu sme vytvorili pull request alebo zadali bug alebo vytvorili nan test case. Cize nebavime sa tu o financnej podpore. Nemam na starosti financnu stranku projektu ale ako pise @hanecak v Fair Open Source castokrat je to uctovny problem, navyse vo velkych spolocnostiach je problem vobec niekam poslat peniaze (treba zalozit dodavatela v uctovnictve, schvalit na zahranicnom vedeni, …). Co sa tyka financnych prispevkov priamo od statu, ako od konecneho pouzivatela systemu postaveneho na FOSS, tak to ani rozvadzat nebudem.

Ak bojujete s nazorom ze oracle je mercedes a PostgreSQL je fabka (toto bol skutocne “argument”, ktory sme s @peter_k na jednom projekte poculi) tak aspon to ze sme ukazali ze to ide aj bez Oraklov, SAPov a podobnych enterprajs softverov je na prvy pokus uspech. Verim ze v buducnosti, ked bude viacero statnych projektov postavenych na FOSS sa situacia zmeni, predsalen vysipat 1M eur rocne za licencie vs mozno par 10k eur na podporu FOSS je rozdiel.

2 Likes

…toto je podla mna velmi dobry point sem OGP a Open Source bude sa definovat FOSS strategia a tento bod by tam mal byt… @jangondol

…napr. ja ako projektovy manazer ITMS2014+ na strane zakaznika som mal rad a podporoval som FOSS…ale az ked som sa hlbsie ponoril, tak som zistil vacsie detaily ohladne licencii, podpory a pod takychto produktov a to uz bolo neskoro, aby na taketo oblasti myslela napr. aj zmluva medzi statom a dodavatelov alebo aby exitoval nejaky iny model…

…voditko/navod pre stat ako poriesit aj tuto oblast v ramci projektov by len veci ulahcili…

DBMS of the Year: PostgreSQL
While in our last year’s popularity ranking PostgreSQL already ran in on place 3, 2017 was an even better year for PostgreSQL. With a total gain of 55.81 scoring points (+17%) and improving its score in each of the single monthly rankings of 2017, it outperformed all other systems in 2017.

PostgreSQL is the DBMS of the Year 2017

3 Likes

https://twitter.com/juerglehni/status/953183623817125888

@semancik ahaho.

1 Like