Eurovoľby 2019

Ahojte,
V maji 2019 sa budu konat volby do Europskeho parlamentu a Slovensko v eurovolbach trapi velmi nizka ucast (naposledy sme mali najnizsiu ucast z celej EU - 13,05%)Niektorí mladí ľudia by to však radi zmenili a už vznikajú iniciativy na zvysenie povedomia o volbach a zvysenie ucasti - napr https://www.tentorazidemvolit.eu

Tak mi napadlo - v tychto volbach sa myslim tiez da volit pomocou volicskeho preukazu (postou asi nie), tak ci by sa dala vyuzit stranka volby.slovensko.digital spred 2 rokov (samozrejme s istymi upravami). Mozno by ulahcenie vybavovania volicskych preukazov pomohlo zvysit ucast aspon u ludi, ktori sa nezdrziavaju v mieste trvaleho pobytu. Pri takej nizkej ucasti moze byt kazdy hlas dolezity.

Co myslite?

http://www.minv.sk/?ep-preukaz To by slo, @Ivet_Fercikova @HanaBene mozno by to bolo fajn zaradit aj medzi navody.digital

Toto je výborný nápad. @Jaroslav_Michalco aby si mal kontext, pracujeme v SD na jednom projekte, kt. má za cieľ uľahčiť ľuďom orientáciu sa vo vybavovaní životných situácií (online/offline) , viac o projekte Návody.Digital aj s informáciou kde práve s projektom sme nájdeš na platforme.

Medzi návody/to do listy by sme mohli zaradiť aj info k eurovoľbám, ktoré je dobre spracované napr. tu: Európske voľby - Your Europe

Keďže je aj v tomto prípade viac use-casov (kuk obrázok), bolo by fajn to spracovať komplexne:

@Jaroslav_Michalco vedel by si túto životnú situáciu spracovať? Daj vedieť, dám viac info.

1 Like

Mozem sa na to pozriet. Co presne je potrebne urobit? Btw, v marci budu aj prezidentske volby, mozem sa pozriet aj na to

Ahoj, super. No, kukni si prosím toto: https://navody-prototype.herokuapp.com/zalozenie-zivnosti/ohlasenie Potrebovali by sme cca takýto jednoduchý návodík k eurovoľbám/prezidentskými voľbám. Stačí keď napíšeš do dokumentu cez odrážky, aby sme pochopili hierarchiu.

V súvislosti s voľbami by tam bolo dobré spracovať, či občania SR môžu voliť zo zahraničia, ak áno, čo preto musia spraviť, či je možné odvoliť mimo svojho trvalého bydliska, ako si vybaviť volebný preukaz, a pod. Plus, na tej stránke EK sa uvádza, že môže nastať aj situácia keď žijem v členskej krajine eu, ale chcem voliť poslancov z hostiteľskej krajiny a pod. Neštudovala som to až tak detailne :slight_smile: Kludne mi píš do správy alebo si môžeme k tomu zavolat

Poslal som Ti ohladom toho spravu.

Neviem ako su na tom obce / mesta mimo DCOM, ale tie, ktore v nom su, umoznuju svojim obyvatelom poziadat o vydanie volicskeho preukazu prostr. elektronickej sluzby Vydavanie volicskeho preukazu. Samozrejme podmienkou je eID s aktivovanymi certifikatmi.
V ziadosti je moznost uviest korespondencu adresu, na ktoru sa ma preukaz zaslat.

Cely postup je upraveny v § 46 zakona o podmienkach o podmienkach vykonu volebneho prava.

Poštou sa v sucasnosti da volit iba vo volbach do NRSR a v referende. Je vsak potrebne (listinne postou / elektronicky cez formular vseobecnej agendy) o to najmenej 50 dni pred dnom konania volieb poziadat obec.

Zakon o podmienkach vykonu volebneho prava z pre mna nepochopitelnych pricin v sucasnosti neumoznuje pri volbach do EP, obdobne ako pri volbach do NRSR, volit postou. To co malo spravit MV SR supluju poslanci za SaS, ktori do parlamentu predlozili novelu zakona, ktora tuto moznost doplna (o.i.) aj pre volby do EP.

Bohuzial, nie je iste, ci opozicny navrh vobec prejde a aj keby presiel, tak vzhladom na navrhovanu ucinnost zakona (1.mája 2019) a 50dnovu lehotu na podanie ziadosti by to v tychto volbach, ktore sa uskutocnia 23.-26. maja este mozne nebolo…

Pre volbu prezidenta v pripade ak sa zdrziavate mimo

  • uzemia SR plati to iste, co pre volby do EP
  • svojho trvaleho pobytu, ale na uzemi SR, plati toto
1 Like