eRecept - otravné čakanie (hlavne pre toho lekára)

Ahojte, pripájam moju skúsenosť s eReceptom. Pani doktorka u ktorej som bol mi

  • predpísala jeden liek (necelá minúta čakania)
  • po diskussi sme predpis zrušili (to bolo rýchlo)
  • predpísala mi druhý liek (zase takmer minúta čakania)!

Uvedomujem si, že zdržanie môže byť spôsobené na ľubovoľnej vrstve eHealth architektúry, ale máme nejaké otvorené dáta o response-time pre porovnanie? Pomohlo by to miestnym IT ľuďom v tejto nemocnici, aby vedeli, či je zdržanie na strane ich integrácie, alebo na strane eHealth ako celku.

Aké sú vaše skúsenosti? Ďakujem.

Myslim si, ze to je problem SW danej doktorky. Moja skusenost s predpisanim ereceptu je, ze sme necakali vobec… lekarka odoslala poziadavku na erecept a asi SW na pozadi asynchronne zrealizoval pozadovane volania. Lekarka pouziva WinAmb od Softprogresu.
Pokial viem, pri erecepte sa robi aj komunikacia so zdravotnou poistovnou, takze zdrzanie moze byt aj na strane IS poistovne.

Asi ano. Velmi zalezi od toho ako velmi sa tvorcovia toho SW drzia implementacnych predpisov.

Je to takto :

  1. lekar vypise recept vo ambulatnom IS
  2. ambulatny IS podpise recept pomocou elektronickeho podpisu na ePZP
  3. ambulatny IS odosle recept do poistovne
  4. poistovna vyhodnoti pravidla akceptuje/zamietne
  5. lekar dostane informaciu ze zapis prebehol
  6. pacient odchadza
    … potialto ^^^ by to malo byt synchronne …
  7. poistovna asynchronne odosiela recept do eZdravie
  8. eZdravie overuje podpis
  9. poistovna dostane informaciu, ci podpis je validny

Co som pred dvoma rokmi videl merania na strane poistovne, tak boli odpovede do 100milisekund ( merane na vstupe/vystupe z poistovne ).

Preco to moze byt pomale :

  • integracny manual hovori, ze este pred prvym krokom by mal lekar/ambulantny IS zavolat kontrolu liekovych interakcii
    • toto je samostatne volanie este pred samostatnym vystavenim receptu
    • ambulatny system posiela SOAP do poistovne
    • poistovna musi nacitat historiu pacienta ( pre lieky minimalne pol-roka )
    • poistovna vyhodnoti interakcie
    • poistovna vygeneruje niekolko stranove PDF ( tak to bolo pred dvoma rokmi ) a odosle do ambulatneho IS
    • ambulatny IS by mal toto PDF zobrazit lekarovi, ktory by si ho mal nastudovat a az potom vypisat recept
  • upchata siet <= s kazdym receptom tecie verejny kluc z ePZP ( +2kb ) + komunikacia bezi cez ukecany SOAP
  • ( malo pravdepobne ) poistovne medzicasom pritvrdili/spomalili kontroly pri zapise

Ta kontrola liekovych interakcii v samostatnom kroku je viacmenej zbytocna. Resp. mala byt byt zrealizovana az v tom druhom volani pri zapise preskribcie do evidencie. Ak nie su liekove interakcie => tak to rovno zapise, ak by boli interakcie tak odmietne zapis. Dnesne riesenie prehana po sieti zbytocne volania a PDF-ka, ktore aj tak nemaju lekari cas citat.

Inak v ponimani NCZI aj tak “lekari nemaju co robit”. Dobre to vidno na tomto (nastastie zrusenom) tendri : JOSEPHINE - Dodávka komunikačného modulu elab gateway v podmienkach rezortu zdravotníctva

  • ziadanka na lab.vysetrenie / vysledky v rozsahu 44kb/79kb/93kb/244kb
    • t.j. lekar bude vypisovat 20 stranovu ziadanku
    • nasledne citat 133 stranove vysledky
  • 50 kontrol za 5 sekund
    • t.j.1500 kontrol za 150sekund ( 1500 je dolny odhad poctu roznych vysetreni )
    • t.j. 2.5 minuty na vypisanie jednej ziadanky
1 Like

Vau, ďakujem.

Aké sú teda podľa Vás možnosti na preverenie. Mal by to v prvom rade preveriť IT personál nemocnice alebo skôr firma dodávajúca softvér pre lekára? Ako je to optimálne?

A teraz mi napadá, že rôzne poistovne zrejme majú rôzne rýchle/pomalé odpovede na tieto dopyty. Zrejme aj toto bude hrať rolu. Inak povedané, keď moja poisťovňa má výpadok, tak mi lekár eRecept nepredpíše?

Velmi zalezi od technologickych schopnosti IT-ckarov v nemocnici a ochote dodavatelov IS. Ako prve je potrebne identifikovat problem a to mozu urobit iba IT-ckari priamo v nemocnici. Ci uz odmerat priepustnost siete alebo identifikovat sietove volania priamo na danej stanici, pripadne z aplikacnych logov. Samozrejme v spolupraci s dodavatelom IS to pojde rychlejsie. Kedze ide o produkcne prostredie, tak potrebuju monitorovat standardnu pracu lekara ( lebo ePZP-karta, podpisovanie … ). Merania na testovacich prostrediach nemaju v tomto pripade ziadnu vypovednu hodnotu.

Pod pojmom “ochota dodavatela IS” nemyslim to ci dodaju cloveka na konzultacie. Ide o to ci budu ochotni porusit predpisane procesne scenare definovane v Dodávateľ - overenie zhody informačných systémov - Dodávateľ IS: Úvod - ezdravie.

Riskovali by totiz ze pridu o certifikat, pripadne budu mat problemy pri ziskani certifikatu na dalsiu verziu rozhrania. Z pohladu eZdravie ide o velmi efektivny sposob ako umlcat nespokojnych dodavatelov :frowning:

Tie rozdiely urcite existuju. Ale myslim, si ze rychlostne su na tom lepsie poistovne lepsie ako eZdravie. Napr. IS v lekarni pre zistenie zoznamu nevydanych preskripcii, radsej urobi dotaz do kazdej poistovne ( t.j. 3x request ) ako by malo urobit jeden request do eZdravie.

Dovera a VsZP pouzivali implementaciu eRecept postavenu nad objektovou databazou Cache. Postavit Master-Master replikaciu vo dvoch vzdialenych serverovniach pre tento typ DB je celkom draha zalezitost, takze to asi doteraz nebolo zrealizovane ( rozpravalo sa o Master-Slave ). Union pouzival Cassandra DB, tam by to bolo mozne zrealizovat Master-Master replikaciu jednoduchsie. Neviem vsak ci to aj bolo zrealizovane.

Master-Master replikacia na strane poistovni je iba polovica problemu. Druha polovica je vypadok siete medzi nemocnicou a poistovnou. t.j. ci maju nemocnica aj poistovne zdvojene sietove pripojenia od roznych dodavatelov.

Ako posledne prichadza do uvahy “asynchronny mod” na strane nemocnicneho/ambulatneho systemu. T.j. preskripcia/recept je ulozena do fronty a caka na obnovu spojenia. Aj toto by malo byt podla integracnych scenarov implementovane.
Otazne vsak bude spravne vyladenie konfiguracnych parametrov :

  • ako dlho ma system cakat kym povie, ze poistovna/eZdravie je nedostupna ?
  • ako casto ma kontrolovat ci spojenie znova nabehlo ?
  • ako rychlo ma po obnoveni spojenia posielat udaje z fronty ?
1 Like

Zverejniť referenčné časy je dobrý nápad. Z pohľadu zákazníka (lekári, lekárnici, poistenci) určite. Uvidíme, či sa to podarí vytvoriť oficiálne.

Zatiaľ si môžme urobiť vlastný prieskum.
Informácie by mohli obsahovať čas dňa a deň týždňa (dátum kôli súkromiu neposielať, stačí kvartál - rýchlosti sa menia spolu s tým, ako sa mení SW a ten sa mení neustále), funkcia/operácia o ktorú ide a názov zdr. poisťovne v ktorej je poistenec poistený.
Príklad:
Piatok, 10:00, predpis lieku, VsZP
Pondelok, 8:00, výdaj lieku na el. predpis, VsZP

Vlado proces vybavenia predpisu lieku výborne popísal.

Zverejnit je ta lahsia cast. Ta tazsia je pozbierat tie udaje. Ludia to exaktne merat nebudu …

Ak su tie ambulantne systemy certifikovane ( mali by byt ), tak by mali vytvarat aj celkom podrobne logy.
NCZI na tych logoch bazirovalo viac ako nad tym, ci integracia je “user experience friendly”.
Extrakciou z logov by malo byt mozne ziskat presne casy.