Elektronický súd

V utorok prezentovala pani ministerka svoj zamer zriadit od noveho roka elektronicky exekucny sud s posobnostou pre cele Slovensko.

obavam sa ale, ze sebelepsi napad smerujuci k elektronizacii justicie sa opat nepodari dotihnut do fuknkcneho a efektivneho riesenia a to najme z dovodu nekonsolidovanej justicnej informatiky.

ale tesim sa na odbornu diskusiu k elektronickemu sudu, verim ze SD si ju nenecha ujst :slight_smile:

@ps-legislativa

2 Likes

uslo mi ze spomina elektronicky exekucny sud, kde to je? to co som videl ja, bolo len zriadeni dalsieho sudu ciste na exekucie a zmena zakona s cielom uzavriet nevymozene exekucie.

je niekde v mediach vystup toho co povedala ? celkovo by ma to zaujimalo…

Hlavne by mali doriesit elektronizaciu komunikacie so sudmi obecne, nie riesit taketo “specialitky”, ked este stale sudy niesu schopne posielat rozhodnutia elektronicky do datovej schranky

1 Like

v zasade by sa nemusel vytvarat novy elektronicky exekucny sud, keby sa uz davno elektronizovala sucasna exekucna agenda. automaticky by ubudlo papierovej agendy a zrychlilo by sa konanie a z usetreneho sa mohli zdvihnut mzdy administrative.

@ius uplne súhlasím . Lenže stav je taký, že nie su schopný dotiahnuť elektronizáciu súdov do takého stavu aby všetci boli povinný používať minimálne elektronické doručovanie ( opäť sa odložilo povinné používanie schránok) a už vôbec nie elektronizáciu celých spisov.

stav je taky, ze justicna informatika je pricinou vlastneho bytia. prerastla do sui generis entity, kora brzdi dalsi rozvoj skutocnej elektonizacie a zefektivnnia justicie.

vysledok vidia vsetci, ktori pracuju s justicnymi systemami interne alebo externe

som zvedavy, ci na to pride ministeka sama pri realizacii dalsieho projektu

este doplnim, povinne dorucovanie tu bude pre pravnicke osoby, jelen otazkou casu, kedy bude aj pre fyzicke osoby. od 1.7. totiz zavadzame fikciu dorucenia aj pri fyzickych osobach, bude to trvat par rokov, kym si na to zvyknu aj fyzicke osoby. podstanou je nahlasena adresa trvaleho pobytu. takze fyzickym osobam bude vyhodnejsie mat datovu schranku - napriklad studenti, ktori maju trvaly pobyt v bardejove ale studuju v bratislave.

asi by jej bolo treba našepkať, že by sa mala pozrieť aj na tú informatizáciu justície.