Elektronické zdravotné preukazy (Obstarávanie OPII)

Jasne mas pravdu. Ja vobec nerozporujem, ze elektronicky zaznam je super zlepsenie sluzieb zdravotnictva. Ale na to aby lekar mal pristup k mojej dokumentacii ja nepotrebujem aktivovanu karticku… tam som mieril poznamkou.
Cize na to aby existoval centralizovany zaznam nemusi pacient mat nic.
Ak sa obcan rozhodne, ze chce sam pristupovat k svojim datam tak si vybavi pristup cez eID.

Doktor, u ktoreho si kapitovany (tvoj GP) ma pristup k tvojej zdravotnej dokumentacii. Avsak akykolvek iny doktor, nebude mat pristup k zdravotnej dokumentacii na CITANIE pokial mu nedas suhlas zasunutim autorizacneho predmetu (eID alebo ePP). Ma povolene len zapisovanie.
Spravne pises, ze pacent sa nedostane do svojej Elektronickej Zdravotnej Knizky, pokial nema autorizacny predmet.

myslim, ze zdravotne vykony mediacia a preskripcia hovori o zasadnych veciach. Podla lieku viem povedat akou chorobou pacient trpi a nebude rad, ked sa dostane von ze ma pohlavnu chorobu, alebo psychicke problemy.

@martin.basila Nevies ako je v specifikacii riesena napriklad zachranka atd…? Teda potencialny subjekt, ktory moze potrebovat tvoje data aj ked si mimo vedomia a bez doprovodu. Ak najdu tvoj obciansky a rodne cislo. Vedia si pozriet aku mas krvnu skupinu napriklad?

O tom, ako sa ma narabat a kto moze narabat s datami pacientov hovori zakon o NZIS. Takzvany zdravotnicky eGov zakon. Data su depersonalizovane a oddelene klinicke od osobnych udajov. Je tam viacero urovni sifrovania a zabezpecenia, aby neprislo k naparovaniu udaju k pacientovi bez autorizanych predmetov (eID, ePP) alebo karty zdravotnickeho pracovnika, Hromadne spracovanie udajov prebiha vyhradne v anonymizovanej forme a moze s nimi narabat zasadne iba pracovnik NCZI, ktore je prevadzkovatelom eHealth na Slovensku.

V zmysle zakona, sa dostanu zachranky ak maju tvoj eID alebo ePP k takzvanemu emergency data setu, ktory hovori o alergiach, krvnej skupine a podobne. Je to v zmysle celoeurpskej iniciativy, aby nieco podobne bolo mozne aj v inom clenskom state EU. Btw krvnu skupinu maju povinost zistovat vzdy, bez ohladu co mas na eID alebo ePP v EDS.

2 Likes

zachranky tie data nepotrebuju, vedia fungovat aj bez nich

1 Like

Nepotrebujú, vedia, ale to zároveň nevylučuje to, že by mohli pracovať efektívnejšie, ak by mohli len na základe dát identifikovať, čo dotyčnému je alebo nie je (platí samozrejme pri špecifickejších záležitostiach, nie pri dopravnej nehode).

1 Like

realne vescina sanitiek su zachranari. idu podla algoritmu

dôvera má skvelú aplikáciu: http://www.dovera.sk/soskarta

lekár v záchranke potrebuje rýchlo stabilizovať a hlavne prehľad liekov, ktoré pacient užíva, ale k tomu by sa mali vyjadriť hlavne záchranári.

čo sa týka liekov, má ich každá slovenská zdravotná takže, záchranárovi by malo stačiť nahliadnutie do databázy poisťovne, ktoré lieky mal pacient predpísané.

2 Likes

ja to pouzivam a som spokojny … ale nevviem si redstavit zeby si to mala aktivivat moja mama … alebo Aranka s 5 triedami zakladnej skoly …

zjavne sa zadarilo … http://www.zive.sk/clanok/110888/nove-zdravotne-preukazy-s-ehealth-zatial-nebudu-projekt-stopli

1 Like

Dolezity dalsi krok bude navrh alternativnych rieseni, ktory by mal vzist z analyzy, brainstormingu a naslednej diskusie s ludmi zodpovednymi za bezpecnost z NCZI.

Ale user friendly je obnova po 5 rokoch až 10 rokoch. Buzerovať užívateľa, aby si na každej karte obnovoval certifikát je cesta do pekla.

eID systém je podľa mňa bezpečnostne háklivý, pri vydávaní certifikátov na pošte by mala byť zabezpečená taká fyzická bezpečnosť, aká je na oddeleniach dokladov. v momente, ak bude možné odpozorovať bpin, bpuk, mlže nastať problém.

Legislatíva je nastavená tak, že pri elektronickej komunikácii aktívnych podaniach so štátom, ak nechceš dopĺňať podanie, potrebuješ ZEP. ZEP by nemal byť používaný na logovanie do systému, na to by mal slúžiť EP.

v našej právnej úprave nepotrebuješ overenie notára pri ZEPe, zákonodárca si povedal, že garantom ej ACA, ktorá je pomyselným notárom.[quote=“mm6502, post:39, topic:252”]

mame nastavene o dost prisnejsie
[/quote]

PKI je pyramída, kompromitácia hierarchicky vyššieho certifikátu zneplatňuje ostatné.

veľmi analogická situácia bola riešená pred niekoľkými rokmi: Je to konec DigiNotar? Potom co prohlížeče přestaly zvažovat SSL A EV SSL této autority za důvěryhodné, bylo nyní oznámeno, že holandská centrální autorita (regulátor OPTA – Dutch independent post and telecommunication authority) odebral DigiNotar akreditaci k vydávání kvalifikovaných certifikátů – DigiNotar looses their accreditation for qualified certificates (počínaje 15. 9. 2011) – Is this the end of the line for DigiNotar?.

8 posts were split to a new topic: ZEP - právne aspekty fungovania

Možná tu to už bylo - a jaký je dúvod nedávat eID i mladším než 15let?
V česku dávají dětem občanské prúkazy (třeba i s čipem) na požádání od narození - od doby kdy EÚ požaduje jeden doklad/jedna osoba.
Takže můj dnes již 6ti letý syn mající po mně občanství i když žijeme na Slovensku MÁ Český občanský průkaz (za 50 Kč) s platností na 5 let, místo Slovenského pasu (8€/2 roky), po dovršení 6ti let pak 13€/5let.

Zatím úspora 21€ nemluvě o pohodlí (jeho občanku mám spolu se svojí v peněžence… Pas bych tam asi nenarval.

Na cesty po EÚ stačí a mimo se zatím nechystáme.

(Vždycky se bavím na názvu Slovenského “Občanského průkazu” který musíte vrátit/nemáte na něj “právo” pokud nežijete (“nemáte trvalý pobyt”) na Slovensku… On to není “občanský” ale “pobytový” průkaz :-D. A propo, my češi máme “právo trvalého pobytu” na území ČR dané českou legislativou, “právo trvalého pobytu” jsem na Slovensku získal po pár letech co tu žiju… ale trvalý pobyt namám ani tady ani tam, protože pobývám tu i tam :slight_smile: a trvalost těchto pobytů je vždy relativní - od několika hodin po několik týdnů :-D)

4 Likes

Ja si myslím presne toto isté. MV SR zatiaľ podľa všetkého vôbec nezaujíma tá časť “elektronický identifikačný doklad”, skráta si robia svoje pobytové preukazy :wink: ako doteraz.

Pôvodne to vychádzalo z toho, že do tohto veku človek nebol považovaný za trestne zodpovedného a zároveň sa mu do tohto veku “upierali” isté práva a povinnosti. Preto sa ani staršie občianske nevydávali do veku 15 rokov. Aktuálne ale na to rovnako nevidím zmysel a netuším, prečo sa s príchodom eID kariet neriešila legislatíva v tomto smere.

Slovenská legislatíva rozlišuje tieto pojmy, na občiansky preukaz majú nárok iba občania. Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom (no nie občianstvom) dostávajú samostatný preukaz - vyzerá takto: http://www.minv.sk/?tlacove-spravy-2&sprava=nove-elektronicke-doklady-pre-cudzincov.

Já nepsal o pojmech ale o faktech. Slovenský “občanský průkaz” je fakticky doklad o pobytu (odstěhuješ se - vracíš) ne o občanství “Občan alebo jeho opatrovník je povinný odovzdať neodkladne občiansky preukaz okresnému riaditeľstvu alebo zastupiteľskému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,”.

Já jako cizinec si “pobytový průkaz” ponechávám, protože je to průkaz o “právu pobytu” a ne pobytu. Zase totiž zmatek vnesený nelogickou definicí pojmu “trvalý pobyt” který je u cizince ekvivalentem “trvalého práva pobytu” či “práva na trvalý pobyt” a ne jeho užíváním - tedy pobytem faktickým. U SK občanů však nejde o právo ale (alespoň formální) fakt (“Trvalý pobyt je pobyt občana spravidla v mieste jeho stáleho bydliska na území Slovenskej republiky. Občan má v tom istom čase iba jeden trvalý pobyt.”'.

Takže “trvalý pobyt” občana SR je něco jiného než “trvalý pobyt” cizince. A propo, jak “pobytový průkaz” vypadá vím, už několik let jsem jeho držitelem.

Já mám trvalé bydliště (místo kam mám kdykoli přístup a kde mám uloženy svoje osobní věci) - a těch mám několik. Jedno z těch českým mám zaregistrované formálně - jako místo trvalého bydliště v ČR. Zároveň mám v Česku zaregistrovánu korespondenční adresu pro zasílání korespondence - adresu mého trvalého bydliště na Slovensku.
Trvalý pobyt budu mít (snad ne) až mně zavřou na doživotí, do té doby pobývám (tedy mám pobyt) tam kde zrovna jsem.

Lpění na tradicích je krásná věc, ale např udržovat pojmy trvalý a přechodný pobyt které měly smysl někdy za 2.světové když člověk bez propustky nesměl do vedlejší vesnice mi připadne uhozené. Stejně tak jako degradace “občanského průkazu občana SR” na “průkaz o trvalém pobytu občana SR staršího 15ti let na území SR”.

2 Likes

No ale aby sme sa vrátili k téme tohto topicu:
Zdravotné preukazy s čipom sa majú vymieňať tento rok

Tvrdia že VO pokračuje, aj že vyhodnocujú možnosti ako spraviť to VO irelevantným. To je skrátka všestranný rezort.

2 Likes