Elektronické zdravotné preukazy (Obstarávanie OPII)

heheh … namiesto citacky za 15 Eur (mozno aj lacnejsej, ktoru si naviac mozno zobrat s obcianskym) a cistopisu ePP za 2,50 Eur (taka cena bola vysutazena) budeme kupovat lekarom biometricke zariadenia (zeby mys/snimac s krvnym riecistom ? / aby to vzalo aj slepych, hluchych bezprstych, … Najlacnejsie snimace na amazone ~ $410, ale v statnej zakazke odhadujem ~ 1 a viac kEUR) ? A lekari (ci posta ?) budu snimat vzorky a vyrabat biometricke templejty ? Vedia o com rozpravaju ?. Ta to sme fakt usetrili … Nehovoriac o tom, ze taketo zariadenia maju vacsinou vlastne SDK, a appky k nim bude treba dointegrovat … co je dalsi minimalne polrok. A v tom bezpecnom prostredi, ktore sa aktivne brani coilen nainstalovaniu patchu aplikacii (lebo by to mohol byt utok), to otestovanie moze trvat aj dlhsie …
:joy:
Ale ved si rypnut musim …

Z radostou si presne takto rypnime ked uvidime ten audit a koncepciu s alternativami. :thumbsup:

hmmm … pred 8 dnami povedali do týždňa … :sunglasses:

2 Likes

Na inšpiráciu, toto mi dnes pristálo v newslettri: http://rippleosi.org/, resp. clanok o tom, ako to pilotuju v meste Leeds

Chvíľku trvá, kým sa človek preseká cez marketing, ale na rýchle pozretie to vyzerá ako zaujímavá platforma. Našiel som k tomu aj nejaké video, ale nie je to úplne môj focus, takže som nepátral ďalej.

Ak o tom niekto počul, dajte pls. vedieť, či to “má nohy”, alebo je to len hype.

Riešenie NHS v Leeds je menšieho rozsahu ako eHealth, ale funkčnosťou by mal zodpovedať jeho časti. Je to systém elektronických zdravotných záznamov v rámci tohto mesta (alebo čo chápu v Británii pod “city-wide”), ktorý poskytuje lekárom miestnej nemocnice prístupov k zdravotnej dokumentácii hospitalizovaných pacientov, ktorú vedú ich všeobecný lekári a tiež zdieľanie tejto dokumentácie medzi všeobecnými lekármi.
Je to postavené na platforme openEHR (www.openehr.org), čo je jeden z asi troch vo svete používaných spôsobov štandardizácie v oblasti elektronických zdravotných záznamov (EHR). Väčšinou sa používa na opačnej pologuli, ale v Európe vo väčšom myslím vo Švédsku a v Slovinsku.
Ale inak s otázkou identifikácie resp. autentifikácie lekárov a pacientov to nesúvisí, túto oblasť openEHR nerieši.

2 Likes

sk implementácia je založená na EN13606, pričom EN 13606 je „iba“ špecifikáciou pre výmenu extraktov EHR.
http://www.nczisk.sk/Documents/en13606.pdf

oslavujeme 20 dni …

2 Likes

No, tento dokument popisujúci EN13606 vznikol odhadom tak 8 rokov dozadu, vtedy, keď sa prvýkrát začínalo s implementáciou eHealth.
Tak som zo zvedavosti skúsila pozrieť, ako to s použitím tohto štandardu nakoniec dopadlo. Jedna z logicky sa núkajúcich aplikácií by mala byť pri zbere dát zo systémov poskytovateľov a pri sprístupňovaní údajov z EZKO. Ale nič som sa nedozvedela, nenašla som na webe jediný voľne prístupný dokument, ktorý by popisoval nejaké rozhrania (iba odkaz na čosi s názvom “Dátové štruktúry a rozhrania NZIS”, ktorý sa mi ale na webe NCZI nepodarilo nájsť). A keď nie sú zverejnené externé rozhrania, interné som už ani nehľadala.

Ešte na doplnenie k pôvodnému postu: CEN/ISO 13606 je podmnožinou openEHR. Alebo presnejšie, je to medzinárodný štandard, ktorý vznikol prebratím základných častí openEHR frameworku a ich štandardizáciou. V dôsledku toho sú viac menej kompatibilné. Ale kým na základe špecifikácií openEHR je možné implementovať celý systém správy elektronických zdravotných záznamov, CEN/ISO 13606 pokrýva iba komunikačnú časť - výmenu údajov zo zdravotných záznamov medzi EHR systémami bez ohľadu na ich architektúru.

furt nic ? to je najdlhsi tyzden asi …

2 Likes

Zjavne sa niet kam ponáhľať…
Podľa medializovanej správy NKÚ (https://www.nku.gov.sk/documents/10157/265201/95826-144776-57.pdf) ide o “drobné”:
Očakávaná čistá súčasná hodnota za oba projekty za rok 2016: 93 680 000,00 EUR

eHealth bol jeden z top 3 OP IS projektov čo sa týka čistej súčasnej hodnoty. Spolu s eHealth+ (druhý OP IS projekt) cez 500 mil. eur na 15 rokov. Viac už mala len Finančná správa a eDemokracia (…).

Treba sa na to pozerať troma spôsobmi:

  1. Keď ste si už také obrovské benefity napísali, tak je teraz fér vám ich byť o hlavu, že ich strácame, keď projekt mešká.
  2. Treba sa veľmi dobre pýtať, ako tých 500 mega vyrátali. Lebo v tej CBAčke vyzerá celý výpočet takto:
  3. Ako NKÚ prišlo na tých 94 mil. za rok 2016? Hentie čísla, ktoré postujem vyššie, sú trochu iné a benefity sú celkom posunuté. Či vychádzajú z pôvodnej CBA, ktorú potom menili?
1 Like

No ponahlat sa celkom je kam. lebo sa nestalo nic, len sa posunula ucinnost zakona (minimalne uz druhykrat) na 1.1.2017. Avsak zakon je stale rovnaky, definuje ePP a sposob nakladania s nim. Tak sa len pytam kam sme sa posunuli.

K tomuto by mozno nieco vedel @martin.basila

Ako znie otazka?

Neviem ci to je to co si hladala, ale minimalne nieco tu je.
Minimalne poskytovatelia a vyrobcovia IS PZS (nemocnicne, ambulancne, laboratorne IS) ich maju. Pred pripojenim do eHealth sa musia nieco ako “certifikovat”, vid Posudzovanie zhody IS PZS s NZIS v § 9.

Ten môj komentár bol skôr ironický, samozrejme, že treba už niečo robiť, keďže sa tu prichádza a milióny EUR mesačne (aspoň sa tak uvádza). Ale ktovie, možno práve toto ničnerobenie niekomu veľmi vyhovuje…

Ešte v auguste nám NCZI uviedlo, že majú draft vyhodnotenia eHealth a plánu ako riešiť identifikáciu/autentifikáciu a že budú zverejnené “cca. v septembri”.
Hovorili aj že sledujú túto diskusiu, povzbudlili sme ich, nech sa zapoja.

Ak nie ste obcan, ktory vidi len svoje Ezko, tak na pripojenie do NZIS potrebujete byt PoskytovatelZdravotnejStarostlivosti, potrebujete mat informacny system, ktory presiel overovanim zhody pod kuratelov NCZI a samozrejme musite mat kartu zdravotnickeho profesionala. S tymto sa dostanete len k datam svojich kapitovanych pacientov alebo k datam kde Vam da pacient suhlas preukazanim pritomnosti.

Ak však chcete demograficke anonymizovane data, tie sa exportuju do statistickeho systemu NCZI. Ako ich odtial vie poskytnut to je na otazku na nich.

TASR:
Elektronické preukazy poistencov nebudú, ministerstvo zdravotníctva ich po kritike navrhlo zrušiť úplne. Na rovnaký účel sa dajú využiť už existujúce občianske preukazy s čipom.

Keďže takýto občiansky preukaz nemá ešte každý, do konca roka 2021 budú môcť ošetrujúci lekári či záchranári pristupovať k údajom z elektronickej zdravotnej knižky zadaním rodného čísla. Poistenci budú na preukazovanie využívať dovtedajšie preukazy poistenca.

2 Likes

Takže ministerstvo zdravotníctva dalo do MPK novelu zákona o zdravotníckom IS:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2016/893

V tejto novele je aj navrhnuté vypustenie “preukazu poistenca s elektronickým čipom”, autorizácia na prístup k údajom sa u lekára bude robiť iba vložením eID do čítačky (čiže bez BOK), pre tých čo nemajú vydaný eID bude do 31.12.2016 prístup k údajom pre lekára zadaním RČ a písomným súhlasom osoby (nevidel som tam zatiaľ riešenie pre cudzincov).

Je tam aj zopár ďalších vecí, pozriem podrobnejšie a dám vedieť.

MPK trvá do 12.10.2016

1 Like