Elektronické voľby sú zlý nápad

Ja si myslím že eID je práve na takéto “malé” rozhodovanie/hlasovanie/podporu úplne vhodný.
Konkrétne tam, kde tajnosť voľby nie je vyžadovaná zákonom, alebo nie je vyžadovaná vôbec.

Keďže veľa ľudí stále nemá eID s aktivovanou prihlasovacou časťou (podľa správy IJ ÚV je aktivovaných max.1,5 mil. eID - čo ale nie je málo), treba dať možnosť zaregistrovať sa aj iným - napr. keď osobne prídu na úrad.

Ak sa ukáže že v malom to celkom dobre všetci zvládajú, o argument viac prečo ísť s el. voľbami ďalej. (V momentálnej situácii som proti tomu, viď. reči o tom ako “ESET zmanipuloval prezidentské voľby”. Dnes je na to ľahká odpoveď: všetko je na papieri).

2 Likes

ďakujem za všetky rady a podnety. Ešte doplním reakciu člena koordinačnej rady pre participatívny rozpočet v BB, Milan Cerovský, informatik, spomenul plány od predstaviteľa mestského úradu (MsU)

Podľa vyjadrenia MsU existuje možnosť, kedy by používateľ na internetovej stranke vložil svoje osobné údaje do formulára následne by sa tieto udaje zvalidovali cez RFO (Register fyzických osôb) ktorý má na starosti Ministerstvo vnútra.
Problém je asi len v tom, že pre prístup do RFO sa vyžadujú rôzne oprávnenia, povolenia atď. A teda je otázka či je mesto oprávnené takto využívať údaje a či tam nebude iný zádrhel.
Toto mal riešiť predstaviteľ mesta s ministerkou Sakovou, ale či už došlo k stretnutiu a s akým výsledkom neviem…

EDIT: toto vyjadrenie sa týka diskusie o autentifikácií užívateľa, ako zistiť, či je hlasujúci užívateľ naozaj z Banskej Bystrice

Na toto vám stačí websso login cez eid a prístup na getidentity endpoint. Ako ovm by ste prístup mali dostať. Takúto veľmi podobnú integráciu teraz robíme. Cez nases a Slovensko.sk

Samotné zadanie osobných údajov veľmi stačiť nebude na autentifikaciu. Ako zistíte, že tam napríklad niekto nezadal údaje niekoho iného? Obchodný register je plný mien s trvalými adresami ktoré by som vedel použiť.

Tipujem, že kontrola údajov z RFO nebude mestu umožnená. MVSR to povoľuje iba v prípadoch, kedy je to zákonom vyžadované. A celkom chápem, že RFO nie je na kontrolu len tak “na internetovej stránke vložených” údajov.

Prvý spôsob cez EID podľa mňa nie je vhodné riešenie pre nás. Nakoľko veľmi málo ľudí má občianske aj aktivované pre prihlasovanie a minimum vie, že také dačo sa dá vôbec robiť s občianskym :slight_smile:
Overené online hlasovanie chceme hlavne z dôvodu zvýšenia počtu hlasujúcich, nakoľko nie sme spokojní s počtom hlasov pri existujúcom fyzickom hlasovaní.

Čo sa týka RFO: “osobnými údajmi” boli myslené okrem iného napr. aj číslo platného OP. Teda diskrétnejšieho údaju ako verejne dostupné informácie. Tak by bola rapídne zvýšená autentickosť hlasujúceho.

Aktivované eID nebudú mať nikdy všetci. Špeciálne osoby na 65 rokov, aj keď im eID vydajú, si ho aktivujú dobrovoľne. Dnešný stav považujem za dostatočný začať eID podporovať.
Sú skupiny obyvateľov, kde však eID má absolútna väčšina, napr. podnikatelia, alebo mladí, ktorí dosiahnu vek na občianstvo.

Pre obec to má zmysel najmä v rámci širšej správy identít, nielen kvôli jednorazovému hlasovaniu. Pozrite z.582/2004, §98: obec môže zriadiť elektronické služby, “osobnú internetovú zónu” aj “elektronickú osobnú schránku”.
Výhoda eID je, že poskytuje vysokú úroveň bezpečnosti, t.j. kto sa prihási cez eID, môže mať prístup k hocičomu. A taktiež sa obec nemusí starať o manažment identity, napr. stratené/ukradnuté eID, vydanie nového atď.

Čiže kto sa prihlási eID → mali by ste vedieť automaticky overiť či má trvalé bydlisko v obci, ako písal Jano.
Kto nemá eID → umožniť osobnú registráciu, t.j. človek príde na MiÚ, ukáže občiansky, tam overíte že je to on, aj aké má bydlisko - zriadite mu konto. Akurát treba sledovať, či sa neodsťahoval.

Btw. ak chcete robiť skutočné hlasovanie elektronicky, môžu sa na to vzťahovať špeciálne pravidlá. Napr. pri petíciách pozrite z.85/1990, §4 ods.3 - “Petíciu možno podporiť aj v elektronickej podobe, pričom…”

Ak plánujete kontrolovať identitu obyvateľa opisovaním údajov z dokladov do internetového formulára, vidím tam aj problém s GDPR

K RFO: Ministerstvo vnútra bude zaujímať, čo za aktivitu to robíte a prečo. Prístup k RFO obci určite umožní “v rozsahu plnenia úloh podľa osobitných predpisov”, v iných prípadoch pochybujem, viď. z.253/1998 §23a ods.2. Záleží teda na vašej kreativite. Napr. zriadenie prístupu k osobnej internetovej zóne, ktorú som tu spomínal vyššie, mi pripadá ako pekný dôvod. :wink:

1 Like

nepodcenoval by som ludí. podla statistiky je uz 1,6 miliona eID s BOKom. Co je dost vela. Malo je eID s podpisovym certifikatom, ale to tu neriesime. O 2 roky ich moze byt kludne 2,5 miliona …

Dakujem za rady :slight_smile: Ono treba uviest, ze ja vystupujem v mene len kooordinatorov pre participativny rozpočet (dobrovolna cinnost). A celé elektronické hlasovanie a všetky záležitosti z toho plynúce má plne v kompetencii magistrát.
Tomáš Teicher už kontaktoval aj vedúceho oddelenia informatiky za BB, tak uvidime čo odpíšu :slight_smile:

P.S. ešte len pre uistenie: Ak je eID len s Bokom tak tento eID môže byť použitý na prihlásenie na Slovensko.sk? Takisto sa tu spomínalo, ze nases poskytuje možnosť ako autentifikovať používateľa na vlastné účely. Na toto takisto stačí eID s bokom?
A možno blbá otázka, funguje to, majú to poriadne zdokumentované? Lebo mal som tu česť pracovať a komunikovať s Nasesom ako občan a aj ako človek ktorý sa integroval na Edesk…

Ďakujem :slight_smile:

Áno.

Áno. Autentifikácia s eID je vždy “tá časť s BOKom”.

Je to klasická integrácia, čiže aj zodpovedajúci level byrokracie a dokumentácie.
Tu máme niečo na pomoc: Integrácia na slovensko.sk · slovensko.sk API

1 Like

Inak čoskoro tam pribudne presne tá časť na získanie údajov cez getidentity :slight_smile:

3 Likes

https://www.ifes.org/sites/default/files/considerations_on_internet_voting_an_overview_for_electoral_decision-makers.pdf

3 Likes

https://twitter.com/SarahJamieLewis/status/1261440055861641222

FYI: Doslo nam od ministra.

Nominovany som za SD ja.

2 Likes

Ja len ci nie su prioritnejsie veci ako elektronicke volby (to uz akoze zakladne veci su vyriesene?)

1 Like

V skupine budem pracovat v duchu nazvu tohto topicu aj prave preto. :wink:

2 Likes

to som rad :smiling_face_with_three_hearts: a keby predsa len chceli urobit system na e-volby za 500 milionov, ktorym by sme trebars outsourcovali volby vo vysegradskej stvorke za uhradu, prosim povedz ze aj to je zly napad.

1 Like

no, ja si len dovolim poznamenat ze vyber clenov skupiny naznacuje ze MV ma na to podobny nazor. Ale faktom ostava ze volit zo zahranicia je zlozite a odradzujuce. Co tak sa pre zmenu pozriet na to ako na prilezitost, nie to vopred zamietnut ? A k prioritizacii : Iste, plno dolezitejsich veci stoji a zrejme sa tak skoro nepohnu, ale tato tema ich ani neposunie ani nezbrdi.

To nie je zamietnuté vopred, ale na základe analýz a praktických skúseností z iných štátov. :slight_smile: