Elektronické voľby sú zlý nápad

Zoznamy volicov si robia oce sami na zaklade vlastnej evidencie obyvatelstva s trvalym pobytom. Ano neskor sa tomu zacalo nadavat regob atd ale s dedicstvom CSSR to nema nic spolocne.

nefunguje lebo s trvalym zahranicnym pobytom prave dopisujes :slight_smile:

samozrejme ze len v ramci volebneho obvodu…a teda ked si uz zacal dospecifikovavat tak pri prezidentskych, referende, a ludovom hlasovanio odvolani prezidentna viacero obvodov nema zmysel :wink: jedine kde to mozu zmenit su parlamentne a vtom pripade toto

uplne straca zmysel riesit.Lebo jedine volby kde by mohli hlasovat su do EU parlamentu a tam zasj maju moznost hlasovat v state EU kde maju trvaly pobyt. (ti co nemaju trvaly pobyt v EU hol maju smolu.

Preto som sa pytal ze naco riesime volby zo zahranicia :slight_smile: ale napriek tomu ze nieje dovod som nacrtol a napisal ako sa to da riesit

Uplny blud - robit register volicov

Toto sa treba spytat Igora Matovica. Zadanie pre pracovnu skupinu je tu Elektronické voľby sú zlý nápad - #139 by jsuchal

Zadanie doverne poznam, a asi aj v nasich nazoroch na tuto problematiku sa myslim ze zhodneme, tak nam ostava uz len dufat ze to tu niekto od Igora M. cita:)

1 Like

Výborný článok na A* (najvyšší CORE rating v computer science) konferencii USENIX Security 2020 o vážnych zraniteľnostiach v Voatz eVoting riešení ktoré bolo využité v roku 2018 v US. Varovanie: :warning: Blockchain e-Voting :warning:

The Ballot is Busted Before the Blockchain: A Security Analysis of Voatz, the First Internet Voting Application Used in U.S. Federal Elections

Presne tak, zatiaľ asi každý deployment takýchto volieb mal viac či menej problémov (ktoré boli často veľmi technické). V prípade Swiss Post alebo Voatz ešte k tomu aj dodávateľa ktorý problémy odmietal a nebol schopný ich adekvátne opraviť. Neviem si predstaviť, že by to dopadlo na Slovensku inak.

@jsuchal rád pomôžem s tou bezpečnostou stránkou veci ak bude treba.

2 Likes

Stretnutie bude 10.9. tu je priloha co dosla k stretnutiu. 20200824_Príloha k základnému materiálu (SVS)_rev.JL 1.pdf (265.8 KB)

2 Likes

Chapem zapis spravne tak, ze dalsie stretnutie a aktivity uz nebudu?

Toto nie je zapis, toto je len priloha co dosla k prvemu stretnutiu.

Prezentácia ktorá demonštruje na akej úrovni sa musí argumentovať o bezpečnosti eVoting systémov a aké chyby boli demonštrované už v niekoľkých.

https://www.usenix.org/conference/woot20/presentation/teague

A jeden populárnejším štýlom písaný článok aj s pekným zhrnutím, prečo nie.

Presunul som veci k pracovnej skupine do samostatneho vlakna, kedze sa javi, ze el. volby sa nakoniec riesit vobec nebudu :wink:

Kto prvy najde problem?

je tam len jeden? Je to dost dlhy dokument, takze som to presiel len ciastocne, ale vyskakali mi nasledovne otazky:

  • Posielat mailom tokeny sa mi zda divne, ako chcu zabezpecit, aby sa tie tokeny nedali zneuzit a ako sa potom anonymizuje do toho blockchainu s hlasmi?
  • Ak sa budu udaje ukladat do blockchainu kto odvolil a nezavisleho blockchainu koho volil, nebude sa dat sparovat kto ako volil podla poradia?
  • ako je zabezpecene, ze ked poslu token mailom, tak ten token pouzil ten clovek, ktoremu to bolo vydane?
  • Ako sa zabezpeci, ze nikto nebude mat priebezne informacie, aky je stav hlasovania?
  • Naco je tam ten blockchain vobec? Nestacila relacna databaza?
3 Likes

Včerajšia diskusia aj k el. voľbám.

1 Like

Aha, @jsuchal, tvôj obľúbený argument s internet bankingom.

Slovensko je priekopnikom v kradnuti, ale nie inovaciach a nezmeni to ziaden “Plan obnovy”. Sny a tuzby moze mat, tak ako ma kazdy clovek, ale ten si svoje sny vacsinou nechava pre seba a riadi sa schopnostami, faktami a zdrojmi ktore okolo seba ma

pod toto sa neda ine len podpisat :slight_smile:

6 Likes

Uz se perou.