Elektronické voľby sú zlý nápad

nepodcenoval by som ludí. podla statistiky je uz 1,6 miliona eID s BOKom. Co je dost vela. Malo je eID s podpisovym certifikatom, ale to tu neriesime. O 2 roky ich moze byt kludne 2,5 miliona …

Dakujem za rady :slight_smile: Ono treba uviest, ze ja vystupujem v mene len kooordinatorov pre participativny rozpočet (dobrovolna cinnost). A celé elektronické hlasovanie a všetky záležitosti z toho plynúce má plne v kompetencii magistrát.
Tomáš Teicher už kontaktoval aj vedúceho oddelenia informatiky za BB, tak uvidime čo odpíšu :slight_smile:

P.S. ešte len pre uistenie: Ak je eID len s Bokom tak tento eID môže byť použitý na prihlásenie na Slovensko.sk? Takisto sa tu spomínalo, ze nases poskytuje možnosť ako autentifikovať používateľa na vlastné účely. Na toto takisto stačí eID s bokom?
A možno blbá otázka, funguje to, majú to poriadne zdokumentované? Lebo mal som tu česť pracovať a komunikovať s Nasesom ako občan a aj ako človek ktorý sa integroval na Edesk…

Ďakujem :slight_smile:

Áno.

Áno. Autentifikácia s eID je vždy “tá časť s BOKom”.

Je to klasická integrácia, čiže aj zodpovedajúci level byrokracie a dokumentácie.
Tu máme niečo na pomoc: https://ekosystem.slovensko.digital/sluzby/slovensko-sk-api

1 Like

Inak čoskoro tam pribudne presne tá časť na získanie údajov cez getidentity :slight_smile:

3 Likes
3 Likes

FYI: Doslo nam od ministra.

Nominovany som za SD ja.

2 Likes

Ja len ci nie su prioritnejsie veci ako elektronicke volby (to uz akoze zakladne veci su vyriesene?)

1 Like

V skupine budem pracovat v duchu nazvu tohto topicu aj prave preto. :wink:

2 Likes

to som rad :smiling_face_with_three_hearts: a keby predsa len chceli urobit system na e-volby za 500 milionov, ktorym by sme trebars outsourcovali volby vo vysegradskej stvorke za uhradu, prosim povedz ze aj to je zly napad.

1 Like

no, ja si len dovolim poznamenat ze vyber clenov skupiny naznacuje ze MV ma na to podobny nazor. Ale faktom ostava ze volit zo zahranicia je zlozite a odradzujuce. Co tak sa pre zmenu pozriet na to ako na prilezitost, nie to vopred zamietnut ? A k prioritizacii : Iste, plno dolezitejsich veci stoji a zrejme sa tak skoro nepohnu, ale tato tema ich ani neposunie ani nezbrdi.

To nie je zamietnuté vopred, ale na základe analýz a praktických skúseností z iných štátov. :slight_smile:

no, uprimne povedane tak to skor nie :), sledujem to len z dialky ale prakticke skusenosti hovoria ze ked to uz raz zavedu tak sa to zachova. Alebo mas ine informacie ?
A znovu neviem o vsetkych analyzach, bolo by fajn keby sa nasiel niekto kto sa tomu seriozne venuje ale napriklad v estonsku analyzy viedli k zmenam a nie k opusteniu systemu.
priklady : chvote - evote system vo kantone geneva
evote - estonsko.

Tak stačí si prečítať toto vlakno a dokumenty ktoré sa v prispevkoch spomínajú. A človek si utvorí názor.

1 Like

Skusim nacrtnut, ze ako si predstavujem, ze to bude na tej skupine prebiehat a co by sa malo vyriesit.

1. Nie je mi vobec zrejme co chceme dosiahnut el. volbami.
    • Znizit naklady? Asi tazko, papierove budu bezat paralelne.
    • Zvysit ucast? Asi tazko. Vid Estonsko. Nevidiet tam nic take.
    • Vytvorit novu bezpecnostnu hrozbu pre stat ako taky. Podla vzoru “vyhraj volby a mozes vsetko” je to defacto bug bounty pre hackerov (alebo rovno tajne sluzby inych statov) v rozsahu rozpoctu, nerastnych surovin celeho statu…
    • Podporit vyskum v tejto oblasti? Lebo toto nie je zdalka vyriesena vec, venuju sa tomu onakvejsie kapacity. Pre predstavu, ze co je asi tak potrebne vediet pre pochopenie napr fungovanie alebo hacku riesenia z CH. https://crypto.stackexchange.com/questions/67991/how-is-the-swiss-post-e-voting-system-supposed-to-work-and-how-was-it-wrong Nechcem nikoho urazit, ale myslim, ze v tej skupine nebude vobec nikto, kto by toto vobec docital do polovice. Cize nejaka analyza bezpecnosti sa tam urcite nema ako poriadne udiat. Mozeme tak akurat zaukolovat nejaku kapacitu na crypto z Matfyzu, SAV…
  2. Ked sa bavime o hlasovani mimo trvaleho bydliska, zahranicia, tak tam vidim velky priestor na zjednodusenie. Aj procesne aj technicky. Ma s tym MV aj my velke skusenosti za ostatne roky.
2 Likes

To si moc pekne zhrnul. Aby nedošlo k buffer overflow mozgov členov tímu, asi k tomu netreba nič dodávať.

to sa prihlásiš a opýtaš sa tento kontrolný zoznam …a potom prehlásiš , že keďže nebola preukázaná účelnosť, tak navrhuješ schôdzu aj PS zrušiť ?
Veď politici len dajú tému a sľub na ktorý si myslia ze volici pocuvaju … a potom sa to snažia splniť.
Keď im to takt zhrnieš, tak ich vlastne znemožníš, že pretláčajú voloviny … na to zareraguje košický lekár, ktorý ťa bude citovať a ukazovať aký bol on schopný a títo noví neschopní … no nezávidím dostal si sa na tenký ľad … .a okolo je len ešte tenší … :slight_smile:

Vôbec nevidím problém v tom ze občas sa na plnú hubu povie že kráľ je nahý (keď je fakt nahy). Žiadny tenký ľad tam nevidím.

1 Like