Elektronické služby v treťohorách

Mám 57 rokov, celý život robím okolo analýzi, projektov, softvéru, aktívne programujem…
Každý projekt a potom program, ktorý ho rieši má vždy zadanie a výstup.
V prípade elektronických služieb sú asi takéto zadania:

  1. elektronicky vyplň žiadosť
  2. elektronicky podpíš
  3. elektronicky podaj = odošli

Sú to zadania, kde by každý očakával riešenie:

  1. zobraz formulár, identifikuj sa, systém preverí tvoje údaje a vypýta si podstatné veci čo nemá.
    stav: pri zadaní zmeny do obchodného registra žiada odo mňa nie len výber ktorý súd, ale aj ulicu, psč súdu !! … pýta sa ma na meno, ulicu, číslo… a pritom som prihlásený a údaje sú tam kdesi…

  2. Podpis je podľa mňa aplikácia, ktorú si mám nainštalovať, alebo zadať web adresu
    a systém požiada “stlač podpis!” - to je všetko (som pripojený el.OP)
    stav: neviem či to mám písať - toľko odborných názvov, krokov inštalácií, požiadaviek čo mám zvoliť,
    či aj časovú pečiatku, to nie je zlé riešenie, to je na zvracanie.
    Ručný podpis, ktorý urobím pár čiarami, je nahradený množstvom nepochopiteľných úkonov… prečo?
    Nedá sa to naprogramovať?

  3. odoslanie, triviálna vec na jedno kliknutie. Som pripojený cez el.OP …
    no škoda písať…
    Ľudstvo sa chystá obývať MARS, začínajú sa predávať autonómne autá, ktoré ťa odvezú na základe ústneho zadania kamkoľvek…
    A potom elektronické služby… mám pocit, že slovenský obyvateľ Marsu sa nevyhne tomu, že bude potrebovať vybaviť niečo na úradoch a zvolí si radšej cestu príletu na zem, osobné vybavenie a odlet naspäť na Mars… podľa mňa to bude menší stres, menej námahy a istota, že to s nejakou “čokoládkou” ktorú prinesie z Marsu ako pozornosť, vybaví.
    Čudujem sa, že aký je človek otrok vo svojej podstate. Niekto vymyslí takýto obludný systém elektronických služieb, a my skloníme hlavu a diskutujeme, riešime veci, ktoré sú nám nanič a neprispejú ani k svetovému mieru, ani k ochrane životného prostredia, ani nás neobohatia. Jediný výsledok je, že živíme skupinu hlupákov, ktorí podľahnú skupine špekulantov a zlodejov, aby vytvorili systém “slovensko.sk” a vôbec riešenia elektronických služieb, ktoré sú na úrovni keď nie treťohôr tak prvotnopospolnej spoločnosti… Čo s tým podľa vás?

2 Likes

V príspevku nevidím žiadny nápad na zlepšenie, pomoc komunite ani brigádu. Uvedené problémy sú tu rozdiskutované vo viacerých vláknach. Odporúčam autorovi príspevku ak má záujem pomôcť alebo riešiť situáciu, aby si prešiel tieto diskusie a prečítal existujúcu kritiku, názory, problémy, stav a vysvetlenie prečo to tak je a vyjadril sa konštruktívne ku jednotlivým problematikám. Vzhľadom na jeho odborné zameranie by mohol byť cenným prínosom pri riešení niektorých problémov.

2 Likes

takto to vyzera, ked sa smerovanie odvetvia necha v rukach uradnikov … :slight_smile:
Ale na ich obranu, trochu sa tomu venujeme, uz len v samotnom eIDAS chyba vysvetlenie tolkych veci a je mozne urobit tolko roznych kombinacii, ze to je na prakticke pouzivanie dost nedostatocne …

Žiaľ tu ti s tým nik nepomôže. Služby budú veľmi dlho v treťohorách. Presadzujú sa totiž technické riešenia, ktoré vo svete nikto nepoužíva (formuláre, podpisy, postupy)

Čím komplikovanejšie tým lepšie, lebo ďalšími dodatkami k zmluvám sa odstraňujú vady.

Vela sluzieb je takych aj preto, lebo stat bol nauceny pytat dokumenty od obcana a obcan ocakaval od statu dokument.

Napriklad taka sluzba zmena trvaleho pobytu by sa dala pekne spravit online na stranke ministerstva vnutra. Len vyplnit formular, overit identitu, odoslat a hotovo. Ziadne cakanie na spracovanie a overenie podpisu a ja neviem co.

Ale problem je (asi) pravne prostredie, kde kazdy potrebuje mat dokaz ze to spravil. Ak by sa to dalo aj overit online (a malo to auditny log), tak asi nie je dovod to robit ako je to teraz…

:thinking:

A vobec, ked tak nad tym rozmyslam… Koncept trvaleho pobytu je uz asi prezity. Nezijeme vo feudalizme. Kazdy obcan by mohol mat korespondencnu adresu (ktoru moze zmenit vyssie spominanym sposobom) alebo datovu schranku. Naco je vobec statu trvaly pobyt…? Zase len z historickych dovodov kvoli roznym evidenciam a pod, kde su postupy este z dob Marie Terezie (kataster?)…

V prvom rade by sa malo zaviest BIFO, a potom nasledne aktualizovat vsetky procesy statu - aby napr. identitu neurcovala kombinacia Meno + (Datum narodenia | trvale bydlisko)…

Mily @ius, mozeme mat na to, ako by mali nejake sluzby fungovat, iny nazor, ale mohli by sme sa dohodnut, ze tu nebudes stale dookola opakovat veci, ktore sme tebe osobne vysvetlovali? Podme na to.

Formulare: Velmi sme spolocne s dalsimi ludmi tlacili na to, aby formulare, tak ako existovali za cias OPISu zmizli. Z povinnych formularov ostal len vymenny format na struktorovane informacie. Argumentacia je tu MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra - #19 by jsuchal. Debatu o tom kedy zmysel strukturovat data ma a kedy nie sme uz mali tiez. V skratke presny opak je pravdou.

Podpisy: V kazdej jednej diskusii, pripomienkovani… sme za znizovanie urovne autorizacie. Nas navrh autorizacia klikom je presnym opakom presadzovania nejakych podpisov. To, ze kliknute na “objednat/odoslat” je funkcionalita ktora sa vo svete pouziva asi nema zmysel debatovat. Diskusia o tom bola tu: Európska služba overenia platnosti elektronicky autorizovaného dokumentu - #9 by ius Presny opak je teda pravdou.

Postupy: Priznam sa, ze tu ani netusim o com hovoris.

Navrhujem nasledovne: Nech @stefan napise nejaky konkretny priklad, ja dam moju prestavu ako si to predstavujem, ty das svoju predstavu a uvidime kto presadzuje ake postupy, podpisy a formulare. Deal?

1 Like

Kludne mozes navrhnut priklad nemusis cakat na Stefana. Faktom je, že v ČR používajú elektronické služby viac ako dekádu a užívatelia sú s nimi spokojní na rozdiel od SR viď reakcia Stefana.

Znizovanie urovne autorizacie nie je vhodne pre kazdy ukon ako som uz spominal, sprisnene ukony ani v estonsku nezrealizujes elektronicky.

Nevidim ziadny rozpor, nikde netvrdim opak. Naopak, velmi rad pri zapisoch do katastra pojdem osobne a nebudem na to pouzivat eid, ktorym podpisujem rovnakymi 6 ciselkami uplne banality.

Toto ja neviem vyhodnotit, kedze som ceske sluzby nikdy nepouzil. Vies teda napisat ako to funguje tam a ako by si to teda chcel tu u nas?

Zoberme si napriklad Centrum pravnej pomoci, tisice dlznikov cakaju na konzultacie s centrom pravnej pomoci niekolko mesiacov. Centrum pravnej pomoci mesacne poda len 1200 navrhov. Uz davno mala byt pripravena stranka s botom, ktory by online user friendly vybavoval poziadavky dlznikov, kde by bol jednoduchy uzivatelsky privetivy formular, ktory by dlznikom ulahcil preukzaovanie podmineok na oddlzenie. Na pozadi uzivatelsky jednoduchy system, ktory by generoval navrhy na sudy.

Co nam brani toto spravit?

Asi nič, nakódiť to, dať tam nejaký rozumný malý poplatok a hotovo. Nepotrebujete teoreticky žiadne špeciálne integrácie ani nič čo by nemohol zabezpečiť komerčný sektor.

hmmm … ved tu bol borec, co vedel predikovat sudne rozhodnutiaz s pravdepodobnostou >90% . Ci uz je v amerike ? pre neho to bude hracka …