Elektronické doručovanie, dnešné problémy a next steps

Podlma mna amatera nie. Tych 18 hodin po overenie podpisu ano, ale 1/2 po dorucenie nie. V dvoch pripadoch som zaznamenal 10 minut a v jednom do pol minuty(-24sec.) - ked to islo na test a cas zaokruhlili nadol, takze bol asi do 24 sekund.

Treba si pozriet aj komentáre, kde su skusenosti pouzivatelov el. schránok. Kto konecne urobi poriadodk aspon s el. schránkami?

Asi len tlak verejnosti. Podla mna je v nasich moznostiach spisat vhodnu staznost, zabezpecit tu 100 eID podpisov a nasledne po publikovani ziskat 15 000 podpisov pre zabezpecenie, aby sa staznostou zaoberala vlada. Vid:

Na úspešné odoslanie a spracovanie žiadosti bude potrebné dosiahnuť aspoň 15 000 podpisov v lehote ďalších 30 dní. Vláda SR sa zaviazala, že takouto žiadosťou sa bude zaoberať na svojom rokovaní.

Zdroj: Elektronická hrom... - UPVS

V statistikach https://data.gov.sk/dataset?tags=eID mi chybaju informacie o pouzivani schranok, zaruceneho elektronickeho podpisu a nielen o vydavani eID, ako sa da odkliknut na stranku MINV na jednostranove PDFka. Pekna statistika by bola z informacii o minimalnom, priemernom, maximalnom case a mediane od podania po dorucenku od statu, alebo od prevzatia dorucenky po dodanie dokumentu do schranky. A aj graf za jednotlive polhodinky! v ramci pracovneho tyzdna. Uz sa to tu tusim niekde ciastocne preberalo. Ak clovek vie, ze posta ide 2-3 dni v ramci Slovenska, mohol by vediet, kolko ide eSprava. Mnou zaznamenane casy 1 minuta az 11 hodin pre vseobecnu agendu na Slovensko.sk z 9 sprav je famozny rozptyl. Alebo 11 az 75 minut pre podania cez eZaloby. Pocital s tym zakonodarca pri tvoreni zakona o elektronickom dorucovani?

Vpravo je take tlacitko, kde ked napises tak ti to mozno aj vybavia.

image

1 Like

Tak som stlacil tlacitko a po prihlaseni sa ukazal formular NASES, kde bola aj polozka umoznujuca verejnu vyzvu. Uz sa tesim.

Toto je screen s casom 09:38:34, kedy sa mi sprava udajne ulozila po poslani do mojej odoslanej posty. O 2 sekundy, cize 09:38:36 mi dosla “Informácia o prijatí správy na spracovanie na ÚPVS” a o 10:04:00 mi prisla Dorucenka s casom dorucenia 09:38:56. To je famoznych 22 sekund po dorucenku. :slight_smile: Skoda, ze je to iba test na NASES a bezne su to desiatky minut az hodiny. Podla textu nad casom, som si mohol mysliet, ze toto je cas ulozenia k nim, cize podla vyssie citovaneho ustanovenia zakona cas dorucenia. Tak je?

Ano tak, ale kym nemame “online” sluzby, rozumej lehoty vyjadrené v sekundách, tak je to jedno, či?

V tomto pripade sa jedna o sekundy, ale bezne sa jedna o hodiny a Vy sam pisete, ze to “moze dopadnut hocijako” a ze podatelna si to obcas vysvetluje nielen tak, ze sprava bola dorucena v case, ktory je hrubym pismom uvedeny v dorucenke(cize cas od dakeho domneleho boha), ale dokonca az v case overenia podpisu.
Mam info od vyssieho sudneho uradnika, ze asi mesiac im chodi aj informacia o case odoslania spravy. Ale ktora to je on netusi.
Ked niekto nieco posle v den lehoty, ked sa to má doručiť hodinu pred polnocou v blahovej nadeji, ze to pride do polnoci a pride dorucenka po polnoci, tak to do jednoznacneho stanoviska uradneho simla, alebo stanoviska sudu a to mozno ustavneho nie je az tak jedno. :slight_smile:

@AdamValcek treba hľadať analógie k papierovému svetu. Obvykle (napr. v správnom konaní) sa vykonanie úkonu ráta k času podania, nie doručenia.

Otázku kedy bolo niečo podané rieši §25.1 posledná veta ZeGov: Elektronické podanie je podané jeho odoslaním do elektronickej schránky orgánu verejnej moci; na účely preukázania momentu odoslania sa použijú údaje z potvrdenia podľa § 5 ods. 8.

§5.8: Správcovia ústredného portálu a informačného systému integrovaného obslužného miesta na účely elektronickej úradnej komunikácie zabezpečia vyhotovenie potvrdenia o odoslaní elektronického podania a rovnopisu odosielaného elektronického podania, a to automaticky alebo na požiadanie odosielateľa.

CSP

§ 125
Forma podania
(1) Podanie možno urobiť písomne, a to v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe.
(2) Podanie vo veci samej urobené v elektronickej podobe bez autorizácie podľa osobitného predpisu treba dodatočne doručiť v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe autorizované podľa osobitného predpisu; ak sa dodatočne nedoručí súdu do desiatich dní, na podanie sa neprihliada. Súd na dodatočné doručenie podania nevyzýva.

Zdroj: 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok | Aktuálne znenie
Ked uz sme pri tej analogii: Ked bolo nieco podane a dorucene sudu ako neoverene, tak overenim podpisu je to podane s datumom, kedy to sudu doslo.

Dalej sa vyjadrim k casu dorucenia. (Riesi sa tu obcas cas odoslania a inokedy cas dorucenia.)
Zakon o el. uradovani hovori:

§ 30
(2) Ak je adresátom orgán verejnej moci, elektronickú doručenku vytvára a potvrdzuje tento orgán prostredníctvom funkcie elektronickej podateľne. Ak adresátom nie je orgán verejnej moci, elektronickú doručenku vytvára automatizovaným spôsobom modul elektronického doručovania a správca modulu elektronických schránok prostredníctvom modulu elektronických schránok zabezpečuje, aby ju mal prijímateľ pri preberaní doručovaného elektronického dokumentu vždy pred jeho sprístupnením k dispozícii a bol povinný ju potvrdiť.
(3) Prijímateľ potvrdzuje elektronickú doručenku prostredníctvom funkcie určenej na tento účel.

§ 32
(1) Uložením elektronickej úradnej správy sa rozumie okamih, odkedy je elektronická úradná správa objektívne dostupná prijímateľovi v elektronickej schránke adresáta.

Zda sa, ze podla zakona dorucovanie spravy institucii funguje ako u obcana, az na maly detail. Urad vlady(NASES) prevezme spravu na dorucenie a oznami institucii, ze ma spravu na prevzatie. Institucia(pocitac) asi potvrdi, ze ide dokument prijat. Prijme. A podla prvej vety z § 30 (2) mam za to, ze institucia si dorucenku podpise sama podla svojho casu - svojej lubovole, az ked spravu dostane. Ale objektivne dostupna bola uz v case, ked urad vlady informoval instituciu o sprave. Chapem tomu dobre? Takze “Dorucenka”, ktora je o tom, ze od kedy je sprava dostupna, do kedy si ju institucia prevezme je zdrap “bitov”?

Ak je “elektronickej schránke adresáta” z § 32 (1) to “miesto”, kde pride sprava aj mne, tak potom rozumiem, preco je NASES(test - https://schranka1.slovensko.sk/FormConstructor/Default.aspx?IdService=2054 ) schopny si prevziat spravu za 22 sekund. Ale preco to trva instituciam bezne 22 minut a niekedy hodin, nechapem.

sudy chapu dorucenie od okamihu ked spravou mozu disponovat a to je prijatie do podatelne sudu. A UPVS povazuju za system vykonnej moci nie sudnej.

Prakticky ale nedochadza k informavaniu UPVS sudu, prebieha pravidelne automaticke stahovanie sprav zo schranok do justicneho systemu, potom nasleduje poslanie potvrdenia kontrola spravy, overenie podpisov a generovanie potvrdenia po overeni

Zakon podla mna nehovori nic o podatelni sudu.

§ 32
(1) Uložením elektronickej úradnej správy sa rozumie okamih, odkedy je elektronická úradná správa objektívne dostupná prijímateľovi v elektronickej schránke adresáta.

Toto mi vysvetluje, preco bola moja sprava pre NASES dorucena za 22 sekund!

Avsak ja mam par sprav, kde su casove postupnosti mimo - Napriklad vzdy bol postup Správa z portálu eŽaloby pre NNN o prijatí podania elektronickou podateľňou po Pridelenie čísla podania NNN pre „YYYYYYYYYY“, ale v jednom pripade to bolo opacne.

Alebo Dátum a čas prijatia u Úrad vlády Slovenskej republiky - ÚPVS je vacsinou pri podani cez eZaloby po Dátum odoslania podľa elektronickej schránky na slovensko.sk:, ale mam dva pripady, ked je pred. :smiley: (Dátum odoslania podľa portálu obcan.justice.sk 11:10, Dátum odoslania podľa elektronickej schránky na slovensko.sk: 11:33:37, Dátum a čas prijatia u Úrad vlády Slovenskej republiky - ÚPVS 11:11, Dátum informovania od Úrad vlády Slovenskej republiky - ÚPVS 11:33:19.)

image

Ehm.

2 Likes